• پنج شنبه 13 مرداد 1401
  • الْخَمِيس 6 محرم 1444
  • 2022 Aug 04
پنج شنبه 30 اردیبهشت 1400
کد مطلب : 131060
+
-

درباره هوس‌های غذایی چه می‌دانید

دانستنی
درباره هوس‌های غذایی چه می‌دانید

حتما شما هم گاهی در طول زندگی‌تان هوس خوردن غذایی خاص را کرده‌اید یا این تمایل شدید افراد به مصرف نوع خاصی از مواد را در دیگران دیده‌اید. هوس‌های غذایی بسیار رایج و از فردی به فرد دیگر متفاوت‌اند. نادیده‌گرفتن آنها دشوار و دغدغه بسیاری از افراد است. موضوع به حدی مهم است که سایت خبری «هلث‌لاین» مقاله ‌ای در این زمینه نوشته و می‌گوید: «هوس‌های غذایی می‌توانند به‌واسطه عوامل مختلفی شکل بگیرند که به‌طور معمول به 2دسته اصلی جسمانی و روانی تقسیم می‌شود. در برخی موارد، آنها ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشند و نباید نادیده گرفته شوند.» در ادامه خلاصه‌ای از این مقاله را برای شما شرح می‌دهیم.

دلایل جسمانی
   بی‌تعادلی‌های لپتین و گرلین: بی‌تعادلی در سطوح این هورمون‌ها که مسئول سیری و گرسنگی هستند ممکن است موجب بروز هوس‌های غذایی در برخی افراد شود.
   بارداری
تغییرات هورمونی طی دوران بارداری ممکن است بر گیرنده‌های بویایی و چشایی انسان تأثیرگذار بوده و این موجب تجربه هوس‌های غذایی شدیدتر شود.
   سندروم پیش از قاعدگی
تغییرات در هورمون‌های استروژن و پروژسترون که پیش از قاعدگی رخ می‌دهد، ممکن است هوس‌های غذایی، به‌ویژه برای غذاهای سرشار از کربوهیدرات را افزایش دهد.
   کمبود خواب
خواب بیش از حد کم یا بی‌کیفیت می‌تواند در سطوح هورمون‌های مسئول تنظیم گرسنگی، سیری و چرخه‌های خواب-بیداری اختلال ایجاد کرده و احتمال مواجهه با هوس‌های غذایی شدید، به‌ویژه هنگام شب را افزایش دهد.
   رژیم غذایی محروم از مواد مغذی
برخی مواد مغذی مانند پروتئین و فیبر می‌توانند به احساس سیری کمک کنند. یک رژیم غذایی با محتوای کم از این مواد مغذی ممکن است موجب احساس گرسنگی یا تجربه هوس‌های غذایی شود؛ حتی اگر به میزان کافی کالری مصرف کرده باشید.
   هیدراتاسیون ضعیف
مصرف ناکافی مایعات می‌تواند احساس گرسنگی یا هوس‌های غذایی را در برخی افراد تشدید کند.
   جمعیت باکتری روده بزرگ
برخی شواهد نشان می‌دهند که نوع باکتری‌های موجود در روده بزرگ ممکن است بر تکرر و نوع هوس‌های غذایی که فرد تجربه می‌کند، تأثیرگذار باشد. با وجود این به پژوهش‌های بیشتر برای تأیید این پیوند نیاز است.
   فعالیت بدنی
افزایش سطح فعالیت بدن حتی اگر از طریق پیاده‌روی باشد، ممکن است به کاهش هوس‌های غذایی کمک کند. به همین ترتیب، تحرک کم ممکن است دلیلی برای تجربه هوس‌های غذایی بیشتر باشد.
   غذاهای بسیار فرآوری‌شده
برخی شواهد نشان می‌دهند که غذاهای بسیار فرآوری‌شده سرشار از چربی و شکر افزوده ممکن است موجب علائم شبیه به اعتیادشده و احتمال تجربه هوس‌های غذایی را افزایش دهند.

دلایل روانی
محققان معتقدند استرس، شخصیت افراد (افرادی که از روی انگیزه آنی کاری را انجام می‌دهند)، زمینه غذا خوردن(به‌عنوان مثال، پاپ کورن و تماشای فیلم) و خلق‌و‌خوهای خاص ممکن است محرکی برای هوس‌های غذایی باشند؛ به‌عنوان مثال، خلق‌و‌خوی منفی به‌نظر می‌رسد هوس خوردن غذاهایی که سریع و راحت آماده می‌شوند و به‌طور معمول حاوی ترکیبات مضر هستند را افزایش می‌دهد.

هوس مصرف اقلام غیرغذایی
اگرچه هوس‌های غذایی بعید است که نشانه‌ای از کمبود مواد مغذی باشند، هوس مصرف اقلام غیرغذایی ممکن است اینگونه باشد. یک نمونه در این زمینه اختلال «پیکا» است که می‌تواند موجب هوس مصرف اقلام غیرغذایی مانند خاک، مواد شوینده و یخ در افراد شود. پیکا بیشتر در کودکان و زنان باردار رخ می‌دهد و دلیل دقیق بروز آن هنوز مشخص نشده‌است. مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به پیکا اغلب با کمبود آهن، کلسیم یا روی مواجه هستند. این هوس اغلب با مصرف مکمل‌ها برای تامین مواد مغذی مورد‌نیاز برطرف می‌شود. البته تمام موارد پیکا ممکن است با مصرف مکمل‌ها برطرف نشوند. از این رو، به پژوهش‌های بیشتر برای تعیین نقش دقیق کمبود مواد مغذی در این زمینه نیاز است.

این خبر را به اشتراک بگذارید