• دو شنبه 24 مرداد 1401
  • الإثْنَيْن 17 محرم 1444
  • 2022 Aug 15
دو شنبه 3 دی 1397
کد مطلب : 41994
+
-

تناقض در‌بازارمسکن

میانگین قیمت هر متر زیربنای مسکونی در تهران به مقاومت روانی 10میلیون تومان نزدیک شد

مسکن
تناقض در‌بازارمسکن

احمد میرخدائی | روزنامه‌نگار

روند نزولی معاملات بازار مسکن تهران در آذرماه تقریبا متوقف شده اما نبض رشد قیمت در این بازار همچنان تند می‌زند. براساس آمارهای منتشرشده از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در آذرماه سال‌جاری 6950فقره قرارداد خریدوفروش در محدوده پایتخت ثبت شده که با حذف داده‌های پرت و کد پستی‌های غیرمعتبر 5896فقره از آنها واجد شرایط احتساب در آمار بوده است. این تعداد معامله، نسبت به ‌ماه قبل کمتر از یک‌درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 62درصد کاهش نشان می‌دهد. به گزارش همشهری، میانگین قیمت کشف‌شده از معاملات قابل‌قبول بازار تهران، 9میلیون و 631هزار تومان بوده که نسبت به ‌ماه قبل 4.8درصد و نسبت به آذرماه پارسال 92.6درصد افزایش یافته است.

تثبیت رکود در بازار مسکن

بررسی تحولات بازار مسکن پایتخت در آذرماه نسبت به اردیبهشت‌ماه امسال نشان می‌دهد در این دوره 8ماهه میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران 53.5درصد افزایش را تجربه کرده؛ یعنی به‌طور متوسط در هر‌ماه 6.7درصد رشد داشته است اما در آذرماه، افزایش میانگین قیمت مسکن به زیر میانگین 8ماهه رسیده که می‌تواند یکی از نشانه‌های تثبیت رکود در بازار مسکن باشد. از سوی دیگر تعداد معاملات نیز در این دوره زمانی از 16.7هزار فقره به 5.9هزار فقره رسیده که از کاهش 64.5درصد معاملات حکایت دارد. براساس این آمارها، بازار مسکن در حالی پاییز را به اتمام رسانده و پا به فصل زمستان می‌گذارد که عملا همه نشانه‌های رکود در آن ظاهر شده و تقریبا هیچ امیدی برای برگشت آن وجود ندارد، به‌خصوص که سناریوی افزایش رقم تسهیلات خرید مسکن نیز در روزهای اخیر قویا تکذیب شده است. در این شرایط به‌نظر می‌رسد قیمت مسکن نهایتا در پایان سال‌جاری مقاومت روانی 10میلیون تومان را لمس کرده و پس ‌از آن برای چندسال ثباتی از جنس ثبات قیمتی سال92 روی قیمت 4میلیون تومان را تجربه کند.

تحولات بازار به تفکیک منطقه

در آذرماه امسال، بیشترین تعداد معامله در بازار مسکن تهران با ۸۷۹فقره به منطقه۵ اختصاص دارد و منطقه۱۹ با ۴۷فقره عنوان کمترین تعداد معامله را به نام خود ثبت کرده است. همچنین بیشترین ریزش تعداد معاملات در آذرماه نسبت به‌ماه گذشته نیز با حدود ۱۰۰فقره کاهش به منطقه۵ اختصاص دارد. براساس آمارها گران‌ترین منطقه پایتخت در آذرماه  منطقه یک تهران بوده و میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکن در این منطقه به ۲۲میلیون و ۲۵۵هزار تومان رسیده و در مقابل جایگاه ارزان‌ترین منطقه تهران با میانگین قیمت ۴میلیون و ۱۰۰هزار تومان به منطقه18تعلق گرفته است.

از بازار مسکن کشور چه خبر؟

براساس آمارهای اتحادیه مشاوران املاک، در آذرماه۱۳۹۷ معادل ۴۶هزار و ۲۰۰فقره قرارداد خریدوفروش در بازار مسکن کشور منعقد و در سامانه ملی املاک و مستغلات ثبت شده که این تعداد نسبت به ‌ماه مشابه سال قبل ۲۲درصد کاهش یافته است. همچنین در حوزه قراردادهای رهن و اجاره نیز بازار با افت معاملات مواجه بوده و آذرماه جمعا ۳۸هزار و ۸۸۲اجاره‌نامه در کل کشور به امضا رسیده که نسبت به‌ ماه مشابه سال قبل ۱۶درصد افت کرده است. مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک فروکش کردن تقاضای سرمایه‌گذاری ایجادشده در جریان جهش نرخ ارز را یکی از دلایل کسادی بازار مسکن می‌داند و معتقد است بازار مسکن مانند وضعیتی که در سال1391 داشت، برای مدتی به همین شکل کساد خواهد بود و اتفاق خاصی در بخش معاملات آن رخ نمی‌دهد.   ساماندهی بازار مسکن با کمک به تولید

وزیر راه و شهرسازی برای دومین‌بار سناریوی افزایش تسهیلات مسکن را رد کرد و گفت: ما به این جمع‌بندی نرسیدیم که وام را افزایش دهیم چراکه مطمئن هستیم اثرات منفی این اقدام برای متقاضیان و جامعه بیش از ثمرات مثبت آن خواهد بود. محمد اسلامی در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه2‌سیما از تصمیم این وزارتخانه برای ساماندهی بازار مسکن از طریق کمک به تولید و مهار قیمت تمام‌شده مسکن خبر داد و افزود: برای طرح ساخت 400هزار مسکن در برنامه ملی بازآفرینی شهری، یک طرح مکمل به نام کارت اعتباری مصالح ساختمانی و خدمات فنی مهندسی تهیه شده که یک بازار تعهدی و نقدی ایجاد می‌کند تا بتوانیم منابع تخصیص داده‌شده به این حوزه را از طرف سازنده به تولیدکننده مصالح ساختمانی و عرضه‌کننده خدمات فنی مهندسی پرداخت کنیم. به گفته اسلامی مذاکرات این طرح فراهم شده و تفاهمنامه آن نیز تا 2هفته آینده با بانک عامل مبادله خواهد شد که کمک می‌کند قیمت تمام‌شده مسکن را تا حدودی مهار کنیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید