• دو شنبه 26 مهر 1400
  • الإثْنَيْن 11 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 18
یکشنبه 20 خرداد 1397
کد مطلب : 19072
+
-

به نام روستا، به کام شهر

احداث سردخانه و ۲ کارخانه بسته‌بندی میوه و خشکبار از مهم‌ترین طرح‌های تصویب‌شده در روستاهای بانه است

تولید
به نام روستا، به کام شهر
روح‎الله زرین| بانه- خبرنگار:

بانه با بیش از ۲۰۵ روستا دارای جمعیت روستایی ۴۳هزارنفری است و عمده شغل ساکنان آن کشاورزی، دامداری، باغداری و صنایع دستی است. به دلیل نبود صنایع تبدیلی و فراوری شاهد کمبود تولید در بخش روستایی این شهرستان هستیم. نتیجه آن خام‌فروشی مواد اولیه طبیعی و مهاجرت به شهرها بوده است. زیرا محصولات از طریق واسطه‌ها به شهر ارسال می‌شود و درنتیجه سودی عاید روستاییان نمی‌شود.به طوری که مغازه‌های بانه از فروش محصولات لبنی روستاییان یک تا 2 میلیون تومان به دست می‌آورند.این شرایط موجب شده این شهرستان بیشتر به دلیل موقعیت تجاری و بازارهای شهری خود شناخته شود، در حالی‌ که این منطقه از استان قطب اصلی محصولات لبنی، عسل، فراورده‌های باغی، صنایع دستی مانند کلاش، نخ و پارچه بز مرخز به شمار می‌رود.
 

مشکلات روستاییان

یکی از ساکنان روستای «نژو» می‌گوید: این روستا در ۱۲کیلومتری بانه قرار دارد و دارای منابع طبیعی مانند کوهستان و دشت‎های حاصلخیز است. وجود بیشه‌زارها و مراتع موجب رشد دامپروری در این منطقه شده است و هر خانواده روزانه توان تولید انواع لبنیات مانند ماست، کره و شیر را دارد.
«رحمان ناصری» ادامه می‌دهد: در این روستا هر خانواده بیش از ۳۰ رأس دام دارد که می‎تواند به طور مستقیم برای ۳ نفر اشتغال‌ پایدار ایجاد کند، چرا که علاوه بر تولید لبنیات، از دام به‎عنوان منبع غنی چرم و پشم در صنایع دستی استفاده می‎شود. کود بیشتر دام‌ها نیز در صنایع کشاورزی و باغی به کار می‌رود و به عنوان یک منبع غنی برای خاک و ثمردهی درختان مفید است.

ناصری اضافه می‎کند: ده‌ها خانوار در این روستا در زمینه تولید محصولات کشاورزی، باغی و دامی فعالیت دارند و از این طریق هزینه‌های زندگی را تامین می‌کنند. به طور میانگین هر خانواده در روستای نژو درآمدی از ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در روز کسب می‎کند.

این روستایی ادامه می‌دهد: در نژو بازار فروش محصولات لبنی وجود ندارد. روستاییان این محصولات را خام‌فروشی می‌کنند و روزانه به ماست‌بندی‎های شهر بانه می‌فروشند. از این فروش سود چندانی عاید روستاییان نمی‌شود، در حالی که این واحدهای کوچک شهر روزانه از فروش فراورده‌های لبنی یک تا ۲ میلیون تومان به دست می‎آورند.

ناصری می‌افزاید: در این منطقه انواع زردآلو، انجیر، گیلاس، آلبالو و محصولات جالیزی تولید می‎شود. به دلیل نبود صنایع تبدیلی و فراوری، این محصولات به صورت تازه‌خوری مصرف می‌شود و با قیمت اندک در بازار شهرهای هم‌جوار به فروش می‎رسد. این مسأله موجب عدم توجه مردم این منطقه به مشاغل روستایی و نیز مهاجرت جوانان به شهر شده است.
 

موانع پیش روی تولید

یک کارخانه‌دار نیز می‌گوید: بانه بیش از ۸۴ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. از این ظرفیت می‌توان در زمینه صادرات محصولات تولیدی استان استفاده کرد.
«احسان ولی‎آبادی» ادامه می‌دهد: عمده محصولات منطقه بانه به صورت خام‌فروشی روانه بازار مصرف می‎شود و سود چندانی برای بهره‌بردار ندارد.
 وی می‌افزاید: احداث کارخانه‌های صنایع تبدیلی، فراوری و بسته‌بندی در مناطق روستایی، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، موجب درآمدزایی و برندسازی محصولات منطقه می‌شود. اجرایی شدن چنین طرح‎هایی نیازمند مطالعه کارشناسی، اعطای تسهیلات بانکی کم‌بهره و حمایت دستگاه‌های اجرایی در زمینه ارائه مجوز فعالیت و پروانه کسب است.

 ولی‎آبادی تاکید می‎کند: بیشتر روستاهای بانه قطب تولید محصولات لبنی و باغی هستند که این محصولات به صورت سنتی فراوری و روانه بازار فروش می‎شوند. به همین دلیل درآمد اندکی برای فعالان این بخش ایجاد می‌شود و فقط برای چند نفر اشتغال‌زایی به همراه دارد، در حالی که می‌توان با ایجاد کارخانه در مناطق روستایی این وضعیت را بهبود داد تا در طولانی‌مدت نیز موجب صادرات شود. نمونه این طرح را در روستاهای بانه که با کشور عراق هم‌مرز هستند، می‌توان اجرا کرد. 
این کارخانه‌دار ادامه می‌دهد: مهم‌ترین مشکل کارخانه‌داران افزایش واردات کالاهای غیرضروری مانند پارچه، نخ، رنگ‌های مصنوعی و همچنین نمونه‌های مشابه صنایع دستی است‌. این مواد اولیه به صورت طبیعی در بیشتر روستاهای استان مانند بانه تولید می‎شوند‌ که از آنها می‌توان در تولید لباس‌های محلی، کلاش، گلیم، فرش، تابلوفرش و صنایع دیگر استفاده کرد.

ولی‌آبادی می‌گوید: بانه ۲۰۵ روستا دارد که ۴۳هزار نفر در این روستاها زندگی می‌کنند. با ایجاد صنایع تبدیلی و فراوری، علاوه بر جلوگیری از مهاجرت روستاییان می‌توان برای آنها اشتغال‌ پایدار ایجاد کرد. 


اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی

فرماندار بانه می‌گوید: برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاهای این شهرستان طرح‎های مختلفی اجرا شده است. «محمد فلاحی» ادامه می‌دهد: ۱۴ طرح اشتغال روستایی در زمینه کشاورزی با ۳۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تسهیلات و امکان اشتغال‌زایی برای ۲۹ نفر به تصویب رسیده است.

وی می‌افزاید: طرح احداث سردخانه یک‌هزارتنی میوه در روستای کانی‌سیو، احداث ۲ کارخانه بسته‌بندی میوه و خشکبار در شهر کانی‌سور و روستای ولی‎آباد به تصویب رسیده است. همچنین خرید چند دستگاه تراکتور و احداث دامپروری‌های نیمه‌صنعتی از مهم‌ترین طرح‎های در دست اجرا در روستاهای این شهرستان است.

فلاحی تصریح می‎کند: از ابتدای اجرای طرح‎های اشتغال‌زایی در بانه، در مجموع ۲۵۱ طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی با ایجاد شغل برای ۱۱۰۸ نفر تصویب شده و بیش از ۹۲۶ میلیارد ریال تسهیلات برای آن اختصاص یافته است. 

فرماندار بانه ادامه می‌دهد: این شهرستان از زیرساخت‌های اشتغال‌زایی مناسبی برخوردار است. از این رو ضرورت دارد بانک‎های عامل برای پرداخت تسهیلات با شرایط ویژه به متقاضیان اقدام کنند. 


ضرورت حمایت بانک‎ها 

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بانه می‌گوید: بانک‎ها با ارائه به‌موقع تسهیلات می‌توانند انگیزه بیشتری برای متقاضیان طرح‎های اشتغال‌زایی ایجاد کنند.«حمید ساعدپناه» ادامه می‌دهد: ایجاد صنایع تبدیلی و فراوری کوچک از شیوه‌های زودبازده درآمدزایی در این شهرستان محسوب می‎شود.وی می‌افزاید: در زمینه اجرای طرح‎های اشتغال‌زایی روستایی در بانه تاکنون ۱۳۸ متقاضی ثبت نام کرده‌اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید