• چهار شنبه 19 بهمن 1401
  • الأرْبِعَاء 17 رجب 1444
  • 2023 Feb 08
دو شنبه 13 تیر 1401
کد مطلب : 165105
+
-

فراری

استقلال به تمدید قرارداد با رافائل سیلوا نزدیک شده اما این خوشحالی با یک نگرانی بزرگ همراه شده است کوین یامگا پاهایش را در یک کفش کرده و می‌خواهد برود

فراری

امیرحسین اعظمی

با وجود اینکه چند هفته از شروع فصل نقل‌وانتقالات می‌گذرد، هواداران استقلال همچنان در انتظار خریدهای پرسروصدا و حفظ چند بازیکن تأثیرگذار تیمشان هستند. با این حال، برخی اتفاقات در چند روز گذشته باب میل هواداران نبوده که می‌توان به‌احتمال جدایی امیرحسین حسین‌زاده اشاره کرد. دیروز هم اکثر سایت‌های خبری از جدایی قطعی این بازیکن خبر دادند، هر‌چند که مدیران استقلال آخرین تلاش‌های خودشان را انجام می‌دهند تا حسین‌زاده را حفظ کنند؛ اتفاقی که در شرایط فعلی بعید به‌نظر می‌رسد. حالا خبر بد دیگر برای آبی‌های پایتخت، احتمال جدایی کوین یامگا، بازیکن فرانسوی این تیم است. او که در فصل گذشته حکم آچارفرانسه را برای کادر فنی آبی‌ها داشت، دیگر قصد ندارد در این تیم بماند و جدایی یامگا یک شوک منفی دیگر برای استقلالی‌ها خواهد بود.

   شکایت استقلال از ایجنت یامگا
همشهری ورزشی بیشتر از یک ماه پیش در یک گزارش خبری، به این موضوع اشاره کرد که یامگا قصد ترک استقلال را دارد و این موضوع فقط به‌دلیل مسائل فوتبالی نیست. برخی مسائل شخصی دیگر هم باعث شده تا این بازیکن تصمیم به ترک استقلال بگیرد؛ موضوعی که البته برای یامگا به‌‌سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود. این بازیکن قبل از پایان فصل به برخی از هم‌تیمی‌هایش در استقلال گفته بود که قصد ترک ایران را دارد ولی او تحت قرارداد باشگاه استقلال قرار دارد و باید با رضایت این باشگاه جدا شود. با این حال، یامگا از طریق مدیر برنامه‌هایش به استقلالی‌ها پیغام داده که قصد بازگشت ندارد. البته استقلالی‌ها بر این عقیده‌اند که مدیر برنامه‌های این بازیکن فرانسوی می‌خواهد هر طور که شده از بازگشت یامگا به ایران جلوگیری کند، به همین دلیل باشگاه استقلال از ایجنت یامگا به دادگاه رسانه و پلیس فتا شکایت کرده است.

   یامگا نمی‌تواند جدا شود
مدیر برنامه یامگا می‌خواهد شرایط دیگری را برای این بازیکن فراهم کند تا او راهی تیم دیگری شود ولی یامگا تمامی مبلغ قراردادش را از باشگاه استقلال دریافت کرده و حتی پاداش قهرمانی را هم گرفته است. این بازیکن راهی برای فسخ قرارداد با استقلال ندارد، یکی از مدیران استقلال هم به همشهری ورزشی می‌گوید: «یامگا بازیکن استقلال است و تمامی مفاد قرارداد با این بازیکن را رعایت کردیم. او راهی برای جدایی ندارد و باشگاه هم از ایجنت این بازیکن شکایت کرده است.» هر‌چند مدیران استقلال با قاطعیت در مورد ماندن یامگا صحبت می‌کنند ولی طبق آخرین خبرها، بازیکن فرانسوی تمایل به جدایی دارد و باید دید این بازیکن و مدیر برنامه‌هایش چه راهی را برای جدایی انتخاب می‌کنند. این اتفاق آغاز یک چالش بزرگ است و نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از پایان ماجرا داشت.

   مذاکرات مثبت با سیلوا
استقلال بعد از جدایی محمد دانشگر، حالا در تلاش است تا رافائل سیلوا را برای فصل بعد حفظ کند. او چند روز پیش با منتشر‌کردن یک استوری به نوعی از استقلال و هوادارانش خداحافظی کرد اما مدیران باشگاه در چند روز گذشته مذاکرات خود را با این بازیکن از سر گرفتند. استقلال برای حفظ مدافع برزیلی باید 400 تا 500هزار دلار هزینه کند و ظاهرا مذاکرات با سیلوا به شکل مثبتی پیش می‌رود. بازگشت محمدحسین مرادمند به استقلال هم برای فصل بعد قطعی است ولی تکلیف ماندن یا جدایی عارف غلامی مشخص نشده است.

   استقلال کارلوس را نمی‌خواهد
در چند روز گذشته رسانه‌های ایران براساس گزارش‌هایی که در برخی ‌سایت‌های خارجی منتشر شده است، از احتمال پیوستن ژان کارلوس هافبک برزیلی به استقلال تهران خبر دادند. این خبر اما حقیقت ندارد چرا‌که باشگاه استقلال تمایلی به جذب کارلوس ندارد و قرار است آبی‌پوشان با نظر ساپینتو یک هافبک و یک مهاجم خارجی جذب کنند.

   شانس کم غفوری برای ماندن
در چند روز گذشته برخی ‌بازیکنان قدیمی استقلال و همچنین برخی‌ پیشکسوتان این باشگاه برای ماندن وریا غفوری در استقلال پیشقدم شده‌اند ولی ظاهرا قرار نیست اتفاق جدیدی در این زمینه رخ دهد. وریا احتمالا جایی در برنامه‌های کادر فنی جدید استقلال نخواهد داشت و باید جدایی این بازیکن را قطعی بدانیم.

آقای پنالتی با رتبه20
کوین یامگا که امروز بحث ماندن یا رفتن او از استقلال داغ‌تر از همیشه شده، فصل گذشته سومین بازیکن خارجی برتر لیگ بود و در جمع 20بازیکن برتر لیگ هم قرار گرفت. سال گذشته در روزهایی که تیم استقلال شکل گرفت، خبری از یامگا نبود. او کمی دیرتر به اردوی آبی‌ها اضافه شد و به محض ورودش در ترکیب اصلی استقلال مقابل ذوب‌آهن (هفته دوم) قرار گرفت. کوین یامگا در آن بازی 2گل زد که هر دوی آنها در جریان بازی بودند و هیچ‌کدام از روی پنالتی به ثبت نرسید. این ماجرا در بازی‌های بعدی برعکس شد و از 8گلی که این بازیکن فرانسوی در ادامه فصل زد، 5گل روی ضربات پنالتی و یک گل هم روی ریباند ضربه پنالتی به ثمر رسید؛ یعنی از مجموع 10گل یامگا در فصل گذشته فقط 2گل در بازی با ذوب‌آهن و 2گل هم در 28هفته باقیمانده ربطی به ضربات پنالتی نداشته است.

آقای 20
کوین یامگا، متولد سپتامبر 1995 در شهر پاریس، پاییز امسال 27ساله می‌شود که سن خوبی برای به اوج رسیدن یک فوتبالیست محسوب می‌شود. علاوه بر سن‌وسال مناسب، عملکرد یامگا در فصل گذشته نیز او را به‌عنوان یکی از بهترین خارجی‌های لیگ ایران و البته یکی از خریدهای خارجی خوب در تاریخ استقلال معرفی می‌‌کند. یامگا فصل گذشته در 27بازی، بازیکن فیکس استقلال بود؛ یعنی در هر مسابقه‌ای که محروم یا مصدوم نبود، به زمین رفت و در دو سه پست مختلف برای آبی‌ها بازی کرد. او در پست‌‌های مهاجم، هافبک تهاجمی، وینگر راست و حتی مدافع راست برای تیم مجیدی بازی کرد و در همه پست‌ها هم مثمرثمر ظاهر شد. حاصل 2319دقیقه بازی کوین یامگا برای استقلال، 10گل، 3پاس گل، کسب 2پنالتی و 3بار انتخاب به‌عنوان بازیکن برتر زمین بوده است. یامگا به‌طور متوسط در هر 90دقیقه 1.6شوت زده، یک پاس کلیدی داده و 1.9عملکرد دفاعی داشته است. دقت پاس‌های این بازیکن 71.5درصد بوده و تعداد شوت‌های داخل چارچوبش هم 0.7شوت در هر بازی است. یعنی تقریبا 44درصد شوت‌های یامگا درون چارچوب و 56درصد آنها خارج از چارچوب بوده‌اند. او با این آمارها در نهایت نمره 7.07 را از سایت متریکا دریافت کرد که با این نمره به رتبه سوم در جمع بازیکنان خارجی لیگ (بعد از پاتوسی و ولسیانی)، رتبه پنجم در جمع بازیکنان استقلال (بعد از مهدی‌پور، حسین‌زاده، یزدانی و حسینی) و رتبه20در جمع تمامی بازیکنان لیگ21 رسید.

این خبر را به اشتراک بگذارید