• سه شنبه 16 خرداد 1402
  • الثُّلاثَاء 17 ذی القعده 1444
  • 2023 Jun 06
چهار شنبه 10 دی 1399
کد مطلب : 120423
+
-

جهان 2020،  جهان بحران‌ها و روندها

ادامه از صفحه اول
 بنا به برنامه‌ای که رئیس‌جمهور آمریکا برای تخلیه نیروهای خود از افغانستان داده، افغانستان به صحنه جنگ بین طالبان و دولت مرکزی افغانستان تبدیل خواهد شد. این روند درصورت اجرایی شدن، تهدیدی بزرگ برای منطقه خواهد بود. برخورد خشن دولت چین با مسلمانان اویغور در سین کیانگ، فرستادن آنان به اردوگاه‌های کار و آموزش‌های حزبی و ایدئولوژیکی مغایر با تعلیمات اسلامی، تخریب مساجد و رفتارهایی از این قبیل علیه مسلمانان اویغور و رفتار دولت مرکزی چین با آنان بازتابی گسترده در جهان داشته که مورد توجه و اعتراض کشورهای مسلمان و برخی از کشورهای اروپایی و سازمان‌های حقوق بشری قرار گرفته است. وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده در عرصه‌های جنگلی در کشورهای بزرگی چون استرالیا، ایالات متحده، برزیل و ایران از روندهای تأسف‌باری بود که جهان در سال2020 با آن روبه‌رو شد. تأسف‌انگیزتر از همه از بین رفتن میلیون‌ها موجود زنده جنگلی در استرالیا بود که توجه جدی جهانیان را به‌خود جلب کرد. در ایران آتش‌سوزی گسترده در زاگرس نشان داد که لازم است عزمی جدی برای تدارک و تجهیز امکانات آتش‌نشانی در آینده داشت، زیرا بر اثر تغییرات اقلیمی، حفاظت محیط‌زیست با مخاطراتی جدی روبه‌روست. تغییرات اقلیمی اکنون بیش از هر زمانی جهان را با تهدید روبه‌رو کرده است. آتش‌سوزی‌ها، سیل‌های بنیانکن، توفان‌ها، باران‌های وحشتناک و خانمان‌برانداز و بیماری‌های اپیدمیک و نظایر آن نشان می‌دهد که بیش از هر زمان دیگری زمان و مکان بر هم منطبق شده‌اند و جهان به «دهکده جهانی» تبدیل شده است. پلاستیک‌ها و ضایعات آن در سراسر کره زمین از قعر اقیانوس‌ها تا اوج قله‌های معروف جهان پراکنده شده و ضایعات پلاستیکی پدیده شوم ادامه‌دار در محیط‌زیست است.
در بلاروس، آغاز ریاست‌جمهوری 26ساله لوکاشنکو موجب اعتراض گسترده خیابانی مردم بلاروس شد و هنوز آینده سیاسی این کشور معین نیست. روسیه با حمایت از رئیس‌جمهور کنونی و غرب به‌ویژه ایالات متحده با تقلبی خواندن نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، از مردم بلاروس پشتیبانی کرده است. این دو جبهه در مقابل هم در صحنه سیاسی بلاروس رو در رو قرار گرفته‌اند.
انتخابات جنجالی ایالات متحده و واکنش‌های غیردمکراتیک رئیس‌جمهوری ترامپ برای نخستین بار چهره‌ای بحرانی در دمکراسی آمریکایی به نمایش گذاشت. پاسخ مثبت رأی دهندگان آمریکایی به جو بایدن نشان از گرایش مردم به فضایی آرام برای زندگی و کسب‌وکار در ایالات متحده است. پیروزی بایدن نشانه‌ای ارزشمند از خواسته مردم برای جلوگیری از دشمنی ملت‌ها و مقابله با نیروهای جهنمی جنگ‌طلب است. اپیدمی کووید-19 طی سال2020، همچنان قربانی می‌گیرد و جهانی را در خود گرفتار کرده که در 100سال اخیر، بعد از جنگ‌های جهانی و منطقه‌ای، بیشترین تلفات انسانی را به‌دنبال داشته است. این بحران نشان داد که هر نوع تحولی در یک گوشه جهان می‌تواند به سرعت به دیگر نقاط گسترش یابد. این پدیده ویروس منحوس موجب تحولات منفی و تأسف‌انگیز در بخش اقتصاد به‌ویژه کسب‌وکارهای کوچک و مشاغل مزد و حقوق‌بگیری و درنهایت بیکاری و فقر میلیون‌ها انسان و ضرر و زیان بزرگ به اقتصاد جهان و رکود اقتصادی شده است.
حادثه کشته شدن یک آمریکایی سیاهپوست به‌نام «جورج فلوید» به‌دست پلیس، جهان را دگرگون کرد و شعار «زندگی سیاهان اهمیت دارد» موجب برپایی تظاهراتی عظیم در ایالات متحده و اروپا شد.
فعال شدن رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی‌ روابط با کشورهای عربی به‌ویژه با کشورهای عربی جنوب خلیج‌فارس و برقراری روابط با ارمنستان در شمال ایران، نشان می‌دهد که ایران باید بیش از پیش با قدرت‌یابی و انسجام داخلی و تقویت یکپارچگی ملی کماکان در برابر تهدیدات خارجی ایستادگی کند. مدیریت فضای سیاسی کشور برای اجتناب از درگیری با ایالات متحده آمریکا کوشش‌هایی بود که ایران را در سال2020 از بروز یک درگیری گسترده رهایی بخشید و با سیاست نه جنگ و نه مذاکره با ایالات متحده، توانست جلوی جنگ افروزی ترامپ را بگیرد و اکنون روی کار آمدن جو بایدن در ایالات متحده این روند را تغییر خواهد داد. ایران در سال آینده میلادی به جامعه جهانی نشان خواهد داد که همچنان به‌دنبال صلح و دوستی است.

این خبر را به اشتراک بگذارید