• شنبه 14 تیر 1399
  • السَّبْت 13 ذی القعده 1441
  • 2020 Jul 04
دو شنبه 13 آبان 1398
کد مطلب : 86925
+
-

دام‌ها را در جنگل‌ها رها نکنید

مسئول حیات‌وحش اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست مازندران ضمن هشدار از روستاییان حاشیه جنگل‌های استان خواست به‌منظور پیشگیری از احتمال تلف‌ شدن دام‌ها توسط حیوانات وحشی، از رها کردن آنها در جنگل‌ها خودداری کنند.
کوروس ربیعی به ایرنا گفت: روانه کردن دام‌های بدون صاحب به عرصه‌های جنگلی یعنی مناطقی که محل گذر و قلمرو زیستگاه حیات‌وحش است، خطر ریسک تلفات دامی توسط حیوانات وحشی را بسیار بالا می‌برد، بنابراین به دامداران توصیه می‌شود از چنین اقدامی بپرهیزند.

او گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست مسئولیت مراقبت از حیوانات وحشی را برعهده دارد نه تغییر رفتار این حیوانات، چرا‌که همانطوری که از اسم این حیوانات پیداست از آنها به‌عنوان حیات‌وحش نام برده می‌شود؛ بنابراین باید با همکاری دامداران نسبت به عواملی که سبب گسترش تعارض می‌شود، پیشگیری کرد. به گفته وی، از دیرباز تاکنون بنا به دلایلی ازجمله چرای بی‌رویه دام، دخل و تصرف به عرصه‌های ملی آسیب‌هایی برای حیات‌وحش به همراه داشته تا جایی که دیده می‌شود وقتی طعمه‌های طبیعی خرس‌ها از بین رفته به باغ‌ها و زنبورستان‌ها حمله‌ور می‌شوند.

ربیعی ادامه داد: حیوانات وحشی گوشتخوار دیگری مانند پلنگ و گرگ که طعمه و شکار طبیعی آنها حیواناتی مانند گراز، شوکا و کل بز است زمانی که پی می‌برند منابع حیاتی و غذای آنها کم شده و به جای وجود چنین حیواناتی برای شکار، حیوانات اهلی مانند گاو در زیستگاه آنها حضور دارد، طبیعتا این حیوانات وحشی به این دام‌ها حمله‌ور می‌شوند و چنین تعارضاتی رخ می‌دهد.
این مسئول استانی در مورد تلفات دامی ناشی از حمله حیوانات وحشی در غرب مازندران نیز گفت: آنچه بررسی شده از سال‌های ۹۵ و ۹۶ یک شرکت بیمه‌گذاری  وابسته به بانک ملت با هدف حمایت از پلنگ ایرانی به شکل رایگان به آن دسته از دامدارانی که براثر حمله پلنگ، دام‌هایشان تلف شده بود، غرامتی در قالب جبران خسارت پرداخت می‌کرد اما از آن سال به بعد این بیمه فعالیتش را ادامه نداد.
شماری از دامداران حاشیه جنگل‌های غرب مازندران به‌ویژه در شهرستان‌های نوشهر و چالوس اخیرا اعلام کردند که تعدادی از دام‌های آنها براثر حمله پلنگ از بین رفته است و در پی چنین حوادثی خسارت‌های جبران ناپذیری متحمل شده‌اند.
ربیعی افزود: از سال ۹۶ تاکنون این شرکت بیمه‌گذار غیرفعال شد و بنابراین از آن سال تاکنون آمار پرونده‌هایی با موضوع تلفات دامی براثر حمله حیات‌وحش به این نهاد کاهش چشمگیر داشته و هم‌اکنون تعداد پرونده‌هایی که در این سال‌ها تشکیل شده ۳۶۰ فقره است. زمانی اگر برای این نهاد طبق اسناد موجود محرز شود که حیوان وحشی ازجمله پلنگ وارد زیستگاه حیوانات اهلی شده و فرد مدعی نیز رأی دادگاه را دریافت کند طبیعتا حفاظت محیط‌زیست نیز براساس ضوابط سعی می‌کند از دامدار حمایت نماید. کارشناسان معتقدند که عامل انسانی زمینه‌ساز بروز چنین حوادثی بوده و به‌خاطر دخالت بیش از حد در طبیعت و تغییر بی‌رویه کاربری‌ها در زیستگاه وحوش نظیر پلنگ، خرس و گرگ زمینه حمله آنان به دام‌های روستاهای حاشیه جنگل‌ها  را فراهم کرده است.
به گفته کارشناسان، این حیوانات برای یافتن غذای خود نیاز به عرصه زیستگاهی وسیعی دارند و متأسفانه با ساخت جاده‌ها و زیاد شدن سکونتگاه‌های انسانی در مناطق جنگل، روزبه‌روز زیستگاه آنان کاهش یافته و در نتیجه این حیوانات یا در معرض انقراض قرار گرفته و یا به روستاهای حاشیه جنگل حمله‌ور می‌شوند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید