• سه شنبه 27 مهر 1400
  • الثُّلاثَاء 12 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 19
یکشنبه 6 مرداد 1398
کد مطلب : 68758
+
-

28 ایلامی امسال تب مالت گرفتند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار کرد: از ابتدای سال‌ جاری تاکنون 28 نفر در ایلام به تب مالت دچار شده‌اند که البته این آمار نسبت به سال گذشته با کاهش همراه است. به گزارش فارس «راضی ناصری‌فر» گفت: تعداد مبتلایان به تب مالت در استان از سال ۹۳ تا ۹۷ به ترتیب ۱۵۳، ۱۳۹، ۱۰۹،۱۲۹ و ۹۴ نفر و بیشترین مبتلایان مربوط به شهرستان چرداول بوده‌اند.

وی ادامه داد: آموزش زنان روستایی و جامعه عشایری یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مرکز بهداشت استان برای پیشگیری و کاهش ابتلا به بیماری تب مالت است.ناصری‌فر تاکید کرد: مصرف‌کنندگان شیر محلی باید این فراورده دامی را به مدت 5 دقیقه بعد از این‌که شیر به نقطه جوش رسید، باز بجوشانند و بعد استفاده کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام افزود: بیماری تب مالت یا بروسلوز یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود. باکتری بروسلا که مسبب این بیماری است، طیف وسیعی از پستانداران را مبتلا می‌کند.

وی گفت: این بیماری به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به آن، همواره از 2 بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه است.به گفته این مسئول، ایلام از لحاظ شیوع و ابتلا به بیماری تب مالت جزو استان‌های متوسط کشور است.

این خبر را به اشتراک بگذارید