• جمعه 7 مهر 1402
  • الْجُمْعَة 14 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 29
سه شنبه 5 اردیبهشت 1402
کد مطلب : 189954
+
-

شمقدری: برای گرفتن اسکار گفت‌وگو کردیم

جواد شمقدری سال‌ها بعد ازجمله معروفش درباره لابی‌کردن برای جایزه اسکار اصغر فرهادی گفت: «واقعیت این است که اگر فکر می‌کردم از لابه‌لای آن همه حرفی که در این مورد زدم، فقط همان یک جمله آنطور پخش می‌شود، اصلا نمی‌گفتم؛ چون من یک جمله در پاسخ به یک سایت که اتفاقا خبرگزاری خیلی معتبری هم نبود، آن هم حین راه رفتن در راهرویی گفتم که اینطور بازتاب پیدا کرد.»
رئیس اسبق سازمان سینمایی که با ایسنا گفت‌وگو می‌کرد، همچنین افزود: «ما زمانی که فیلم «جدایی...» به فهرست 5فیلم نهایی راه نیافته بود، اقدام خاصی انجام نداده بودیم؛ چون همه کشورها فیلم‌های خود را فرستاده بودند و ما نیز همین کار را کرده بودیم. وقتی به مرحله نهایی رسیدیم، من 3،2 سفر خارجی داشتم؛ ازجمله به ایتالیا، سوئیس و اسپانیا که در هر سفر با مسئولان سینمایی آنها نشست و برخاست داشتم. در آنجا احساس کردم یک فضای دوقطبی ایجاد شده؛ چون 2فیلم از آن فهرست درباره یهودی‌ها و اسرائیلی‌ها بود که این دو به همراه فیلم ایران شانس بیشتری داشتند. من از این فضای دوقطبی که خودشان هم درست کرده بودند، استفاده کردم و با افرادی که صحبت می‌کردیم، به این موضوع اشاره می‌کردم. من در ایتالیا که با مسئولان سینمایی گفت‌وگو می‌کردم، به آنها گفتم این بهترین فرصت است تا شما انتقام خود را بگیرید و الان که یک فیلم ایرانی وجود دارد، بهتر است به آن رأی دهید.
با مدیرانی از اسپانیا هم‌چنین صحبت‌هایی مطرح شد، اما اینکه صحبت‌های ما نتیجه‌ای داشته یا نداشته را نمی‌دانم و نمی‌توانیم کنتور بیندازیم که چقدر این صحبت‌ها تأثیر
داشته است.»

 

این خبر را به اشتراک بگذارید