40
چهار شنبه 27 تیر 1397
شماره 7433
محله
123
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

تاریکی و ناامنی در زیرگذرهای چند محله

پیشنهاد به مسئول
شهری
اتصال برخی از محله‌های ناحیه 3 منطقه با زیرگذر از راهکارهای مدیریت شهری برای کاهش مشکلات تردد شهروندان این محدوده است.
ویژه
تاکنون طرح‌های مختلفی برای مناسب‌سازی معابر و حضور پررنگ شهروندان معلول در شهر اجرا شده، اما هنوز این قشر از وضعیت نامناسب معابر گلایه دارد.
خیلی زود خاطره شدند. روزهایی که با شوق در کوچه‌های کودکی‌مان «هفت سنگ»، «گرگم به هوا»، «لی لی» و «مار‌و‌پله» بازی می‌کردیم، زود خاطره شدند و گرد فراموشی چنان بر بازی‌های «عمو زنجیرباف» و «شمع گل پروانه» نشست که یادمان رفت همه کودکی‌‌های‌مان در کوچه‌ها و زمین‌های خاکی محله پا گرفته بود.
ترجیع‌بند سخنانش شعرهای «صائب» و «فردوسی» است. از شاعران آیینی است که نقد  هم می‌کند. به همین دلیل بهانه‌ای داریم تا نقدهای او در حوزه شهری و در زمینه دیوارنوشته‌های تهران که تقریباً خالی از ادبیات است، بشنویم.
‌‌تردد زیاد شهروندان در محله‌های مختلف برای تهیه مایحتاج موردنیازشان به امید اینکه اجناس باکیفیت را ارزان‌تر خریداری کنند، معضلاتی از جمله ترافیک و آلودگی هوا را به پایتخت تحمیل کرده است.
«مفت‌آباد»، «زمین‌های مصدق» و «طیارخانه» نام‌هایی است که شاید اکنون برای ساکنان جدید محله زاهد گیلانی که در دل بافت فرسوده یکی از محله‌های قدیمی شرق تهران قرار گرفته ناآشنا باشد.
هوای سالن اجتماعات شهرداری منطقه20 خنک و مطبوع است. بساط پذیرایی مختصری آماده و همه چشم به راه مهمانانی هستند که قرار است در دومین نشست تخصصی گردشگری با عنوان «گردشگری در آینه ری» شرکت کنند.
شهرداری، سگ‌های ولگرد را از شهر جمع‌آوری و درمان می‌کند

تیمار هر سگ بی‌صاحب 400 هزار تومان

تا قبل از دی ماه سال 1392 که دستورالعمل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور ابلاغ شود، یکی از مهم‌ترین راه‌های کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب، شکار آنها با سلاح گرم بود.
دعوا به شرط چاقو

دعوا به شرط چاقو

برای کند و کاو در تاریخ نخستین‌ها در تهران باید به محله‌های جنوبی تهران سرک بکشیم؛ به خیابان‌های مرکزی و جنوبی.
کاش تهران 24 ساعته شود
کاش تهران 24 ساعته شود
منطقه 6 و میدان هفتم‌تیر که من ساکن آن هستم، منطقه‌ای شبه‌تجاری است. در کوچه‌ای ساکنم که نصف کوچه تجاری است و نصف دیگرش مسکونی.
همین‌که نخستین قدم را روی پله سیمانی کوچک قرار می‌دهند، لبخند گوشه لب‌هایشان جا خوش می‌کند و با ذوق آن را 2 تا یکی بالا می‌روند تا زودتر خود را به مرکزی برسانند که محصول تلاش جمعی‌شان است.

نخستین زندانی قصر

از روزگار رفته حکایت
زندان قصر که این روزها نامش «باغ‌موزه قصر» شده است داستان‌های جالبی دارد؛ داستان‌هایی که بیشتر آنها حول محور زندانیان نام‌آشنای این زندان می‌چرخد.

داستان های تهرانگردی

کتاب «دروازه غار» نوشته «احمد مسجدجامعی» شبیه یک سفرنامه درست و درمان است؛ سفر به خاطرات دور و نزدیک محله دروازه غار به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران.

سرتان سلامت!

مثل ها و متل ها
واژه «سر» در ادبیات عامیانه فارسی فقط اشاره به کله و صورت ندارد. ببینید از همین واژه 2 حرفی چه کنایه‌ها و اصطلاحاتی در گویش تهرانی‌ها باقی مانده است.
PDF چهارشنبه 27 تیر 1397
کوتاه محله
کارگاه کارآفرینی در رشته‌های خیاطی و گلدوزی در محله شهرک نفت برای بانوان برگزار می‌شود.
روستای هاجرآباد با قدمتی 400 ساله و 167 خانوار، نخستین روستای ییلاقی پایتخت در فاصله 5 الی 7 کیلومتری تهران است که هنوز آب شرب ندارد.
اتوبوس‌های خط پایانه شهید زین‌الدین به علم و صنعت از محله جوادیه عبور می‌کردند، ولی مدتی است مسیر حرکت آنها عوض شده و از محله تهرانپارس رفت‌وآمد می‌کنند.