• دو شنبه 13 مرداد 1399
  • الإثْنَيْن 13 ذی الحجه 1441
  • 2020 Aug 03
چهار شنبه 20 شهریور 1398
کد مطلب : 77728
+
-

دست کشاورزان در پوست گردو

نماینده بافت، رابر و ارزوئیه: محصول گردوی این شهرستان‌ها در۱۰ سال اخیر گرفتار کرم خراط شده است که باید کمیته‌ای ویژه برای پاک‌سازی این آفت تشکیل شود

کشاورزی
دست کشاورزان در پوست گردو

در دهه اخیر مشکلات بسیاری از جمله آفت کرم خراط، سرمازدگی، کم‌آبی و فقدان تکنولوژی روز، محصول گردوی شهرستان رابُر و بافت کرمان را با خطر جدی نابودی مواجه کرده و باغداران این منطقه بر این باورند که برگزاری هر ساله جشنواره گردو در این مناطق نمایش رونق غیرواقعی محصول و به گونه‌ای پنهان‌سازی کم‌کاری‌های متولیان امر و زخمی بر دل ماتم‌زده کشاورزان است. 

به گزارش ایرنا، گردو با ویژگی‌های حفظ خاک، تلطیف هوا خاصیت‌های دارویی و غذایی بسیاری دارد و سابقه تاریخی کشت این گیاه در شهرستان‌های بافت و رابر استان کرمان به صدها سال پیش باز می‌گردد؛ به طوری که در سال‌های اخیر کشت این محصول یکی از منابع درآمدی پایدار و عمده اشتغال‌زایی در این منطقه کمتر برخوردار بوده است. 

کشت محصول گردو طی سال‌های گذشته در استان کرمان با قهر طبیعت و کم‌توجهی مسئولان رو به نابودی رفته، به طوری که با ورود به شهرستان‌های رابر و بافت خشکیدگی و رنگ‌باختی این درختان چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. همین امر کشاورزان بسیاری را خانه‌نشین کرده است. 

از بین رفتن محصول گردو شهرستان‌های بافت و رابر (دارای بیشترین باغ‌های کشور از نظر سطح زیر کشت) علاوه بر افزایش بیکاری موجب ایجاد معضلات اجتماعی، مهاجرت و حاشیه‌نشینی می‌شود که این موضوع نیز هزینه‌های گزافی را بر دولت و کشور تحمیل خواهد کرد. 

در شرایط کنونی که مسئولان کشوری و به تبع آن استان در پی اشتغال‌زایی و رونق تولید در تمام حوزه‌ها هستند، شغل عمده جمعیت بیش از ۱۲۰ هزار نفری در ۲ شهرستان بافت و رابر در حال از بین رفتن است و متولیان کشاورزی همچنان با برپایی جشنواره‌ها به دنبال نمایشی غیرواقعی از وضعیت مطلوب گردوی این منطقه هستند. 


افول گردوی رابر

یکی از کشاورزان روستای اِسکِر از توابع شهرستان رابُر گفت: کم‌آبی، آفت کرم خراط و بی‌توجهی مسئولان طی سال‌های گذشته علت اصلی افول گردوی این شهرستان است که باید تا دیر نشده در این خصوص تدبیری اندیشیده شود. 
 «علی سیوندی» افزود: طی سال‌های گذشته آفت کرم خراط و تغییرات اقلیمی محصول عمده کشاورزان شهرستان رابر را از بین برده، به طوری که امسال با کاهش ۵۰ درصدی محصول خود نسبت به سال‌های گذشته روبه‌رو هستیم؛ اما مسئولان تاکنون اقدام چندانی انجام نداده‌اند. 

وی افزود: شغل عمده مردم شهرستان‌های بافت و رابر کشاورزی است و از این راه امرار معاش می‌کنند، اما کم‌آبی و فقدان دانش و نداشتن تکنولوژی روز در کشت و برداشت محصولات کشاورزی به بزرگ‌ترین مانع برای تولید و حفظ جمعیت در روستاهای این منطقه تبدیل شده است. 

این کشاورز ادامه داد: بند سنگی روستای اسکر از توابع رابر سال‌ها لایروبی نشده و همین امر در تامین آب مورد نیاز کشاورزان منطقه خلل ایجاد کرده است. 


کشاورزان به حمایت مسئولان چشم دوخته‌اند

دیگر کشاورز شهرستان بافت گفت: کشاورزان شهرستان‌های بافت و رابر همچنان به حمایت مسئولان و متولیان برای رونق تولیدات کشاورزی این مناطق چشم دوخته‌اند. 

«عبدالله برهانی» با تاکید بر این‌که کشت محصول گردو برای کشاورزان صرفه اقتصادی مطلوبی ندارد، افزود: میزان برداشت محصولات گردو به صورت پلکانی طی سال‌های گذشته کاهش یافته که این موضوع موجب نارضایتی کشاورزان شده است. 


راهکارهای ارتقای بهره‌وری گردوی رابر

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی نیز با بیان این‌که آینده مردم شهرستان‌های رابر و بافت با گردو گره خورده است، گفت: برای رفع مشکل بهره‌وری پایین این محصول باید انواع محصولات و ارقام جدید با خصوصیات کیفی را برای کشت در این منطقه معرفی کرد.   «عباس کشاورز» افزود: آسیب جدی کرم خراط محصول گردوی استان کرمان را تهدید می‌کند که شیوع این آفت ناشی از کم‌آبی، مشکلات تغذیه‌ای و تغییرات اقلیمی و سرمازدگی است. 

وی گفت: برداشت گردو به علت فقدان تکنولوژی روز در زمینه کاشت و برداشت محصول، هزینه زیادی به کشاورزان و باغداران گردوی شهرستان‌های بافت و رابر تحمیل می‌کند؛ بنابراین باید در کوتاه‌مدت دستگاه‌های برداشت به این مناطق معرفی شود و در بلندمدت ارتفاع گردوهای منطقه را برای سهولت در برداشت کاهش دهیم. 


ایجاد صنایع وابسته گردو

سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری کرمان گفت: صنایع وابسته به گردو با همکاری وزارت جهاد کشاورزی باید در این استان به خصوص شهرستان‌های بافت و رابر توسعه یابد، زیرا این اقدام موجب درآمدزایی و اشتغال پایدار در منطقه می‌شود. 
 «سیدمصطفی آیت‌اللهی‌موسوی» با بیان این‌که کرمان با ۱۸۳ هزار کیلومتر مربع بزرگ‌ترین استان کشور است، افزود: ۲۸ هزار هکتار از باغ‌ها و مزارع این استان در شهرستان بافت قرار دارد و محصول گردو از مزیت‌های کشاورزی کرمان محسوب می‌شود که باید توسعه یابد. 

وی با تاکید بر این‌که عمده اقتصاد و تولید شهرستان‌های رابر و بافت گردو است، گفت: این محصول علاوه بر خاصیت غذایی، از ریشه و برگ این درخت به عنوان گیاه دارویی استفاده می‌شود. 
به گفته برخی کارشناسان هرچند زمان یک دهه را برای حمایت از کشاورزان، جلوگیری از آفت‌ها و علت‌های تحلیل گردوی استان کرمان هدر دادیم، اینک با پیوندزنی، نهال‌کاری، پرداخت تسهیلات کم‌بهره برای توسعه کشاورزی و بیمه این محصول، می‌توان شغل عمده، منبع درآمدی کشاورزان و یکی از محصولات تولیدی گسترده استان کرمان را از خطر نابودی حفظ کرد و کشاورزان بسیاری را از ماتم پیامدهای آینده بیکاری در این منطقه رهایی بخشید


لزوم تشکیل کمیته ویژه پاک‌سازی آفت کرم خراط

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه با بیان این‌که محصول گردوی این شهرستان‌ها طی بیش از ۱۰ سال اخیر گرفتار آلودگی کرم خراط شده‌اند و اقدامی اساسی در این زمینه انجام نمی‌شود، عنوان کرد: باید کمیته ویژه برای پاک‌سازی آفت کرم خراط گردو تشکیل شود. 

 «علی بختیاری» افزود: سازمان تعاون روستایی که مسئولیت اصلی در صادرات محصولات گردو را به عهده‌ دارد، باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای از بین بردن آفت کرم خراط انجام دهد. 

وی با اشاره به خسارت‌های واردشده به محصول گردوی شهرستان‌های بافت، رابر و ارزوئیه طی سال‌های گذشته گفت: این شهرستان‌ها نسبت به وسعت، بیشترین سطح زیر کشت درختان گردو را در کشور دارند و اقتصاد مردم این شهرستان‌ها به صورت مستقیم به کشت این محصول وابسته است.  عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: مرکز تحقیقات گردو می‌تواند راهکاری اساسی برای توسعه محصول گردوی شهرستان‌های بافت، رابر و ارزوئیه باشد که راه‌اندازی این مرکز مطالبه تمامی مردم است، زیرا علاوه بر اشتغال‌زایی، موجب بهره‌وری تولیدات کشاورزی این منطقه از استان کرمان می‌شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید