• دو شنبه 13 مرداد 1399
  • الإثْنَيْن 13 ذی الحجه 1441
  • 2020 Aug 03
چهار شنبه 23 مرداد 1398
کد مطلب : 72225
+
-

سفر به ماسوله زاگرس

روستای سرآقاسید ساختار مشابه ماسوله دارد و  با بافت سنتی و معماری قدیمی بر دامنه‌های زردکوه بختیاری خودنمایی می‌کند

گردشگری
سفر به ماسوله زاگرس

 رودهای خروشان و جاذبه‌های منحصربه‌فرد طبیعی چهارمحال  و بختیاری فرصت خوبی را برای طبیعت‌گردی به‌خصوص در دامنه‌های سبز زاگرس از جمله روستای «سرآقا سید» در اختیار گردشگران قرار داده است.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری با اقلیم متنوع دارای جاذبه‌های گردشگری بی‌شماری است که در این میان شهرستان کوهرنگ از جاذبه‌های بالایی برخوردار است و فصل تابستان فرصت خوبی را برای مشاهده این جذابیت‌ها فراهم کرده 
است. 

شهرستان کوهرنگ با مرکزیت شهر چلگرد (در فاصله 88 کیلومتری مرکز استان) با مساحت 3684 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 35 هزار و 915 نفر خاستگاه جامعه عشایری و قطب گردشگری استان است که با 3 بخش، 2 شهر و 7 دهستان در ارتفاع 2480 متری از سطح دریا (بلندترین شهر کشور) قرار دارد. 
ایل‌راه‌های عشایری، آداب و رسوم، فرهنگ خاص، زندگی کوچ‌نشینی، محل سکونت، پوشاک، خوراک و صنایع‌دستی عشایر می‌تواند برای گردشگران جذاب باشد. 

عشایر برون‌کوچ استان که در مناطق قشلاقی استان خوزستان هستند، بار سفر بسته و به استان کوچ می‌کنند و در کنار عشایر درون‌کوچ استان مناظر زیبایی را به تصویر می‌کشند. 
گردشگران می‌توانند با سفر به این شهرستان ضمن تماشای این جاذبه منحصربه‌فرد آرامش بهاری را در دامنه‌های آرام و سبز زردکوه بختیاری تجربه کنند. 


روستای سر آقاسید

از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهرستان می‌توان به روستای سرآقاسید اشاره کرد. این روستا که ساختار آن مشابه ماسوله است با بافت سنتی و معماری قدیمی بر دامنه‌های زردکوه بختیاری خودنمایی می‌کند. 
روستای سرآقاسید در گذشته یکی از اتراقگاه‌های ییلاقی عشایر بختیاری بوده که طی قرن اخیر به روستا تبدیل شده است. این روستا با آب و هوای معتدل و چشم‌اندازهای زیبای طبیعی و محل مناسبی برای تفریح علاقه‌مندان به ورزش‌های کوهستانی است. 

این روستا با قدمت 600 ساله از منظر معماری یکی از بی‌نظیرترین روستاهای فلات مرکزی ایران به‌ویژه در منطقه زاگرس مرکزی و دارای معماری پلکانی بسیار ارزشمندی است. 
خانه‌ها تماما با خشت ساخته شده، به طوری که پشت بام منزل پایین حیاط منزل بالایی است. این روستا علاوه بر معماری زیبا دارای چشمه‌سارها، باغ‌های میوه و طبیعت سرشار از زیبایی‌های منحصربه فرد است. معماری این روستا تاکنون بکر مانده و ساختار پلکانی این روستا معماری آن را از دیگر‌ زیست‌بوم‌های بختیاری متمایز کرده است. خانه‌های ساده و گلین این روستا از مصالح خشت خام و چوب ساخته شده است. اتاق‌های این خانه‌ها کوچک و تودرتو با دیوارهای پهن و در‌های کوچک است. 
مردم سرآقا سید تنها 6 ماه از سال می‌توانند با دیگر روستاهای اطراف ارتباط داشته باشند و بقیه سال در پشت حصار بلندی از برف که تمامی راه‌های ارتباطی این روستا را قطع می‌کند در انتظار می‌مانند تا بهار شود و دستان طبیعت و راهداران با یکدیگر راه را برای روستاییان بگشایند. 


جاذبه‌های کوهرنگ

از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهرستان کوهرنگ می‌توان به آبشار شیخ علیخان، آبشار تونل اول کوهرنگ و سد کوهرنگ، چشمه کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه دزداران صمصامی، چشمه پرک و سرداب غلام‌آباد، حاشیه رودخانه بازفت، چشمه مورز بازفت، دشت لاله‌های واژگون، پیست اسکی کوهرنگ، ارتفاعات و یخچال‌های دائمی زردکوه بختیاری، حاشیه رودخانه زاینده‌رود (تنگ گزی)، غار یخی چما، مناطق زیبای توف سفید و بازفت و روستای پلکانی و شگفت‌انگیز سرآقاسید اشاره کرد.  ایل‌راه پلکانی پل خداآفرین (بازفت)، نقوش برجسته الگی و شیرین اوبازفت، امامزاده شاهزاده ابراهیم روستاد گردوعلیا ، امامزاده شاه‌عبدالعظیم بیرگان، بقایای قلعه دهناش و بقایای قلعه تبرک بازفت، امامزاده سید سعید چلگرد، امامزاده سیدعیسی روستای سرآقاسید، بردگوری‌های بازفت و شیرسنگی هم از اماکن تاریخی- مذهبی شهرستان کوهرنگ به شمار می‌رود.  صنایع دستی رایج در این شهرستان نیز عبارتند از انواع بافته‌های داری و عشایری نظیر گلیم، جاجیم، خورجین و البسه محلی و سرمه‌دوزی و از سوغات محلی این شهرستان می‌توان به گیاهان دارویی و سبزی‌های طبیعی، انواع لبیات و عسل طبیعی اشاره کرد. 
از روستاهای هدف گردشگری این شهرستان نیز می‌توان به دیمه و شیخ‌علیخان اشاره کرد. 


روستای شیخ‌علیخان

روستای کوهستانی شیخ علیخان از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ است. 
در گذشته نام روستا سپیددیوان بوده و چون ارتفاعات اطراف روستا مایل به سفید است آن را به این نام نامیده بودند. 

ولی بعدها این روستا نام یکی از بزرگانش تغییر نام داد. 
یکی از سرشاخه‌های رود کارون با نام آب کوهرنگ در یک کیلومتری روستا جریان دارد. 
این روستا در گذشته یکی از اتراقگاه‌های ییلاقی عشایر بختیاری بود که بعدها (طی قرن اخیر) به روستا تبدیل شده است. 
آبشار زیبای شیخ‌علیخان نیز از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این روستا به شمار می‌آید. 
آیین‌های مذهبی و سنتی ساکنان این روستا از قبیل آوازهای محلی در روزهای شادی و نوای حزن‌انگیز ساز چپ در عزاداری‌ها، جاذبه‌ای منحصربه‌فرد است.   

این خبر را به اشتراک بگذارید