• پنج شنبه 1 اسفند 1398
  • الْخَمِيس 25 جمادی الثانی 1441
  • 2020 Feb 20
چهار شنبه 2 مرداد 1398
کد مطلب : 68183
+
-

اجرای خط آتش در حریم راه‌آهن قم

فرماندار قم با اشاره به آتش‌سوزی گسترده مراتع جوار خط راه‌آهن در روستای زواریان گفت: به دلیل این‌که این احتمال وجود دارد که دلیل این آتش‌سوزی جرقه‌های ناشی از ترمز قطار در این مسیر باشد، خط آتش در ۹ کیلومتر از حریم راه‌آهن قم اجرا می‌شود. «مرتضی حیدری» درگفت و گو با ایرنا افزود: در آتش‌سوزی گسترده مراتع روستای زواریان که هفته گذشته در جوار خط راه‌آهن رخ داد، حدود ۱۵۰ هکتار از مراتع این روستا را درآتش سوخت. وی ادامه داد: وزش باد و گرمای هوا موجب گسترش آتش در مراتع این روستا شد که علاوه بر حضور گسترده نیروها و تیم‌های مختلف استان، ‌۴ تیم اطفای حریق نیز از استان اراک برای کمک به کنترل و اطفای حریق وارد منطقه شدند و درنهایت پس از چند ساعت این حریق به طور کامل اطفا شد. فرماندار قم افزود: چند ساعت پس از اطفای این حریق جلسه‌ای با حضور مسئولان استان و مردم منطقه برای بررسی علل و راه‌های جلوگیری از تکرار این حادثه در دهیاری زواریان برگزار کردیم.

حیدری بیان کرد: یکی از دلایلی که در این جلسه توسط مردم منطقه به عنوان علت اصلی آتش‌سوزی در مراتع این روستا یاد شد، سرعت زیاد قطارهای عبوری و پرش جرقه ناشی از ترمز آنها به سمت مراتع همجوار ریل آهن بود.
وی با بیان این‌که آتش‌سوزی در مراتع روستای زواریان برای چندمین بار در هفته‌های اخیر اتفاق افتاده است ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که گزارش کاملی از علل و عوامل آتش‌سوزی مراتع این روستا به سیستم قضایی ارائه شود و از این طریق پیگیری‌های لازم صورت گیرد. حیدری اظهار کرد: ایجاد خط آتش در جوار خط راه‌آهن به طول ۹ کیلومتر و حریم ۶ متر از هر طرف از جمله دیگر تصمیمات این جلسه بود که اداره کل راه‌آهن استان موظف به تسریع نسبت به اجرای این خط آتش شد. فرماندار قم افزود: پیش از این اجرای خط آتش در حریم راه‌آهن قم به طول ۹ کیلومتر تصویب ‌شده و اداره کل راه‌آهن نیز چند کیلومتر از این خط را اجرا کرده بود که این ایمن‌سازی اطراف خط راه‌آهن تا یک کیلومتری قبل از محل حادثه کشیده شده است که قرار شد ۹ کیلومتر به طور کامل اجرا شود.

وی ادامه داد: تجهیز دهیاری‌ها به وسایل اطفای حریق از طریق اعتبارات داخل، تأکید بر آموزش عمومی و همچنین الزام و هماهنگی دستگاه‌های مختلف استان برای اطفای حریق از جمله تصمیم‌های صورت گرفته برای جلوگیری از شعله‌ور شدن مجدد مراتع استان به‌ویژه مراتع مستعد آتش‌سوزی است.
حیدری آموزش مردم برای جلوگیری از تکرار این حوادث را ضروری دانست و گفت: سابقه آتش‌سوزی مراتع در روستای زواریان قم حدود یک دهه است که سالانه اهالی منطقه شاهد حریق در مراتع این روستا هستند که این موضوع در سال جاری به دلیل بارندگی‌های خوب و وضعیت مناسب مراتع تشدید شده است.

وی ادامه داد: با آموزش‌های عمومی برای کنترل، اعلام و اطفای حریق به اهالی منطقه و همچنین اجرای تصمیم‌های گرفته‌شده، در تلاش هستیم که آتش‌سوزی در این منطقه دیگر تکرار نشود.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :