• سه شنبه 12 مهر 1401
  • الثُّلاثَاء 8 ربیع الاول 1444
  • 2022 Oct 04
چهار شنبه 23 بهمن 1398
کد مطلب : 94960
+
-

وضعیت اقتصاد؛ زیر سایه تحریم

اطلاعات مرکز آمارایران، صندوق ‌بین‌المللی پول و بانک‌ جهانی، روند پسرفت و عقبگرد اقتصاد ایران را تأیید کرد

وضعیت اقتصاد؛ زیر سایه تحریم

تیره ‌و تارترین تصویر از اقتصاد ایران در طول 30سال سپری شده از جنگ تحمیلی به ثبت رسید؛ آن‌هم زیر سایه تحریم؛ تحریمی که از آن با عنوان جدی‌ترین جنگ اقتصادی دوران مدرن علیه یک کشور یاد می‌شود. هرچند در ماه‌های اخیر، مقام‌های اقتصادی و سیاسی ایران، از روند بهبود تدریجی اوضاع اقتصادی و خروج از رکود خبر داده‌اند، اما تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که شاخص رشد(پسرفت) اقتصادی ایران در 9‌ماه امسال به منفی 7.6درصد رسیده که بدترین وضعیت در 3دهه اخیر است. پیش‌تر، هم صندوق بین‌المللی پول و هم بانک جهانی، در گزارش‌های مستقل خود از کوچک شدن اقتصاد ایران در نتیجه تحریم‌ها خبر داده‌ بودند. پیش از این صندوق بین‌المللی پول رشد(پسرفت) اقتصادی ایران در 9‌ماه سال 2019میلادی را منفی 9.5درصد و بانک جهانی هم رشد(پسرفت) اقتصاد ایران در سال 2019را منفی 8.7درصد برآورد کرده بودند. این میزان عقبگرد اقتصادی در سال‌های پس از جنگ تحمیلی بی‌سابقه است. همزمان رتبه ریسک ایران به تازگی به 7رسیده که شاخص ریسک اعتباری کشورها یک ابزار شناسایی ریسک و تامین مالی است و ایران در کنار کشورهایی چون آرژانتین، بوسنی و هرزگوین، عراق، قرقیزستان، لبنان، نیجریه، پاکستان، سیرالئون، سوریه، سودان، تاجیکستان، ونزوئلا و یمن در رتبه 7قرار گرفته است. پس از اجرای برجام رتبه اعتباری ریسک ایران به 5بهبود یافته بود.

جزئیات رشد 9ماهه
مرکز آمار ایران می‌گوید: محصول ناخالص داخلی ایران به قیمت ثابت سال 1390در 9‌ماه امسال به رقم هزارو500هزار میلیارد تومان، البته با احتساب ارزش افزوده نفت و همچنین430هزار میلیارد تومان بدون احتساب نفت رسیده؛ به این ترتیب رقم شاخص رشد(پسرفت) اقتصادی ایران، نسبت به‌مدت مشابه پارسال، منفی 7.6درصد با احتساب ارزش افزوده نفت و صفر بدون نفت بوده است. طبق این گزارش، ارزش افزوده گروه کشاورزی در 9‌ماه امسال مثبت 3.2درصد، گروه صنایع و معادن منفی 16.6درصد و گروه خدمات هم منفی 2دهم درصد برآورد شده که افت سنگین شاخص رشد گروه صنایع و معادن نگران‌کننده است.

اوضاع همچنان خوب است
با وجود واقعیت‌های آماری، رئیس مرکز آمار ایران و با تفسیر خاص خود از شاخص تغییرات رشد اقتصادی، از بهبود شاخص‌های اقتصادی خبر داده و می‌گوید: رشد اقتصادی ٩‌ماه سال‌جاری (بدون نفت) نسبت به 2 فصل قبل بهبود یافته و به عدد صفر و در فصل پاییز سال ١٣٩٨ به عدد مثبت ٠,٩ درصد رسیده است. اشاره جواد حسین‌زاده به تغییرات فصلی شاخص رشد اقتصادی است؛ درحالی‌که این شاخص در بازه زمانی 9ماهه روندی منفی و نگران‌کننده را تجربه می‌کند. رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه در زمینه نرخ رشد بخش کشاورزی در فصل پاییز، در ٢فصل بهار و تابستان با رشدهای مثبت به نسبت بالایی مواجه بوده‌ایم، می‌افزاید: در فصل پاییز سال‌جاری به‌دلیل خسارت‌های حاصل از سیل و تأثیر آن بر بخش کشاورزی، این بخش با رشد منفی مواجه بوده، اما در مجموع در ٩‌ماه سال ١٣٩٨، نرخ رشد گروه کشاورزی رشد مثبت ٣,٢ درصدی داشته است. این مقام مسئول رسیدن شاخص رشد اقتصادی در فصل پاییز امسال به منفی7درصد نسبت به 4فصل قبل را نشانه‌ای از بهبود این وضعیت دانسته و درحالی‌که رشد یا به‌عبارت دقیق‌تر عقبگرد گروه صنایع و معادن به منفی 16.6درصد رسیده، می‌گوید: در همه فصل‌های سال ١٣٩٧ و 2فصل اول سال ١٣٩٨، رشد این بخش بی‌سابقه بوده و در نهایت، رشد اقتصادی بخش صنایع و معادن (بدون نفت) پس از گذشت بیش از ٦ فصل، به عدد مثبت ٧,٥ درصد رسیده که این رشد عمدتا از زیر بخش ساختمان و بخش تامین آب، برق و گاز طبیعی حاصل شده است. حسین‌زاده البته دلیل روند کاهنده رشد اقتصادی ایران در 9‌ماه امسال، نسبت به‌مدت مشابه پارسال را، ناشی از بخش نفت می‌داند که اشاره‌ای است به اثر تحریم صادرات نفت ایران، انتظار می‌رود این روند و اثر تحریم‌های نفتی، در فصل‌های آینده هم تداوم داشته باشد.

رئیس‌کل هم راضی است
در شرایطی که بانک مرکزی از اعلام آمارهای کلیدی اقتصاد منع شده، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه یادداشت ‌نویسی‌های خود در اینستاگرام، بدون ارائه عدد و رقم اعلام کرد: شاخص‌های اقتصادی بانک مرکزی هم از روند بهبود تدریجی اوضاع و خروج از رکود حکایت می‌کند. عبدالناصر همتی در حالی از بهبود اوضاع اقتصاد براساس شاخص‌های اقتصادی بانک مرکزی و نه مرکز آمار ایران خبر می‌دهد که چند‌ماه پس از در اختیار گرفتن ریاست بانک مرکزی، آمارهای محاسبه شده در این نهاد، منتشر نمی‌شود. هرچند آمارهای تولیدشده در بانک مرکزی در اختیار قوای سه گانه و برخی نهادها قرار می‌گیرد، ولی مردم و کارشناسان به آن دسترسی ندارند. او می‌گوید: با اینکه عده‌ای تلاش می‌کنند تا شرایط اقتصادی را وخیم و آینده سخت‌تری را ترسیم کنند اما، با تدابیر اتخاذ شده، براساس داده‌های بانک مرکزی، شاخص‌های مهم اقتصاد کلان از قبیل رشد بخش غیرنفتی، تورم وسایر متغیرها همگی خبر از ثبات نسبی و روند بهبود تدریجی اوضاع وخروج اقتصاد از رکود دارند و این در مقایسه با آنچه دشمنان دنبال آن بودند و تصور آن‌را داشتند فوق العاده است.

استناد دژپسند به آمار بانک مرکزی
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد هم مدعی شده؛ اقتصاد ایران در بخش غیرنفتی از رکود اقتصاد خارج شده و رشد اقتصادی در 9‌ماه امسال مثبت 9دهم درصد بوده، این در حالی است که مرکز آمار ایران از رشد منفی 7.6درصدی خبر داده است. او با بیان اینکه پیش‌بینی‌هایی که پارسال در مورد رشد اقتصادی امسال می‌شد به‌علت تأثیر تحریم‌ها، بسیار نگران‌کننده بود، گفت: براساس آمار بانک مرکزی، 3ماهه اول امسال خوشبختانه رشد اقتصادی غیرنفتی ایران، مثبت 4دهم و در نیمه اول سال، مثبت نیم درصد و در ۹‌ماه امسال، مثبت ۹ دهم درصد بود. او با استناد به این آمار تأکید کرد که بخش غیرنفتی اقتصاد توانسته وارد دوره رونق شود. او افزود: بخش کشاورزی در اوج رشد اقتصادی است و بخش صنعت هم در ۹‌ماه امسال، 7.5درصد رشد نشان می‌دهد. به گفته او، علائم دیگری هم که البته آقای وزیر اشاره‌ای به ‌آنها نکرده، از رشد اقتصادی مثبت در بخش غیرنفتی حکایت دارد.

  روایت متفاوت مرکز پژوهش‌ها

مرکز پژوهش‌های مجلس با استناد به آمارهای داخلی و بین‌المللی، گزارش داده؛ در پایان سال‌جاری خورشیدی به‌دلیل نرخ رشد منفی قابل توجه بخش نفت، رشد اقتصادی ایران در سال 98همچنان منفی باقی می‌ماند، اما این شاخص بدون احتساب بخش نفت به حدود 1.8درصد خواهد رسید. برآورد این مرکز نشان می‌دهد که رشد بخش کشاورزی در پایان امسال به مثبت 5.5درصد، بخش صنعت به 1.5درصد، بخش ساختمان 14.5درصد و بخش خدمات به منفی 1.5درصد می‌رسد و به این ترتیب وضعیت بخش غیرنفتی ایران امسال بهتر از پارسال خواهد بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید