• چهار شنبه 12 مهر 1402
  • الأرْبِعَاء 19 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 04
یکشنبه 31 اردیبهشت 1402
کد مطلب : 192310
+
-

نیازی به تبریک رقبا نداریم

ترابی، بازیکن تأثیرگذار پرسپولیس مدعی است بازیکنان این تیم با آقایحیی یک کار نیمه‌تمام دارند و آن‌هم قهرمانی در آسیاست که امیدوار است روزی به آن برسند

تیتر یک
نیازی به تبریک رقبا نداریم

امیرحسین اعظمی

پرسپولیس در حالی قهرمانی در لیگ برتر را جشن گرفت که مهدی ترابی بدون‌شک یکی از بهترین بازیکنان این تیم در فصل گذشته بود. ترابی در هفت، هشت بازی گذشته عملکردی فوق‌العاده در پرسپولیس داشت و در نهایت توانست چهارمین قهرمانی‌‌اش را با این تیم در لیگ برتر جشن بگیرد. با ترابی درخصوص قهرمانی در این فصل صحبت کردیم و او تأکید کرد که پرسپولیس شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی بود. گفت‌وگوی همشهری ورزشی با ترابی را می‌خوانید.

   از بازی در قائمشهر شروع کنیم که در پایان یک لیگ سخت درنهایت قهرمان شدید.
خدا را شکر می‌کنم که فصل به بهترین شکل ممکن برای ما تمام شد و یک قهرمانی دلچسب را تجربه کردیم. البته هنوز کار ما تمام نشده، چون می‌خواهیم قهرمانی در جام حذفی را هم به هواداران هدیه بدهیم که درصورت وقوع این اتفاق، سوپرجام هم مال ما خواهد شد. ما می‌خواهیم فصل را با بهترین شرایط تمام کنیم.
 
   اما بعد از قهرمانی در لیگ و همچنین شکست‌دادن استقلال، تصور برخی این است که شاید جام‌حذفی را چندان جدی نگیرید؟
خیر، پای یک جام در میان است و ما قبلا هم این تجربه شیرین را داشتیم که در لیگ برتر و جام حذفی دبل کنیم. هر تیمی این شانس را ندارد که در 2جام قهرمان شود و حالا باید از این موقعیت نهایت استفاده را ببریم. البته کار راحتی نداریم و ابتدا باید از سد هوادار عبور کنیم. این بازی سخت است و ما متأسفانه در لیگ برتر به آنها باختیم و حالا دوست داریم آن شکست را جبران کنیم.
 
   این چهارمین قهرمانی تو در لیگ برتر است، درست است؟
بله، من سال اول که به پرسپولیس آمدم با هدایت آقای برانکو دبل کردیم و آن فصل برای من شیرینی خاصی داشت. بعد از آمدن آقایحیی هم پرسپولیس 3قهرمانی در لیگ آورد. ما می‌توانیم همین روند را ادامه دهیم و فکر می‌کنم فصل بعد هم می‌توانیم مدعی اول قهرمانی باشیم.

   به‌نظر می‌رسد بازی با سپاهان و باختی که در ورزشگاه آزادی داشتید، یک نقطه انفجار برای پرسپولیس بود؟
بعد از باخت به سپاهان خیلی‌ها گفتند کار پرسپولیس تمام شد و ما دیگر قهرمان نمی‌شویم. ما بعد از بازگشت به تمرینات قرار گذاشتیم همه بازی‌ها را ببریم و حتی اگر قهرمان هم نشویم، حداقل به‌خودمان می‌گوییم که تلاش کردیم اما نشد. ما حتی اندازه یک تیم، بازیکنِ در خطر محرومیت داشتیم ولی در همه بازی‌ها فقط میلاد سرلک در دربی کارت گرفت و بازی را از دست داد. این نشان داد که روی کارمان تمرکز داشتیم و زمانی که سپاهان به ملوان امتیاز داد، همه‌‌چیز دوباره در اختیار ما قرار گرفت. ما در لیگ امسال واقعا تلاش کردیم، سختی کشیدیم و این قهرمانی خیلی به ما چسبید. پرسپولیس شایسته‌ترین تیم برای قهرمانی بود.
 
   در این چند هفته توسط استقلال و سپاهان 2رقیب جدی‌تان با هجمه‌های مختلفی روبه‌رو شدید.
ما در یک مقطع با از دست دادن چند امتیاز مهم، در رده سوم قرار گرفتیم، پس چرا آن زمان حرفی توسط آنها زده نمی‌شد؟ عد‌ه‌ای می‌خواهند با مطرح‌کردن برخی مسائل به شعور فوتبالی‌ها توهین کنند ولی فکر می‌کنم مردم ما خیلی خوب فوتبال را می‌فهمند. ما توجهی به حرف‌های مسخره نداشتیم و تمرکزمان روی کار خودمان بود. پرسپولیس 8بازی آخر خودش را برده و این قدرت و کیفیت فنی تیم را نشان می‌دهد.
 
   ساپینتو هم در پایان لیگ گفت که به پرسپولیس تبریک نمی‌گوید چون لایق قهرمانی نبود.
ما نیازی به تبریک‌گفتن سرمربی تیم حریف و رقیبان‌‌مان نداریم. وظیفه ما این بود که کار خودمان را انجام دهیم و خوشحالم که قهرمان شدیم. آمار و کیفیت یک تیم همه‌‌چیز را نشان می‌دهد.
 
   می‌توان گفت که از لحاظ فردی، این بهترین فصل تو بود؟
من چند سال پیش هم در یک فصل 11 یا 12 گل برای پرسپولیس زدم. امسال هم 7گل زدم و 8پاس گل دادم، اگر هم خوب بودم به‌خاطر عملکرد تیم است. وقتی تیم خوب باشد عملکرد بازیکن هم به چشم می‌آید.

   بازگشت هواداران به ورزشگاه‌ها هم کمک زیادی به شما کرد، درست است؟
شک نکنید همینطور است. در بازی با پیکان کارمان گره خورده بود و با تشویق و فشار هواداران به گل رسیدیم. آنها در بهترین زمان ممکن تیم را حمایت کردند و انرژی فوق‌العاده‌ای به ما دادند.
 
   چند ‌ماه پیش در صفحات مجازی مورد هجمه‌های شدیدی قرار گرفتی. آیا این موضوع روی تو تأثیر منفی گذاشت؟
همه‌‌چیز فقط مجازی بود. من در ایران زندگی می‌کنم و می‌دانم واقعیت چه چیزی است. من به این مسائل اهمیتی نمی‌دادم و می‌دانستم خیلی از چیزها فیک است و برخی هم دوست داشتند تمرکز من و تیم را به هم بریزند.
 
   مثل اینکه مدت‌ها در اینستاگرام فعالیت نداشتی؟
بله، ما موقعیت حساسی در لیگ داشتیم و تصمیم اکثر بازیکنان این بود که کمتر در فضای مجازی باشیم.
 
   یحیی گل‌محمدی هم در این فصل یک عملکرد فوق‌العاده از خودش به یادگار گذاشت. در مورد نقش او در این قهرمانی صحبت می‌کنی؟
او نیازی به تعریف من ندارد. در بین 4تیم اول جدول فقط پرسپولیس مربی ایرانی داشت و 3تیم دیگر مربی خارجی داشتند اما یحیی گل‌محمدی پرسپولیس را قهرمان کرد. او ثابت کرد از مربیان بسیار خوب لیگ برتر است. ما با آقایحیی یک کار نیمه‌تمام داریم و آن‌هم قهرمانی در آسیا‌ست که امیدوارم یک روز به این عنوان برسیم.
 
   بیرانوند هم فصل خوبی را در پرسپولیس سپری کرد و نقش مهمی در قهرمانی داشت، قبول داری؟
بله، ما بازی‌سازی را از عقب شروع می‌کنیم و فراموش نکنید که بدون زیر توپ‌زدن یا به‌اصطلاح فوتبالی‌ها «بزن زیرش» قهرمان شدیم. در این شرایط بیرانوند که بازی با پای خوبی دارد، خیلی به ما کمک کرد. او در خط دروازه یک مهره قابل‌اطمینان است.

    فصل بعد هم در پرسپولیس هستی؟
من فصل بعد هم با پرسپولیس قرارداد دارم.
 
   فکر می‌کنی یحیی گل‌محمدی هم در پرسپولیس بماند؟
آقایحیی هم قرارداد دارد. ما دوست داریم که او همچنان در پرسپولیس بماند.
 
   مرادمند هفته گذشته در یک مصاحبه گفت پرسپولیسی‌ها‌ بترسند از اینکه در فینال جام حذفی به استقلال بخورند. در این مورد چه نظری داری؟
جوابی برای حرف‌های مرادمند ندارم. اگر به فینال رفتیم و با استقلال روبه‌رو شدیم، تلاش می‌کنیم که برنده شویم.
 
   در مورد شرایط تیم ملی بعد از آمدن امیر قلعه‌نویی چه صحبتی داری؟
ما باید از آقای قلعه‌نویی حمایت کنیم و بهترین امکانات ممکن را در اختیار سرمربی قرار دهیم. امیدوارم که در جام ملت‌ها شرایط خوبی داشته باشیم و قهرمان شویم.
 
   به‌نظر تو شانس قهرمانی داریم؟
چرا نداشته باشیم؟ ما ایران هستیم و هیچ‌وقت کم نمی‌آوریم.
 
   خیلی‌ها از فدراسیون بابت کنار گذاشتن اسکوچیچ و آوردن کی‌روش، انتقاد کردند. فکر می‌کنی تصمیم فدراسیون درست بود؟
من در زمان آقای اسکوچیچ بازی نمی‌کردم و ایشان به من میدان نمی‌داد. با آمدن کی‌روش شرایط تغییر کرد و من در جام جهانی بازی کردم. هر 2مربی برای تیم ملی زحمت کشیدند و برایشان آرزوی موفقیت دارم.

راز گل سرخ
پرسپولیس چطور قهرمان لیگ برتر شد؟ اسرار جام هشتم چه بود؟

بهروز رسایلی


وقتی پرسپولیس سال1401 را در رده سوم و 4‌امتیاز پایین‌تر از سپاهان صدرنشین به پایان برد، کمتر کسی می‌توانست تصور کند این تیم به کورس برگردد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد. سپاهان بازی رودررو را با یک‌گل دقیقه آخری از پرسپولیس برده بود و روی کاغذ بازی‌های آسان‌تری هم در پیش داشت. با این حال در سال جدید خورشیدی ورق برگشت و سرخ‌ها رقبا را یکی بعد از دیگری از پیش رو برداشتند. حالا پرسپولیس فاتح لیگ بیست‌ودوم شده، هشتمین قهرمانی‌اش در لیگ برتر و پانزدهمین جامش در همه مسابقات سراسری را جشن گرفته و دوباره سر به طاق آسمان زده است. دگردیسی پرسپولیس در مسابقات انتهایی فصل و همینطور قهرمانی این تیم در پایان یک لیگ فشرده و پرتب و تاب، حتما اسراری دارد که مرور بعضی از آنها خالی از لطف نیست.

ترکیب قدرتمندتر
آنچه از ابتدای لیگ به‌طور مکرر مورد تأکید قرار گرفت، سرانجام ارزش و اهمیت خودش را در هفته‌های پایانی فصل نشان داد. حقیقت آن است که پرسپولیس نسبت به سایر تیم‌های لیگ برتر ترکیب قدرتمندتری در اختیار داشت. از نظر بضاعت انسانی، شاید فقط سپاهان را می‌شد با پرسپولیس مقایسه کرد. این تیم درون دروازه بهترین گلر ایران را داشت؛ علیرضا بیرانوند. در خط دفاعی مرتضی پورعلی‌گنجی و دانیال اسماعیلی‌فر ملی‌پوش بازی می‌کردند و البته گولسیانی که مدافع باثبات و خوبی است. یحیی گل‌محمدی در پست هافبک دفاعی 3 مدعی داشت؛ از کمال کامیابی‌نیای باتجربه تا میلاد سرلک ملی‌پوش و سینا اسدبیگی مستعد. اوج دارایی پرسپولیس اما در بخش هافبک‌های هجومی بود؛ جایی که از وحید امیری و مهدی ترابی دائما ملی‌پوش تا سروش رفیعی، سعید صادقی، امید عالیشاه، سیامک نعمتی و... در اختیار کادرفنی بودند. در خط حمله هم که شاید قوای بقیه خطوط را نداشت، اوایل فصل یورگن لوکادیا گل‌های خوبی زد و اواخر فصل عیسی آل‌کثیر بموقع خوب شد و به‌کار پرسپولیس آمد. بنابراین قهرمانی تیمی با این ترکیب، نه آنقدرها عجیب است و نه به دست‌های پشت پرده نیاز دارد.

گل‌های خورده اندک
در لیگی مثل لیگ ایران که اساسا کم‌گل است و میانگین گل‌های رد و بدل شده در هر بازی حتی به عدد2 نمی‌رسد، کم گل خوردن بخش مهمی از موفقیت را تشکیل می‌دهد. مثلا فرض کنید تیمی مثل آلومینیوم اراک فقط 8بازی این فصلش را برده و تنها 20گل در 30بازی زده، اما چون خط دفاعی خوبی داشته و فقط 15گل خورده، فصل را در رده هشتم جدول به پایان برده است. پس به زبان ساده پرسپولیس پارسال قهرمان نشد، چون 21گل خورد و امسال قهرمان شد، چون فقط 13گل دریافت کرد. استقلال هم پارسال قهرمان شد، چون تنها 10گل خورد، امسال اما قهرمان نشد، چون 22گل دریافت کرد.

تغییر روش حیاتی
درنهایت یکی از مهم‌ترین عوامل قهرمانی پرسپولیس، تغییر تاکتیک بموقع یحیی گل‌محمدی بود. سرمربی سرخپوشان که خیلی مواقع به‌خاطر استفاده از 2 هافبک دفاعی مورد انتقاد قرار می‌گرفت، بعد از باخت به سپاهان دست به جسارت بزرگی زد و به سیستم بازی با یک هافبک دفاعی رو آورد. این تغییر روش، به‌شدت به پرسپولیس کمک کرد و باعث شد قوای هجومی سرخ‌ها زهر بیشتری پیدا کند. یحیی که اغلب اوقات در دربی دچار ترس و احتیاط مفرط می‌شد، حتی برابر بهترین خط حمله لیگ هم با یک هافبک دفاعی بازی کرد و مزدش را با پیروزی سرنوشت‌ساز بر استقلال گرفت. بله؛ این داستان پرسپولیس بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید