• دو شنبه 10 مهر 1402
  • الإثْنَيْن 17 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 02
جمعه 29 اردیبهشت 1402
کد مطلب : 192158
+
-

هشتگ های مجازی

کاربران شبکه‌های اجتماعی در روزهای گذشته به موضوعات متعددی واکنش نشان دادند که در صدر هشتگ‌ها قرار گرفت.

#نمایشگاه_کتاب_1402
مهربانی با یار مهربان

سی‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، هر سال در اواسط اردیبهشت‌ماه میزبان مخاطبان بسیاری از سراسر کشور است.
این نمایشگاه امسال هم با حضور بیش‌ از 3هزار ناشر دایر و بستر اخبار و شایعات و اتفاقات روز بوده است.
مثلا یکی از مهم‌ترین کارهایی که امسال از سوی دست‌اندرکاران برای برگزاری بهتر و پاسخ به گلایه چند ساله کتابفروشان انجام شد، حضور همزمان کتابفروشان در نمایشگاه کتاب تهران بود یا در روز چهارشنبه شایعه‌جدی در نمایشگاه پخش شده بود مبنی بر اینکه بازی‌های روز آخر لیگ برتر فوتبال و مشخص شدن قهرمان جام، در فضای نمایشگاه کتاب نمایش داده خواهد شد، اما این تصمیم درنهایت تأیید نشد.سی‌و‌چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا فردا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلی برپا خواهد بود.

#انتخابات_ترکیه
رجب طیب اردوغان یاکمال قلیچدار اوغلو؟
رقابت نزدیک رجب طیب اردوغان و کمال قلیچدار اوغلو، نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه هم موجب واکنش بسیاری شد.
این رقابت که تعیین سرنوشتش به دور دوم و روز ۲۸‌ماه مه (7خرداد)کشید، مردم ترکیه را مجددا به‌پای صندوق می‌کشاند. براساس نتایج اعلام شده از شمارش صندوق‌های رأی مرحله اول، هیچ‌کدام از کاندیداهای مربوطه موفق به کسب اکثریت آرا نشدند و انتخابات به‌دور دوم کشیده شده و با شمارش پایانی آرا، رجب طیب اردوغان با کسب ۴۹.۴ درصد آرا در رتبه نخست و کمال قلیچدار اوغلو نیز با اختلافی اندک و کسب ۴۵ درصد آرا در رتبه دوم قرار گرفت.

#ثبت‌نام_خودرو
مالیات برای خودروهای سامانه یکپارچه آری یا خیر؟

موضوع اخذ مالیات از خودروهای سامانه یکپارچه، ترند دیگر فضای مجازی بود.
براساس این طرح، فروش خودرو زیر یک سال مشمول مالیات خواهد شد؛ این در حالی است که فروش خودروهای طرح سامانه یکپارچه، زیر یک‌سال ممنوع و در این مدت سند خودرو در رهن شرکت باقی خواهد ماند؛ بنابراین باید ببینیم این طرح برای خودروهای سامانه یکپارچه چگونه اجرایی خواهد شد.
با توجه به اینکه سند خودروهای طرح یکپارچه، یک‌سال در رهن شرکت خواهد ماند و مشتری قانوناً اجازه فروش آن را ندارد (هر چند که خرید و فروش حواله‌ها کم نیست)، کارکرد این طرح برای یک‌سال اول (قانوناً) موضوعیت پیدا نمی‌کند.

#قیمت_بلیت_هواپیما
بلیت هواپیما پرکشید
با تصمیم ستاد تنظیم بازار به‌طور میانگین قیمت بلیت هواپیما ۲۹ درصد افزایش یافت که از روز پنجشنبه نرخ جدید روی بلیت تمام مسیرها اعمال خواهد شد.این در حالی است که ایرلاین‌ها افزایش ۱۰۰ درصدی را پیشنهاد داده بودند.
این افزایش قیمت در حالی است که اواخر دی‌ماه سال ۱۴۰۱ به‌دلیل وضعیت نامناسب شرکت‌های هواپیمایی، آنها بدون اخذ مجوزهای لازم قیمت بلیت هواپیما را افزایش دادند.
 به‌گفته متولیان مربوطه پیشنهاد افزایش قیمت با توجه به قیمت‌های جهانی قطعات هواپیما و افزایش هزینه تعمیر و نگهداری هواپیماها بوده
‌است.

#حق_آبه_هیرمند
حق مسلم مردم سیستان
حقابه رود هیرمند همزمان با سفر ابراهیم رئیسی به سیستان و بلوچستان در صدر اخبار قرار گرفت؛ موضوعی که یکی از مسائل مهم سیاسی، اجتماعی و زیست‌محیطی میان 2 کشور ایران و افغانستان ‌است.حقابه ایران از هیرمند، به مسئله دادخواست حقوقی ایران از آب رود هیرمند در منطقه سیستان اشاره دارد.
جدایی هرات از خاک ایران در سال ۱۸۵۷ میلادی به موجب معاهده پاریس و خودداری حاکمیت افغانستان از جاری ساختن رود هیرمند در خاک ایران، مسئله حقابه رود هیرمند را به یکی از مسائل مهم سیاسی، اجتماعی و زیست‌محیطی 2کشور تبدیل کرده‌است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید