• پنج شنبه 6 مهر 1402
  • الْخَمِيس 13 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 28
دو شنبه 11 اردیبهشت 1402
کد مطلب : 190519
+
-

تب قیمت‌ها در بازار‌ اوراق سکه

قیمت اوراق سکه بانک مرکزی از ابتدای اردیبهشت 14درصد رشد کرده است

به‌دنبال رشد 14درصدی قیمت اوراق سکه بانک مرکزی در بازار سرمایه از ابتدای اردیبهشت تحت‌تأثیر شایعاتی مربوط به تحویل نشدن سکه به خریداران اوراق، بانک مرکزی به شایعات پاسخ داد و اعلام کرد: به خریداران این اوراق در زمان سررسید به‌صورت فیزیکی سکه تحویل داده خواهد شد. بانک مرکزی این خبر را اعلام کرد که ظرف روز‌های گذشته شایعات مربوط به تحویل ندادن فیزیکی سکه به خریداران اوراق گواهی سپرده سکه، روی بازار معاملات این اوراق تأثیرگذاشته بود.
به گزارش همشهری، بانک مرکزی از روز سه‌شنبه 17آبان سال گذشته و به‌دنبال افزایش قیمت سکه در طرحی نو اوراق جدیدی منتشر کرد که با نماد سکه مرکزی در بورس کالا شناخته می‌شود. این اوراق معادل یک‌صدم قیمت یک سکه طرح جدید و معاف از مالیات است. همه اشخاص حقیقی می‌توانند حداکثر معادل 100سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید از این اوراق خریداری کنند و صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز محدودیتی برای خرید این اوراق ندارند. سررسید این اوراق 6‌ماه پس از عرضه اولیه، با تسویه نقدی در سررسید بوده و قیمت تسویه نقدی اوراق نیز معادل میانگین موزون قیمت‌های پایانی تمام گواهی‌های سپرده سکه بانک‌ها و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالای ایران در آخرین جلسه معاملاتی است. آنطور که داده‌ها نشان می‌دهد بروز شایعاتی ظرف چند روز گذشته در مورد این اوراق زمینه نوسان قیمت این اوراق و همینطور قیمت سکه را فراهم کرده است.

شایعه درخصوص تحویل ندادن سکه
بانک مرکزی سال گذشته و در زمان انتشار این اوراق متعهد شده بود که در زمان سررسید، این اوراق را به‌صورت نقدی تسویه کند. این موضوع را علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل وقت بانک مرکزی نیز به‌صورت رسمی اعلام کرد. چند روز بعد از آن غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس شورای فقهی بانک مرکزی به نحوه تسویه این اوراق واکنش نشان داد و اعلام کرد: با توجه به آنکه این اوراق، فقط به‌صورت نقدی تسویه خواهد شد و امکان تحویل فیزیکی ندارد، مورد تأیید شورای فقهی بانک مرکزی نیست.
چند روز بعد از این سخنان او در گفت‌وگوی دیگری اعلام کرد: آقای صالح‌آبادی با من تماس گرفت و گفت که این موضوع اصلاح شده است. بنابراین اگر امکان تحویل فیزیکی سکه در صورت مطالبه خریدار وجود داشته باشد، فروش این اوراق مشکلی ندارد. مصباحی‌مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا بانک مرکزی منابع کافی برای تسویه فیزیکی این اوراق را دارد یا خیر گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم و باید از بانک مرکزی بپرسید. این اظهارنظر به‌معنای این بود که بانک مرکزی با تسویه فیزیکی اوراق سکه موافقت کرده است. این موضوع خیال سرمایه‌گذاران را راحت کرد و منجر به افزایش تقاضا برای خرید اوراق در بازار سرمایه شد به‌طوری که در یک دوره زمانی کل این اوراق در بازار سرمایه فروخته شد.  اما ظرف چند روزگذشته شایعاتی در مورد سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق در بازار ثانویه بورس کالا و همچنین شائبه عدم‌تحویل سکه به متقاضیان مطرح شد. برخی شایعات حاکی از آن بود که بانک مرکزی قادر به تحویل سکه به متقاضیان نیست. این موضوع ظرف چند روز گذشته منجر به افزایش قیمت این اوراق در بازار سرمایه شد؛ به‌طوری‌که  قیمت این اوراق از ابتدای اردیبهشت تاکنون نزدیک به 420هزار تومان معادل 14درصد افزایش یافته است. برخی فعالان بازار اعتقاد دارند علت رشد پرسرعت قیمت سکه در بازار آزاد نیز ناشی از همین موضوع است. قیمت هر سکه طرح جدید نیز از اول اردیبهشت تاکنون 8درصد افزایش یافته و به 34میلیون تومان رسیده است.

مکث
سکه به‌صورت فیزیکی تحویل می‌شود

به‌دنبال افزایش شایعات در مورد تحویل نشدن سکه به خریداران گواهی سپرده اوراق سکه بانک مرکزی، روز گذشته بانک مرکزی به این موضوع واکنش نشان داد و ضمن تکذیب این موضوع اعلام کرد خریداران این اوراق می‌توانند در زمان سررسید به‌صورت فیزیکی سکه تحویل بگیرند. بر همین اساس روز گذشته محمد آرام، معاون ارزی بانک مرکزی در واکنش به برخی مطالب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ابهام خریداران اوراق سکه و تسویه نقدی اوراق خریداری شده با متقاضیان اعلام کرد: بانک مرکزی ششم اردیبهشت با مکاتبه‌ای که با بورس کالا انجام داد آمادگی خود را برای تحویل فیزیکی سکه به خریداران اعلام کرده است. او افزود: بر این اساس تمام خریداران اوراق سکه در صورت مراجعه پس از دریافت هزینه انبارداری طبق قرارداد، سکه خریداری‌شده را به‌صورت فیزیکی دریافت خواهند کرد. معاون ارزی بانک مرکزی تأکیدکرد: خریدارانی که برای دریافت سکه در موعد مقرر مراجعه نکنند قیمت سکه براساس فرمول اعلام‌شده ارزش‌گذاری و به‌حساب آنها واریز خواهد شد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید