• پنج شنبه 6 مهر 1402
  • الْخَمِيس 13 ربیع الاول 1445
  • 2023 Sep 28
دو شنبه 11 اردیبهشت 1402
کد مطلب : 190489
+
-

از پرنده آبی به «آسمان آبی»

پلتفرم اجتماعی بلواسکای که توسط مالک سابق توییتر راه‌اندازی شده توانسته بسیاری از کاربران توییتر را جذب کند

اینترنت
از پرنده آبی به «آسمان آبی»

زهرا خلجی-روزنامه‌نگار

جک دورسی، مدیرعامل سابق شبکه اجتماعی توییتر پس از آنکه ایلان ماسک صندلی او را ربود، پلتفرم خودش را راه انداخت؛ پلتفرمی به‌نام Bluesky یا آسمان آبی. برنامه‌ای که دورسی روی آن سرمایه‌گذاری کرده، براساس پروتکل شبکه‌های اجتماعی فدرال و باز ساخته شده است تا در مورد توییتر، ایلان ماسک و تصمیم به‌ خصوصی‌کردن این شرکت پلتفرم‌های اجتماعی حقیقت را بنویسد. دورسی معتقد است توییتر در دوران ماسک ضعیف‌ترین دوران خود را می‌گذراند. ماسک نیز با تغییرات گسترده و عمدتا منفی تلاش دارد مسیر بازاریابی و درآمدزایی را از توییتر پس بگیرد. باتوجه به خیل عظیم کاربرانی که درحال کوچ از توییتر به این شبکه اجتماعی تازه‌تاسیس هستند هم گویا دورسی چندان بیراه نگفته است.

حساب کاربری، فقط با دعوتنامه
بلواسکای در حال حاضر ترندترین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی در فضای مجازی است. البته دستیابی به آن خیلی هم راحت نیست، برای ساختن حساب کاربری در این پلتفرم نیاز به دعوتنامه است. دعوتنامه‌ها‌ فعلا کمیاب است. در توییتر کاربران زیادی هستند که از دیگران کدهای دسترسی به این شبکه اجتماعی جدید را می‌خواهند تا در لیست انتظار قرار نگیرند. این جدیدترین پلتفرمی است که به‌عنوان جایگزینی بالقوه برای توییتر توصیف می‌شود. درحالی‌که نسخه بتای بلواسکای در‌ ماه فوریه عمومی شد، ولی در یک‌ ماه گذشته بود که سر‌و‌صدا پیرامون این پلتفرم افزایش یافت، زیرا کاربران بیشتری از توییتر شروع به توییت‌زدن درباره هجوم کاربران به این پلتفرم کردند.

بلواسکای چطور کار می‌کند
ایده شکل‌گیری بلواسکای در سال2019 در توییتر به‌وجود آمد، اما در سال2022 با حمایت جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر به شرکت عام‌المنفعه تبدیل شد. دورسی که در سال2006 توییتر را تأسیس کرد و در سال2021 از سمت مدیر اجرایی کنار رفت، ‌اکنون در هیأت مدیره بلواسکای خدمت می‌کند. اگرچه اپلیکیشن Bluesky شباهت‌های زیادی به توییتر دارد، اما تفاوت اصلی آن این است که براساس یک سیستم غیرمتمرکز سازماندهی شده است؛ یعنی که داده‌های کاربر را می‌توان در سرورهای مستقل به جای سرورهای متعلق به شرکت ذخیره کرد و در آینده، کاربران می‌توانند سرورهای خود را توسعه دهند تا در جوامع مورد نظر خود استفاده کنند. دورسی معتقد است مسئولیت‌پذیری و کنترل کاربر بر نحوه تعدیل پلتفرم‌های اجتماعی باید بیشتر باشد. آنها اکنون سیستمی را طراحی کرده و ساخته‌اند که فکر می‌کنند به اهداف ذکر‌شده ‌دست می‌یابد. این پلتفرم به کاربران این امکان را می‌دهد که متن و تصاویر را در یک فید مرکزی پست کنند، سایر کاربران را دنبال کنند و دوباره پست کنند. ظاهر و نحوه کار با آن تقریبا مشابه توییتر است و فیدهای افراد از قبل پر از الگوهای رفتاری و جوک است. البته کاربران توانایی ارسال پیام مستقیم به یکدیگر یا مسدود‌کردن دیگران را فعلا ندارند. پست‌‌ها یا همانگونه که برخی در Bluesky آنها را اسکیت می‌‌خوانند، به 300کاراکتر محدود می‌‌شوند. در حال حاضر هیچ قابلیت ارسال ویدئویی وجود ندارد، اما کاربران می‌توانند تصاویر را ارسال کنند.

چه کسانی به این برنامه مهاجرت کردند
به‌گفته شرکت تحلیلی Data.ai، بلواسکای تا روز چهارشنبه 375هزاربار در iOS در سراسر جهان دانلود شده است. این برنامه اخیرا در اندروید منتشر شده است، اما تا روز جمعه اطلاعات مربوط به دانلودهای اندروید جمع‌آوری نشده بود. این سایت عمدتا توسط روزنامه‌نگاران، شخصیت‌های اینترنتی، کارشناسان فناوری و برخی افراد مشهور پر شده است. هفته گذشته نیز سیاستمدارانی مانند نماینده الکساندریا اوکاسیو کورتز، D-N.Y و افراد مشهوری مانند کریسی تیگن به این پلتفرم پیوستند. جردن Uhl، یک فعال مترقی با بیش از 271هزار دنبال‌کننده در توییتر، در 14آوریل به Bluesky پیوست. او گفت احساس می‌کند بلواسکای این پتانسیل را دارد که نخستین جایگزین واقعی برای توییتر باشد.

ایرادات بلواسکای
با این حال، هنوز هیچ فرایند تأیید صحت یا جعل کاربر در بلواسکای وجود ندارد، به این معنی که جعل هویت کاملا در این پلتفرم امکان دارد. از هفته گذشته حساب‌های ترول جعل هویت جی‌کی رولینگ و مالک توییتر ایلان ماسک در این پلتفرم ظاهر شده است. از زمانی که ماسک توییتر را تصاحب کرد، این پلتفرم با اشکالات و تغییرات گسترده مواجه شده است. او حتی تیک‌های آبی قدیمی را حذف کرد که همین باعث شده است بسیاری از کاربران کوچ را به ماندن در آن ترجیح دهند. سال گذشته هم بسیاری گفتند که تصمیم دارند به سایت‌‌هایی مانند Mastodon که یک پلتفرم میکروبلاگینگ غیرمتمرکز است بپیوندند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید