• پنج شنبه 9 آذر 1402
  • الْخَمِيس 17 جمادی الاول 1445
  • 2023 Nov 30
سه شنبه 19 مهر 1401
کد مطلب : 173530
+
-

راهی برای حفظ سلامتی

فاطمه عباسی

 حتما بارها این جمله را شنیده‌اید که نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز برای عملکرد صحیح بدن ضروری است. بدون شک آب سالم‌ترین نوشیدنی است اما زمان نوشیدن آن نقش مهمی در سلامتی شما دارد. رعایت زمان مناسب نوشیدن آب از هزینه‌های بالای باشگاه‌های ورزشی و تغییر جانفرسای عادت غذایی بسیار راحت‌تر است. در اینجا ۸ زمان مناسب برای نوشیدن آب را ذکر کرده‌ایم. در این اوقات، بدن شما بیشتر به آب نیاز دارد و نوشیدن آن به بدن و خلق و خوی شما کمک قابل توجهی خواهد کرد.
1-بعد از بیدار شدن از خواب آب بنوشید؛ بدن ما در طول شب دچار کم آبی می‌شود، بنابراین، برای شارژ دوباره اندام‌هایمان، بلافاصله پس از بیدار شدن در صبح به یک لیوان آب نیاز داریم. این کار سیستم گوارشی و سیستم دفع شما را بهبود می‌بخشد و بدن را به سطحی سالم از هیدراته شدن می‌رساند.
2-بعد از فعالیت بدنی و ورزش، ممکن است نوشیدن آب را فراموش کنید اما این بی‌توجهی حتی در افراد سالم نیز مشکلات جدی ایجاد می‌کند. مصرف آب قبل، بعد و در طول ورزش بسیار مهم است زیرا در طول ورزش، مقدار زیادی آب را بر اثر تعریق از دست می‌دهیم که باعث کم‌آبی و خستگی می‌شود.
همچنین پس از یک تمرین سنگین، توانایی بدن برای تنظیم ضربان قلب کم می‌شود که خطر آریتمی‌های کشنده و مرگ‌ومیر قلبی عروقی را افزایش می‌دهد اما مطالعات نشان داده که یک لیوان آب بعد از یک تمرین سنگین به کند کردن ضربان قلب و کاهش گرفتگی عضلات کمک می‌کند.
3- نوشیدن آب نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی به بهبود هضم غذا، کاهش وزن، بهبود خشکی پوست و افزایش متابولیسم کمک می‌کند؛ اما نوشیدن آب بعد از غذا روند هضم را کند می‌کند و مشکل‌آفرین است.
4-قبل از حمام آب بنوشید تا فشار خون را کاهش دهد. این کار برای حفظ ضربان قلب سالم نیز مفید است.
5- نوشیدن آب قبل از رفتن به رختخواب هم بسیار مفید است تا مایعات از دست رفته در طول شب را جبران کند؛ با این حال، اگر از مشکلات کلیوی یا قلبی رنج می‌برید، شاید این کار، فشار بیشتری بر کلیه‌ها وارد کند و آنها را ضعیف کند پس با پزشک خود مشورت کنید.
6-زمانی که احساس بیماری می‌کنید نوشیدن آب، به دفع سموم و باکتری‌ها از بدن شما کمک می‌کند و این توصیه پزشکان به بهبود بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک می‌کند.
7-زمانی که احساس خستگی می‌کنید هم آب بنوشید زیرا بیشتر احساس خستگی از کم آبی بدن است. یک لیوان آب خنک بنوشید تا بدنتان فعال شود.
8-هنگامی که در اطراف افراد آلوده و بیمار هستید آب بنوشید؛ در بیمارستان، مدرسه، محل کار یا هر مکان عمومی و شلوغ نوشیدن آب کمک‌کننده است. بدن خود را هیدراته نگه‌دارید تا میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بدن دفع کنید.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید