• سه شنبه 19 فروردین 1399
  • الثُّلاثَاء 13 شعبان 1441
  • 2020 Apr 07
سه شنبه 8 مرداد 1398
کد مطلب : 69210
+
-

بازسازی 596 واحد مسکونی سیل‌زده در تویسرکان

وحید الوندی |تویسرکان ـ خبرنگار :


مدیر بنیاد مسکن تویسرکان گفت: 596 واحد مسکونی تخریب‌شده بر اثر سیل و بارندگی‌های شدید فروردین امسال در شهرستان تویسرکان بازسازی می‌شوند. روح‌الله بهرامی در گفت‌وگو با همشهری اظهار کرد: از این تعداد واحد مسکونی تخریب‌شده، 581 واحد در روستاهای شهرستان تویسرکان و 15 واحد در 3 شهر این شهرستان واقع شده‌اند. 

وی ادامه داد: در مجموع تاکنون ارزیابی خسارت در 97 روستا و 3 شهر شهرستان تویسرکان در 2500 واحد مسکونی انجام شده و از این تعداد 1663 واحد مسکونی به‌عنوان واحد خسارت‌دیده تشخیص داده شده‌اند. 

مدیر بنیاد مسکن تویسرکان با بیان این‌که 1067 واحد مسکونی خسارت‌دیده در شهرستان تویسرکان به تعمیرات سازه‌ای نیاز دارند، افزود: مرحله اول تسهیلات مورد نیاز برای ساخت و بازسازی خانه‌های تخریب‌شده در شهرستان تویسرکان ابلاغ شده که تعداد آن 282 واحد معادل بیش از 50 درصد از واحدهای مسکونی تخریب‌شده در شهرستان است. 

بهرامی گفت: همچنین برای 108 واحد سهمیه تسهیلات خانه‌های نیازمند تعمیر و برای 78 واحد سهمیه معیشتی در نظر گرفته شده است. 


معرفی به بانک‌ها

مدیر بنیاد مسکن تویسرکان گفت: تاکنون 291 واحد مسکونی روستایی و 6 واحد مسکن شهری در بخش احداثی و نوسازی برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند. وی توضیح داد: 114 واحد مسکونی نیازمند تعمیر نیز برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند. از این تعداد 80 واحد مربوط به روستاها و 34 واحد نیز شهری هستند. 

بهرامی تصریح کرد: همچنین 99 واحد مسکونی برای دریافت تسهیلات معیشتی به بانک‌ها معرفی شده‌اند که 2 واحد از این تعداد شهری و 97 واحد نیز روستایی هستند. 

مدیر بنیاد مسکن تویسرکان افزود: تاکنون برای پرداخت تسهیلات به 132 واحد خسارت‌دیده احداثی در شهرستان تویسرکان با بانک‌ها عقد قرارداد شده است. 46 واحد تسهیلات تعمیری و 53 واحد از تسهیلات معیشتی نیز عقد قرارداد شده‌اند و در مرحله پرداخت هستند. 

وی یادآور شد: میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای خسارت‌دیده احداثی در روستاهای شهرستان 40 میلیون تومان و در شهرها 50 میلیون تومان با نرخ سود 4 درصد و پذیرش ضمانت زنجیره‌ای است. 


کمک بلاعوض

مدیر بنیاد مسکن تویسرکان گفت: 10 میلیون تومان کمک بلاعوض برای کمک به واحدهای مسکونی خسارت‌دیده احداثی در روستاها و 12 میلیون تومان نیز به واحدهای خسارت‌دیده شهری تعلق می‌گیرد. برای قسمتی از واحدهای خسارت‌دیده احداثی علاوه بر تسهیلات ذکرشده، تسهیلات معیشتی به میزان 15 میلیون تومان و 5 میلیون کمک بلاعوض معیشتی تعلق می‌گیرد. 

بهرامی خاطرنشان کرد: برای تعمیر واحدهای مسکونی خسارت‌دیده نیز 15 میلیون تومان تسهیلات و 5 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود. همچنین به همه واحدهای خسارت‌دیده احداثی 6 میلیون تومان کمک بلاعوض برای اسکان موقت یا اجاره و 160 کیسه سیمان رایگان اختصاص داده می‌شود. وی افزود: همه مراحل طراحی، نقشه‌کشی و صدور پروانه برای واحدهای مسکونی خسارت‌دیده به صورت رایگان از سوی بنیاد مسکن انجام می‌شود. 

این مسئول ادامه داد: تاکنون 155 واحد مسکونی خسارت‌دیده در روستاها و 5 واحد در شهرهای شهرستان تویسرکان آواربرداری، 60 واحد پی‌کنی، 50 واحد آرماتوربندی، 30 واحد بتن‌‌ریزی فنداسیون، 16 واحد اسکلت‌سازی و 5 واحد نیز سقف‌زنی شده است و در ماه آینده اولین واحد مسکونی بازسازی‌شده تحویل داده می‌شود. 

بهرامی یادآور شد: همچنین امسال میزان تسهیلات پرداختی برای مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی با نرخ 4 و 5 درصد به 40 میلیون تومان رسیده است. این حجم از پرداخت تسهیلات و کمک‌های بلاعوض با شرایط مناسب، یک فرصت استثنایی برای استفاده مردم محسوب می‌شود. 

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :