• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
چهار شنبه 25 تیر 1399
کد مطلب : 104940
+
-

آژیر قرمز

با تعطیلی سالن‌های نمایشی و کنسرت‌ها، رمقی برای ادامه باقی نمی‌ماند

تئاتر
آژیر قرمز


فهیمه پناه‌آذر ـ روزنامه نگار

سالن‌های نمایش و موسیقی پس از ۴‌ماه تعطیلی از اول تیر‌ماه فعالیت‌های خود را در حالی از سر گرفتند که از میان تماشاخانه‌های پایتخت تنها چند سالن موفق به اجرای نمایش شدند و هیچ‌کدام از کنسرت‌های موسیقی اقدام به برگزاری کنسرت نکرد. با رسیدن به روزهای پایانی تیر‌ماه بار دیگر تمام سالن‌ها تعطیل شدند و به‌نظر می‌رسد این بار تئاتر و موسیقی به کمای طولانی می‌روند که این تعطیلی صدای آژیر قرمز وضعیت نابسامان اقتصادی را به صدا درآورده و با ادامه این وضعیت و عدم‌ارائه راهکار از سوی مرکز هنرهای نمایشی به‌زودی خبرهای ناخوشایندی از فعالیت گروه‌های تئاتری و سالن‌های نمایشی می‌شنویم.

درهای بسته سالن‌های موسیقی تا آبان
با رسیدن به هفته پایانی تیر‌ماه قرار بود ۲ کنسرت موسیقی در سالن وزارت کشور برگزار شود. اما تعطیلی یک هفته دیگر سالن‌ها و تعلیق فعالیت‌های هنری و فرهنگی باعث شد که این کنسرت‌ها به مرحله اجرا نرسند و همچنان موسیقی در تعطیلی باشد. با توجه به تعطیلی یک هفته‌ای سالن‌های موسیقی و احتمال تمدید این تعطیلی، به‌احتمال زیاد گروه‌های موسیقی تا آبان‌ماه کنسرتی نخواهند داشت. اگر این تعلیق به خاطر شیوع ویروس کرونا، مرداد‌ماه نیز تمدید شود؛ با آغاز ‌ماه‌محرم و صفر (شهریور‌ماه) هیچ کنسرتی برگزار نمی‌شود و کنسرت‌ها تا اول آبان فعالیت نخواهند داشت و بعد از پایان محرم و صفر با توجه به وضعیت کرونا باید دید چه سرنوشتی در انتظار گروه‌های موسیقی است؟

تئاتر در کما
گروه‌های تئاتری در مقایسه با سینما و گروه‌های موسیقی وضعیت بدتری دارند؛ سالن‌های نمایشی که با وجود اندک فعالیت خود در سه هفته گذشته کمترین فروش را در گیشه داشتند؛ گروه‌هایی که به‌خاطر اجرای خود ماه‌ها تمرین کرده و برای لباس، دکور، موسیقی و.... هزینه کرده بودند. سالن‌های تئاتر در حالی به تعطیلی رفتند که بسیاری از گروه‌های نمایشی از وضعیت بد اقتصادی رنج می‌برند و در کنار آنها سالن‌دار‌ها که عمدتا در بخش خصوصی فعالیت دارند با مشکل جدی تعطیلی سالن‌هایشان روبه‌رو هستند. این سالن‌ها در ۴‌ماه تعطیلی با هزینه از پس‌انداز شخصی نجات پیدا کردند و حالا با تعطیلی دوباره باید دید صاحبان سالن‌های نمایشی چگونه از پس هزینه‌های جاری سالن‌های خود برمی‌آیند؟ این تعلیق دوباره ضربه آخر را به چرخه اقتصادی تئاتر خواهد زد. مرکز هنرهای نمایشی و در صدر آن معاونت هنری وزارت ارشاد باید به شکل اورژانسی فکری برای معیشت تئاتری‌ها کند و اگر این کار صورت نگیرد به‌طور حتم خبرهای خوبی از هنرهای نمایشی نخواهیم داشت.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید