• پنج شنبه 20 مرداد 1401
  • الْخَمِيس 13 محرم 1444
  • 2022 Aug 11
یکشنبه 3 شهریور 1398
کد مطلب : 74324
+
-

آتش‌زنندگان کاه و کلش دادگاهی می‌شوند

خبر
آتش‌زنندگان کاه و کلش دادگاهی می‌شوند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل از معرفی آتش‌زنندگان کاه و کلش بعد از برداشت گندم و جو به مراجع قضایی خبر داد. به گزارش فارس، «علی‌حسین احدی‌عالی» گفت: سوزاندن بقایای گیاهی بعد از برداشت محصول از سطح مزارع باعث از بین رفتن مواد ارزشمند خاک‌، افزایش شوری خاک زراعی، آلودگی آب و هوا و محیط ‌زیست شده و تخریب شدید مواد مغذی خاک و فقیر شدن خاک را در پی دارد.

وی افزود: سوزاندن کاه و کلش موجودات زنده و مفید خاک را از بین برده‌، رطوبت خاک را کاهش داده و خاک زراعی را فشرده و سفت می‌کند. همچنین حاصلخیزی خاک را کاهش می‌دهد و لطمات جبران‌ناپذیری به مزارع و خاک‌های کشاورزی و مواد آلی خاک وارد می‌کند. این مسئول بیان کرد: کشاورزان برای این اقدام خود دلایلی نظیر سریع‌تر آماده شدن زمین برای کشت بعدی و از بین بردن آفات و علف‌های هرز را عنوان می‌کنند که باید به جای این روش غلط‌، استفاده از سموم مناسب و تناوب زراعی و اجرای خاک‌ورزی حفاظتی را جایگزین کرد.

وی از کشاورزان خواست از سوزاندن کاه و کلش و بقایای گیاهی در مزارع خودداری و موارد تخلف را با شماره ارتباطات مردمی ۱۵۴۰ در میان بگذارند یا به اداره حفاظت محیط‌ زیست اطلاع دهند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید