• سه شنبه 27 مهر 1400
  • الثُّلاثَاء 12 ربیع الاول 1443
  • 2021 Oct 19
یکشنبه 6 مرداد 1398
کد مطلب : 68748
+
-

گذر از تابستان، بدون خاموشی

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان: براساس طرح‌های تشویقی وزارت نیرو اگر میزان مصرف برق در هر استان پایین‌تر از اوج بار تعیین شده باشد درآمد حاصل از آن به توسعه صنعت برق آن استان  اختصاص خواهد یافت

انرژی
گذر از تابستان، بدون خاموشی

تابستان هر سال با گرم شدن هوا و افزایش دما، شاهد بروز چالش‌هایی در تأمین آب و برق و هشدارهای مسئولان درباره اعمال قطعی‌ها هستیم. 

به گزارش مهر، در این بازه زمانی به دنبال افزایش دمای هوا و استفاده از وسایل خنک‌کننده، مصرف برق به شدت افزایش می‌یابد که در صورت تداوم این روند و عدم مدیریت مصرف، برق تولیدی در نیروگاه‌های کشور جواب‌گوی مصرف نخواهد بود. 

هم‌اکنون ظرفیت تولید نیروگاه‌های برق کشور حدود ۸۰ هزار مگاوات و شمار مشترکان برق نیز عددی نزدیک به ۳۶ میلیون است. رعایت الگوی بهینه مصرف برق از سوی مردم همه استان‌های کشور وضعیت پایداری شبکه برق را تثبیت و از خاموشی‌ها پیشگیری می‌کند. 


توزیع استانی درآمد حاصل از صرفه‌جویی برق 

بر اساس طرح‌های تشویقی وزارت نیرو، هر مشترک خانگی که به میزان ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق داشته باشد، ۲۰ تا ۳۰ درصد از مبلغ صورت‌حسابش کاسته خواهد شد. 

وزیر نیرو اوایل تیر امسال در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: اگر میزان مصرف برق در هر استان پایین‌تر از اوج بار تعیین‌شده برای آن استان باشد این میزان صرفه‌جویی‌شده صادر خواهد شد و درآمد حاصل از آن به توسعه صنعت برق آن استان اختصاص خواهد یافت. 

«رضا اردکانیان» افزود: امسال برای نخستین بار در کشور میزان مصرف هر استان در زمان اوج مصرف به تفکیک مشخص و برای هر استان یک درصد قابل قبول در افزایش میزان مصرف در زمان پیک مصرف در نظر گرفته شد. 

وی ادامه داد: با تعیین این الگوی مصرف، مقرر شد هر استانی که موفق به اعمال مدیریت در مصرف شده و کاهش ملموسی در زمان اوج مصرف داشته باشد، مصرف صرفه‌جویی‌شده به صادرات اختصاص یابد و عوائد حاصل از این صادرات به صلاح‌دید استاندار برای توسعه صنعت برق همان استان اختصاص خواهد یافت. 


مصرف برق هرمزگان؛ 3 برابر میانگین کشوری 

استان هرمزگان یکی از استان‌هایی است که به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و اقلیمی، حدود ۹ ماه از سال گرمای بالای ۳۰ درجه را تحمل می‌کند. این دما در بازه زمانی خرداد تا مهر گاهی به بیش از ۵۰ درجه نیز می‌رسد. 

در این شرایط مصرف تجهیزات خنک‌کننده به شدت افزایش می‌یابد. هم‌اکنون میانگین مصرف برق در این استان طبق گفته مسئولان، 3 برابر متوسط کشوری است. گرمای هوای استان موجب شده استانداری این استان برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، اقدام به تغییر ساعت کار دستگاه‌های اجرایی و تعطیلی روزهای پنجشنبه از اول خرداد کند. 

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان، گفت: مصرف برق در ۱۶ تیر امسال در استان، ۲۴ مگاوات بیشتر از سهمیه تعیین‌شده در هرمزگان بود. «محمد ذاکری» اظهار کرد: با مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در زمان اوج مصرف و در صورتی که مصرف برق از سهمیه تعیین‌شده بالاتر نرود، تابستان بدون خاموشی خواهیم داشت. 


کاهش ۵۰ مگاواتی با تغییر ساعت کاری اداره‌ها

ساعت کار اداری مراکز دولتی و غیردولتی استان به دلیل گرمای هوا از ۲۶ تا ۲۸ خرداد از ساعت ۶:30  صبح تا ۱۲ اعلام شد. مدیرعامل شرکت توزیع برق استان خاطرنشان کرد: با اجرای طرح تغییر ساعت کاری اداره‌ها ۵۰ مگاوات در مصرف صرفه‌جویی شده است که با صرفه‌جویی بیشتر می‌تواند تا ۱۰۰ مگاوات هم برسد. 

ذاکری افزود: مصرف برق سازمان‌ها و اماکن دولتی همه‌روزه پس از پایان ساعات اداری مورد پایش قرار می‌گیرد و مراکزی که مصرف برقشان بیش از حد مجاز یا بعد از ساعت تعطیلی بیشتر باشد، قطع می‌شود. 

وی ادامه داد: با حفظ پایداری شبکه و مدیریت مصرف، هیچ مورد خاموشی به دلیل کمبود برق وجود نخواهد داشت. 

ذاکری ادامه داد: شبکه برق کشور سراسری است و افزایش موج گرما در مناطق مرکزی بار بیشتری را بر شبکه تحمیل می‌کند که نیازمند نهضت ملی در مدیریت مصرف است. 


اعمال خاموشی در صورت عدم صرفه‌جویی

با توجه به شرایط آب و هوایی خاص استان و لزوم بهره‌مندی همه از نعمت برق، رعایت الگوی مصرف از سوی مشترکان امری مهم و ضروری به منظور پیشگیری از خاموشی‌های احتمالی است. 

هرمزگان ۷۰۰ هزار مشترک برق دارد که ۸۲ درصد در بخش خانگی هستند که ۶۵ درصد برق را مصرف می‌کنند. به گفته مدیرعامل شرکت توزیع برق استان در صورتی که مشترکان صرفه‌جویی نکنند برای پایداری شبکه، خاموشی اعمال می‌شود. 


برخورد قانونی با دستگاه‌های پرمصرف

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری خرداد امسال با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام تغییر ساعت کاری ادارات استان، گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی موظف هستند پس از پایان ساعات کار اداری بر صرفه‌جویی در مصرف برق نظارت داشته باشند و در صورت گزارش رعایت نکردن صرفه‌جویی با دستگاه متخلف برخورد قانونی می‌شود. 

 «نازنین شیبانی» بیان کرد: صدا و سیمای مرکز خلیج فارس، همکاری لازم درباره ترویج فرهنگ صرفه‌جویی و تشویق مردم به این کار شرکت برق استان را در دستور کار داشته باشد. 

وی بیان کرد: همچنین شرکت توزیع نیروی برق استان برای کنترل و نظارت بر مصرف برق صنایع و حوزه‌های تجاری در دوره زمانی یادشده تاکید و موارد تخلف را به استانداری گزارش دهد. 


صرفه‌جویی ۱۰ درصدی کاهش هزینه۲۰ درصدی

معاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع برق هرمزگان گفت: صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مصرف برق موجب کاهش ۲۰ درصدی هزینه‌های مشترکان در هرمزگان می‌شود. 

 «مهرداد حاجی‌زاده» بیان کرد: الگوی مصرف مشترکان خانگی ماهانه 3 هزار کیلووات ساعت تعیین شده است که در صورت مصرف بیشتر، بهای برق آنان ۱۶ درصد بیشتر از تعرفه اعلام شده محاسبه خواهد شد. 

وی با تاکید بر صرفه‌جویی در مصرف برق، افزود: افزایش مصرف جهشی برق موجب وارد شدن آسیب به تأسیسات و وسایل خانگی می‌شود. 
حاجی‌زاده ادامه داد: با حفظ پایداری شبکه و مدیریت مصرف، هیچ مورد خاموشی به دلیل کمبود برق وجود نخواهد داشت. مشترک‌های صنعتی، اداری، تجاری و کشاورزی استان می‌توانند برای کاهش مصرف برق، کاهش هزینه‌ها و استفاده از طرح‌های تشویقی قرارداد همکاری با این شرکت منعقد کنند.


راهکارهای مدیریت مصرف برق

ساعت اوج مصرف برق ۱۳ تا ۱۷ و ۱۹ تا ۲۳ است که مدیریت مصرف آن به‌ویژه در ساعت‌های اوج نقش مهمی در پیشگیری از خاموشی دارد. 

به گفته کارشناسان حوزه انرژی برق، از جمله وسایل پرمصرف برقی کولرهای گازی است که می‌توان با تنظیم آن در دمای ۲۴ تا ۲۶ درجه مصرف برق را کاهش داد. می‌توان در ساعت‌های اوج مصرف از ساعت ۱۳ تا ۱۷ از یک کولر استفاده کرد و در کاهش مصرف برق و پیشگیری از خاموشی‌ها سهیم بود. 

توجه بیشتر به برچسب انرژی در خرید لوازم برقی و شست‌وشوی به موقع وسایل سرمایشی و پرهیز از استفاده از لوازمی همچون اتو و لباس‌شویی در ساعت‌های اوج مصرف نیز از جمله راهکارهای مدیریت مصرف برق است.


قطع برق ۴۵ مشترک پرمصرف 

 «محمد ذاکری»، مدیرعامل شرکت توزیع برق استان، گفت: تاکنون 5۸۰۰ مشترک پرمصرف در استان هرمزگان شناسایی شده‌اند که برق ۴۵ مشترک که بیشتر آن‌ها اداره‌های دولتی هستند، به وضعیت قرمز رسیده و قطع شده و ۳۱ مشترک نیز اخطار گرفته‌اند. ظرفیت تولید برق در این استان 2۲۰۰ مگاوات است که در صورت عبور از ظرفیت برق تولیدی با شرایط بحرانی و اختلال در شبکه مواجه می‌شود؛ همچنین مطابق طرح‌های تشویقی وزارت نیرو هر مشترک خانگی که به میزان ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف برق داشته باشد، ۲۰ تا ۳۰ درصد از مبلغ صورت‌حسابش کاسته خواهد شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید