• دو شنبه 10 مهر 1402
  • الإثْنَيْن 17 ربیع الاول 1445
  • 2023 Oct 02
شنبه 9 اردیبهشت 1402
کد مطلب : 190298
+
-

صرافی‌های رمزارز در مسیر رسمیت

برای نخستین بار در ایران قرار است کسب‌وکارهای تبادل دارایی‌های دیجیتال با طی مراحل کارشناسی ای‌نماد دریافت کنند

رمزارز
صرافی‌های رمزارز در مسیر رسمیت

عمادالدین قاسمی‌پناه-روزنامه‌نگار

پس از مدت‌ها بحث و بررسی درباره اعطای ای‌نماد به کسب‌وکارهای تبادل دارایی‌های دیجیتال، اکنون به‌نظر می‌رسد که در هفته پیش رو، هم کاربران و هم این کسب‌وکارها شاهد اتفاقات خوبی خواهند بود. به‌عبارت دیگر، با اعطای نوعی از‌ای نماد که «بدون ستاره و غیرقابل درج در سایت» است، بسیاری از ریسک‌ها برای کاربران، کسب‌وکارها و البته دولت کاهش می‌یابد. این کسب‌وکارها که به نوعی همان صرافی‌های رمزارزی هستند، پس از عضویت در یکی از تشکل‌های بخش خصوصی یا سازمان‌های مردم نهاد، لازم است که الزامات و استانداردهای تدوین شده را رعایت و سپس در بخش سایر حوزه‌های مالی سازمان توسعه تجارت الکترونیک ثبت‌نام کنند. به این ترتیب، پس از بررسی‌های کارشناسی، ای‌نماد مربوطه به آنها برای فعالیت اعطا می‌شود.

جزئیات دریافت ‌ای‌نماد
عباس آشتیانی، مدیرعامل انجمن فناوران زنجیره بلوک(انجمن بلاکچین) در گفت‌وگو با همشهری، از اجرای پیشنهاد قبلی انجمن در هفته پیش‌رو خبر می‌دهد و درباره جزئیات آن می‌گوید: «کسب‌وکارها در یکی از تشکل‌های بخش خصوصی عضو می‌شوند و با پیشینه اولیه خود و الزاماتی که تدوین می‌شود تنظیم‌گری صورت‌می‌گیرد و تشکل‌های بخش خصوصی هم تا حد ممکن بر این الزامات نظارت می‌کنند.»
به‌گفته او «پس از آن، کسب‌وکارها در سازمان توسعه تجارت الکترونیکی در بخش «سایر حوزهای مالی» ثبت‌نام می‌کنند و پرونده آنها برای بررسی در دیتابیس سازمان قرار می‌گیرد.»
مدیرعامل انجمن بلاکچین ادامه می‌دهد: «با معرفی یکی از تشکل‌ها، دیتابیس ای‌نماد که در بخش سایر حوزه‌های مالی قرار دارد، تأیید و به شرکت شاپرک معرفی می‌شود تا درگاه پرداخت با کد صنف 7800 به آنها اعطا شود.» به این ترتیب، هم رسته صنفی فعالان این حوزه مشخص می‌شود و هم شرکت شاپرک به قانون شورای پول احترام گذاشته است.
آشتیانی ای‌نماد این کسب‌وکارها را از نوع «بدون ستاره و غیرقابل درج در سایت» عنوان می‌کند که صرفا مشکل قانونی که پیش از این برای اعطای خدمات بانکی از سیستم بانکی کشور وجود داشته، به این ترتیب برطرف می‌شود.

اهمیت ای‌نماد
مدیرعامل انجمن بلاکچین این موضوع را گامی مثبت و رو به جلو می‌داند و می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین پیامدهای این اتفاق این است که از ریسک کسب‌وکارها می‌کاهد. به‌عبارت دیگر، کسب‌وکارهایی که عضو تشکل‌های بخش خصوصی هستند، در مقایسه با کسب‌وکارهایی که حاضر به پذیرش این حد از تنظیم گری هم نشده‌اند، ریسک بسیار کمتری خواهند داشت. بنابراین تا حدودی جلوی آسیب‌های احتمالی برای کسانی که با نیت سوء وارد این حوزه می‌شوند، گرفته می‌شود.»
آشتیانی همچنین تأکید می‌کند که برای دولت و حاکمیت هم این موضوع دارای اهمیت است، چراکه یکی از وظایف حاکمیت حمایت از حقوق کاربران و مصرف‌کنندگان است. بنابراین اگر همین یک موضوع را برای 2لایه مردم و حاکمیت درنظر بگیریم، کفایت می‌کند و طبیعتا لایه سوم که کسب‌وکارها هستند احتمالا از این موضوع استقبال کنند.

پرهیز از برخورد سلبی
 مدیرعامل انجمن بلاکچین با اشاره به مصاحبه قبلی با همشهری به این موضوع اشاره می‌کند که پس از فراهم شدن زمینه عضویت کسب‌وکارها از سوی تشکل‌های بخش خصوصی نکته حائز اهمیت این است که تأیید یا عدم‌تأیید نهایی کسب‌وکارها از حیطه اختیار تشکل‌های بخش خصوصی خارج است. آشتیانی تأکید می‌کند که به این ترتیب «رگولاتور باید به این نکته توجه کند که اگر یک کسب‌وکار فعال قرار است تأیید نشود، باید ادله آن حتما به شکل مدون و براساس استانداردها باشد و همچنین فرصت لازم به کسب‌وکار تأیید صلاحیت نشده، داده شود تا نواقص مطرح شده را رفع کند. به‌عبارت دیگر، لازم است که از برخوردهای سلبی پرهیز شود.» او همچنین یادآوری می‌کند که این موضوع برای کسب‌وکارهای موجود قرار است اجرا شود که البته تعدادشان کم نیست.
به‌گفته او «تعداد این کسب‌وکارها حدود 300کسب‌وکار است، اما برآوردهای شاپرک نشان می‌دهد که بین 1500 تا 2000درگاه، مربوط به خدمات کسب‌وکارهای تبادل دارایی‌های رمزنگاری شده است.» به همین‌خاطر، آشتیانی اظهار امیدواری می‌کند که کسب‌وکارهای بالقوه بتوانند در آینده از فرصت یکسانی برای ورود به عرصه رقابت در این حوزه برخوردار شوند.

رسمیت تبادل؟
مدیرعامل انجمن بلاکچین همچنین در پاسخ به این پرسش که اعطای این نوع از ای‌نماد آیا به‌معنای به رسمیت شناختن حوزه تبادل است، این گزاره را رد می‌کند و می‌گوید: «درواقع، می‌توان گفت که فعالیت فعالان کسب‌وکارها تنظیم‌گری و بر آن نظارت می‌شود که امیدواریم منجر به افزایش حمایت از حقوق مصرف‌کننده شود.»
به‌گفته آشتیانی «با این اتفاق، ما در زمره کشورهایی قرار می‌گیریم که وجود فناوری بلاکچین و دارایی‌های رمزنگاری شده در آن به رسمیت شناخته شده است.»


 

این خبر را به اشتراک بگذارید