• شنبه 13 آذر 1400
  • السَّبْت 28 ربیع الثانی 1443
  • 2021 Dec 04
پنج شنبه 4 آذر 1400
کد مطلب : 146470
+
-

اولویت بسکتبال پیروزی است نه جوانگرایی

تیم ملی فردا در پنجره جام‌جهانی با بحرین بازی دارد. هاشمی سرمربی تیم می‌گوید شایسته‌ها را به تیم دعوت کرده تا شرمنده مردم نشود

اولویت بسکتبال پیروزی است نه جوانگرایی

لیلی خرسند| ساعت17فردا از تیم مصطفی هاشمی رونمایی می‌شود. تیم ملی بسکتبال در پنجره اول مقدماتی جام‌جهانی 2023روز جمعه با بحرین بازی می‌کند، تیمی که بعد از 4سال سرمربی جدیدی روی نیمکت دارد. برای ایران که از تیم‌های سطح یک آسیاست، شکست دادن بحرین کار سختی نیست و کسانی که منتظر بازی هستند، بیشتر کنجکاوند ببینند هاشمی چه تیمی را روانه میدان می‌کند. تیم هاشمی نه حامد حدادی را دارد و نه صمد نیکخواه ‌بهرامی را. برخلاف مهران شاهین‌طبع، او علاقه‌ای به بازیکنان دوتابعیتی هم ندارد. سرمربی جدید چند بازیکن جوان و چند باتجربه به تیم دعوت کرده است، البته در همین شروع با بدشانسی هم روبه‌رو شده چون سجاد مشایخی گارد رأس او آسیب دیده و به بازی نمی‌رسد. آیا با این همه تغییر، تیم هاشمی بازی متفاوتی به نمایش می‌گذارد؟ او به همشهری می‌‌گوید که اولویتش پیروزی تیم است.

   تیم ملی فردا بازی دارد، شرایط راضی‌کننده است؟
با توجه به بضاعت بسکتبال و با توجه به مطالبات مردم و جامعه بسکتبال که همگی از تیم ملی پیروزی می‌خواهند، بهترین بازیکنان ممکن را انتخاب کرده‌ایم. همه بازیکنانی که به تیم ملی دعوت شده‌اند، در این مقطع زمانی شایستگی پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارند. می‌گویم در این مقطع زمانی چون در هر پنجره و هر دوره زمانی یک عده از بازیکنان شرایط خوبی دارند. بازیکنانی که برای بازی فردا در تیم هستند، همه شایسته‌ هستند، تعهد کاری‌شان کامل است و می‌دانند چه مسئولیت خطیری دارند. چند نفر از این بازیکنان تا حالا با من کار نکرده‌اند اما نزدیک به 70درصد از آنها سابقه کار با من را دارند. می‌دانیم که بحرین تیم درجه2آسیاست و می‌خواهد خودش را به تیم‌های درجه‌یک آسیا نزدیک کند ولی ما بهترین بازیکنان آسیا را داریم و اگر اتفاق خاصی نیفتد، جمعه حقانیت خودشان را ثابت می‌کنند.

  با توجه به اینکه تیم مدت کوتاهی در اردو بوده توانسته‌اید به هماهنگی لازم برسید؟
زمان زیادی نداشتیم و نمی‌توانستیم لیگ را تعطیل کنیم. اینکه بگوییم تیم به هماهنگی صد درصد رسیده، درست نیست. رسیدن به هماهنگی زمان‌بر است ولی سعی می‌کنیم زمان را کوتاه کنیم تا شرمنده خانواده بسکتبال و مردم نشویم.

  سجاد مشایخی هم بد موقع آسیب دید. نبود او چقدر روی کار تیم تأثیر منفی می‌گذارد؟‌
خیلی زیاد. ما 2بازیکن گارد داریم؛ آقای کامرانی و آقای مشایخی. قرار بود آنها با هم بازی ما را جلو ببرند و حالا در نبود مشایخی تیم خیلی اذیت می‌شود اما مصدومیت جزئی از ذات ورزش است و ما باید با آن کنار بیاییم. امیدوارم سجاد هر چه زودتر بهبود پیدا کند و به تیم اضافه شود. مشایخی روز جمعه قطعا بازی نمی‌کند. برای بازی روز دوشنبه باید ببینیم پزشک چه نظری می‌دهد. اگر بتواند همراه تیم به بحرین می‌آید، اگر نه اینجا می‌ماند و درمانش را انجام می‌‌دهد.

  شما بعد از دوره‌ای که انتقاد زیادی به‌کار سرمربی قبلی بود، تیم را به‌دست گرفتید. همه منتظرند ببینند تیم شما چه تفاوت‌هایی نسبت به تیم شاهین‌طبع دارد.
جا دارد از آقای شاهین‌طبع و همکارانشان تشکر کنم. آنها در این 4سال خیلی زحمت کشیدند و برای تیم وقت گذاشتند، ما قدردانشان هستیم. خیلی از چیزهایی که شاهین‌طبع انجام داد، درست بود و ما هم همان کار را انجام می‌دهیم. اگر از نظر من ایرادی هم وجود داشته باشد، حتما برطرف می‌کنم. باید قبول کنیم سلیقه‌ها متفاوت است. هر مربی، بازیکن و مدیری باورهایی دارد که براساس آن باورها برنامه‌ریزی و کار می‌کند. ولی همه ما یک هدف داریم و آن هم سربلندی کشور است.

  بعضی‌ها نبود حامد حدادی و صمد نیکخواه‌ در تیم را یک فرصت می‌دانند. اینکه از وابستگی تیم به این دو بازیکن کم شود.
حامد و صمد اگر ایران بودند، حتما به تیم دعوت می‌شدند، همینطور پارسا فلاح. اینکه وابستگی تیم به حامد و صمد کم شود و پوست‌اندازی کند، یک بحث است و اینکه تیم بتواند نتیجه بگیرد یک بحث دیگر. تیم ما باید 12امتیاز بگیرد و به جام‌جهانی صعود کند. اگر من بتوانم 6بازیکن جوان در سطح تیم ملی تحویل بدهم اما تیم ببازد و به جام جهانی نرسد، مردم قبول نمی‌کنند. برای من اولویت، صعود به جام‌جهانی و نتیجه‌گیری است و در کنارش سعی می‌کنیم کاری کنیم تا بازیکنان جدید به‌خودباوری برسند و به مجموعه اضافه شوند.

  با این شرایط به بازیکنان جوان، زیاد فرصت بازی داده نمی‌شود؟
باز هم تأکید می‌کنم اولویت برد تیم است. در رده پایه می‌شود ریسک کرد اما در مقدماتی جام‌جهانی هیچ‌جای دنیا اجازه ریسک به شما نمی‌دهند. با این حال برای ما سن ‌و سال مهم نیست و شایستگی در اولویت است.

   ایران تنها کشوری است که بازی‌ها را بدون تماشاگر برگزار می‌کند. شما یک امتیاز از بقیه حریفان عقب هستید.
مشخص است که بودن تماشاگر چقدر می‌تواند در یک بازی تأثیر بگذارد، ولی فدراسیون هم تابع وزارت بهداشت و پروتکل‌های مربوطه است. فدراسیون هم دوست دارد سالن از تماشاگر پر شود. با حضور تماشاگران انگیزه‌ بازیکنان هم مضاعف می‌شود ولی حتما به فدراسیون دستور داده‌اند که بازی بدون تماشاگر باشد.

چرا تماشاگران نیستند؟
غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی 16آبان اعلام کرده بود تماشاگرانی که کارت واکسن یا نتیجه تست پی س آر منفی 72ساعته دارند می‌توانند به‌صورت محدود در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کنند. با این حال فردا در بازی ایران و بحرین، ایران هیچ تماشاگری در سالن ندارد. همه کشورهایی که در مقدماتی جام‌جهانی بازی دارند، می‌توانند از امتیاز تماشاگر استفاده کنند ولی فیبا به ایران اجازه نداده است که تماشاگر داشته باشد. محمدرضا صالحیان، دبیر فدراسیون بسکتبال می‌گوید فدراسیون طبق دستورالعمل‌های ستاد کرونا در ورزش عمل کرده است: «ما تلاش کردیم بازی تماشاگر داشته باشد اما اجازه حضور تماشاگران در سالن‌های مسقف داده نشده است. ما باید طبق دستورالعمل‌های ستاد کرونا در ورزش عمل کنیم. دستورالعمل جدیدی به ما نرسیده است.» مسئله دیگری هم درباره بازی فردا مطرح است. گفته می‌شود روزهای گذشته فیبا و مسئولان صداوسیما سر قیمت پخش تلویزیونی به مشکل خوردند و مشکل به قدری جدی بود که فیبا تهدید کرده بود میزبانی را از ایران می‌گیرد. صالحیان این مسئله را تکذیب می‌کند: «مشکلی نبود. بازی برگزار و پخش تلویزیونی می‌شود.»

  ایران سرتر از بحرین
مقایسه 2 تیم ایران و بحرین نشان می‌دهد ایران از هر نظر از بحرینی‌ها سرتر است. بحرین در رنکینگ، تیم102جهان است و ایران تیم بیست و دوم. میانگین سنی ایران 28سال است و میانگین سنی بحرین 27سال. میانگین قدی ایران 198سانتی‌متر است و میانگین قدی بحرین 187سانتی‌متر. بحرینی‌ها این میانگین را هم مدیون بازیکن خارجی‌شان هستند. دارل گیلس آمریکایی که سابقه بازی برای تیم پتروشیمی بندرامام را دارد با 36سال سن، 2متر و 11سانتی‌متر قد دارد. بحرین تیم درجه2آسیاست و چند سالی است که تلاش می‌کند به سطح یک آسیا برسد. آنها چند بازیکن آمریکایی به تیم آورده‌اند و سرمربی‌ تیمشان هم آمریکایی است. آخرین دوره‌ای که آنها در جام ملت‌های آسیا بازی کردند سال2013بود که برای نهم تا دوازدهمی بازی کردند. بحرین امسال هم در پنجره‌های آسیا بازی کرد و یکی از تیم‌های حاضر در کاپ آسیا 2022است.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید