• سه شنبه 27 اسفند 1398
  • الثُّلاثَاء 22 رجب 1441
  • 2020 Mar 17
چهار شنبه 9 مرداد 1398
کد مطلب : 69778
+
-

یکی از بوستان‌های بزرگ منطقه میزبان علاقه‌مندان به سلامتی است

دوشنبه‌های با نشاط در تمدن

تندرستی
دوشنبه‌های با نشاط در تمدن

فرشاد شیرزادی‌_ خبرنگار

  «پویش دوشنبه‌های ورزشی» از منطقه 8 آغاز شده و امروز تقریباً بسیاری از نقاط تهران را تحت‌تأثیر قرار داده است. در این همایش مرد و زن و پیر و جوان حضور دارند و حتی معلولان نیز روی صندلی چرخدار ورزش می‌کنند و به این همایش پیوسته‌اند. گزارش ما را درباره این پویش بخوانید. 

قرار ما با رئیس اداره ورزش شهرداری منطقه 8، رأس ساعت 7 صبح است. اما غافل از اینکه در آن ساعت «فربد قلعه‌دار» نمی‌تواند پاسخگوی ما باشد. خیل جمعیتی که برای ورزش صبحگاهی به این منطقه آمده‌اند به حدی است که نمی‌توان انتظار مصاحبه با فربد قلعه‌دار را داشت. او با لباس ورزشی لابه‌لای جمعیت مشغول رفت و آمد است و رتق‌و‌فتق امور را به دست گرفته است. همه با هم ورزش می‌کنند و شادی و نشاط صبحگاهی را می‌توان به عینه در وجود همه کسانی که دعوت شده و نشده به این همایش پا گذاشته‌اند دید و حس کرد. 

 بوستان تمدن
مکان این ورزش صبحگاهی، بوستان تمدن است. فضای بوستان شلوغ است و جای سوزن انداختن نیست. عکاس روزنامه همشهری به بالای سرسره‌ای می‌رود که در کمپلکس بازی بچه‌ها طراحی شده. می‌رود تا عکسی با کیفیت و به قول سینمایی‌ها «لانگ شات» بگیرد. موفق هم می‌شود. ما اما در لابه‌لای جمعیت نمی‌توانیم نفس بکشیم. وعده دیدار ما در خیل جمعیت و با رئیس اداره ورزش شهرداری منطقه8، بوستان تمدن است. جایی که می‌توان چهره‌های آشنای زیادی را دید. گزارشگر والیبال شبکه 3 سیما، حسن رنگرز، قهرمان جهانی کشتی و حمیدرضا اعرابی، قهرمان و کاپیتان تیم ورزش زورخانه‌ای و بسیاری از چهره‌های دیگر. تیم‌ملی هندبال هم در اینجا حضور دارد. 

 استیج شاد و مهیج
صدای موسیقی ورزشی در بوستان تمدن طنین‌انداز شده است. از دور رفته رفته به خیل جمعیت اضافه می‌شود. حالا به وضوح می‌توان چهره‌ها را تشخیص داد. «امیر اولیا» قهرمان سابق کشتی فرنگی را همانجا پیدا می‌کنیم و با او دست می‌دهیم و خوش‌وبش می‌کنیم. «محسن‌افروزی» قهرمان سابق کشتی و یکی از سرآمدان کشتی فرنگی در عرصه مربیگری در شرق تهران را می‌بینیم. با او هم سلام و احوالپرسی خواهیم کرد. چهره هیچ فردی به قول معروف اینجا خسته نیست. معلوم است که همه دست‌کم یک ساعتی است که از خواب اول صبح خود زده‌اند تا وقتشان را به ورزش اختصاص دهند. با دیدن این تصاویر و شنیدن موسیقی مهیج از هرچه سیگار و سیگاری است متنفر می‌شوید. گرچه باز هم هستند کسانی که در گوشه پارک به دور از هیاهو و نشاط سیگار به لب دارند و سرخوشانه مشغول دود کردن دخانیاتند. 

 موسیقی شاد و ورزش ایروبیک
مجری برنامه روی استیجی است که صدایش به دل می‌نشیند و فضای بوستان بسیار مهیج است. مجری برنامه نیز چهره آشنایی دارد. او داوطلبانه به این برنامه آمده و ورزش می‌کند و با هر حرکت دست و پایش همه جمعیت تکانی به خودشان می‌دهند. چند پیرمرد که جلو صف ایستاده‌اند دست و پا شکسته سعی می‌کنند که حرکات ایروبیک مجری را تکرار کنند. بهتر است نگوییم صدای موسیقی کر‌کننده است اما باور کنید که انرژی هر ورزشکار حرفه‌ای و حتی آماتوری را به درجه اعلای خود می‌رساند. با هر کوبش موسیقی دوست دارید حرکتی کنید تا قلبتان بهتر بتپد و سلامتی را از صبح آغاز کرده باشید. 

 هندبال با معلولان
تیم هندبال بانوان نیز اینجا حضور دارد. در عکسی که عکاس روزنامه همشهری ثبت می‌کند، اعضای تیم‌ملی هندبال دست به توپ شده‌اند. مجری از همه دعوت می‌کند که اندکی هم که شده به عقب بروند و جا را برای معلولانی که روی صندلی چرخدار نشسته‌اند باز کنند. فضا برای آنها باز می‌شود و اعضای تیم‌ملی هندبال با نهایت فروتنی همبازی معلولان می‌شوند. به جرئت می‌توانیم بگوییم که این تصویر یکی از انسانی‌ترین تصاویری است که طی چندین سال کار خبرنگاری دیده‌ایم. اعضای تیم هندبال بانوان لباس زرد به تن دارند و مشتاقانه توپشان را به سمت معلولان پرتاب می‌کنند. اگر توپشان از دست معلولان رها شود، با نهایت فروتنی و تواضع توپ را برمی‌دارند و بازی را از سر می‌گیرند. 

 جمعیت 800 نفری
شاید بتوان جمعیت این دوستداران ورزش را تخمین زد. جمعیتی بالغ بر 800 نفر اینجا حضور دارند و با نشاط ورزش می‌کنند. جمعیتی که قدر و منزلت زندگی، سلامتی و شادابی را می‌دانند و برای لحظه لحظه زندگی‌شان‌گویی برنامه دارند. 

 خداحافظ پارک تمدن
می‌خواهیم از پارک تمدن خارج شویم. بساط ورزش و ورزشکاران البته همچنان پهن است. مردم با نشاط فراوان صبحشان را آغاز کرده‌اند و منتظر اعلام قرعه‌کشی‌ای‌ هستند که اداره ورزش شهرداری منطقه8 تدارک دیده است. چهره «عباس اکبری» مدیر سرای محله تسلیحات را هم می‌بینیم. دکتر «علیرضا محمدزاده فردفینی»، دبیر شورایاری محله تسلیحات نیز سر و کله‌اش پیدا می‌شود. چند مدیر سرای محله دیگر را نیز می‌بینیم. جمع شورایاران نیز ساعت 7 صبح اینجا جمع است. از پارک تمدن خارج می‌شویم اما به خودمان قول می‌دهیم که هر دوشنبه سری به این پارک که جنب باغ‌موزه مینیاتور، در تقاطع خیابان کرمان و گلبرگ واقع شده بزنیم و با نشاط کار روزمره‌مان را شروع کنیم و پی بگیریم. اینجا می‌توانید دوستان خوبی پیدا کنید. می‌توانید مردان و زنانی را ببینید که به رغم بالا رفتن سنشان قبراق و سر حالند و سر حال بودن و قبراقی و نشاط را برای زندگی‌شان انتخاب کرده‌اند. با خود می‌گوییم «سلام بوستان تمدن! سلام صبح با نشاط بوستان تمدن!‌»

حمیدرضا اعرابی، باستانی‌کار: 
ورزش زورخانه‌ای ریشه در سنت‌ها دارد
«حمیدرضا اعرابی»، کاپیتان سابق تیم ورزش زورخانه‌ای کشور در کنار جمعیت حضور دارد. او می‌گوید: «در حال حاضر مسئول انجمن ورزش پهلوانی ‌ـ زورخانه‌ای‌ هستم. امروز افتخار داشتم در دوشنبه‌های ورزشی که به همت اداره ورزش شهرداری منطقه8 تدارک دیده شده، حضور داشته باشم. امروز در منطقه8 شاهد حضور جمعیت زیادی بودم و الحق و الانصاف انتظارش را نداشتم. ورزش زورخانه‌ای با سنت ورزشی ما پیوندی ناگسستنی دارد. به همین دلیل ابتدای برنامه امروز نیز با ورزش زورخانه‌ای آغاز شد. مرشد حضور پیدا کرد و در استیج، آقای ملک‌نژاد با ضرب و زنگ مرشد، این دوشنبه را آغاز کرد. همان‌طور که می‌دانید ورزش زورخانه‌ای ورزشی است که موسیقی زنده دارد. هنگامی هم که موسیقی زنده باشد به ورزشکاران انگیزه دو چندان می‌دهد. وقتی مردم می‌بینند که ورزش زورخانه‌ای که ریشه در سنت‌های ما دارد، چنین آغاز می‌شود، خوشحال می‌شوند و ورزش به اصطلاح به آنها می‌چسبد. چنین ورزشی بیشتر به آنها مزه می‌دهد و خیلی با انرژی‌تر ورزش می‌کنند. من از طرف خودم از شما دعوت می‌کنم که همه در این دوشنبه‌‌های ورزشی حاضر شوید. این موضوع به نهادینه شدن ورزش به شکل عمومی در کشور ما کمک می‌کند و خانواده‌ها سالم‌تر خواهند بود.»

حسن رنگرز، قهرمان کشتی: 
مربی متخصص می‌خواهیم
«حسن رنگرز»، قهرمان جهانی کشتی نیز در این پویش حضور دارد. او می‌گوید: «من ساکن منطقه8 نیستم. به دعوت یکی از دوستانم به پویش دوشنبه‌های ورزشی آمدم. خیلی لذت بردم و توقع نداشتم که به این اندازه استقبال مردم از ورزش را ببینم. در مجموع خوشحالم که مردم تا به این اندازه به ورزش اهمیت می‌دهند. خوشحالم که مردم در مشارکت‌های مردمی حضور دارند. استقبال مردم در منطقه8 بی‌نظیر است. در دیگر مناطق چنین همایشی ندیده بودم. جالب این است که از تمام قشرها و همه سنین برای ورزش کردن به اینجا آمده‌اند. بسیار خوشحالم که برخی از مردم حتی از روی صندلی چرخدار مشغول ورزشند و ورزش را فراموش نکرده‌اند. ما در زمینه ورزش می‌توانیم فرهنگسازی کنیم. مسئولان شهرداری به‌عنوان متولی امور شهری می‌توانند به مباحث ورزشی وارد شوند و این فرهنگسازی مهم را در نقاط مختلف شرق تهران ارتقا دهند. امیدوارم شاهد تداوم این‌گونه برنامه‌ها در کشور باشیم. برنامه با ورزش باستانی شروع شد و در حال حاضر نیز یکی از دوستان توانمندم در عرصه ورزش صبحگاهی به اینجا آمده و روی استیج مشغول جذب مردم به ورزش است. خیلی اهمیت دارد کسانی که به‌عنوان مربی به اینجا می‌آیند، دوره‌های تخصصی را انجام داده باشند و به اصطلاح کارکشته باشند. برخی افراد را دیده‌ام که به لحاظ سنی شرایط انجام همه حرکات را ندارند و باید بیشتر مراقب بدنشان باشند. مربی نیز باید مراقب سن و سال آنها باشد.» 

این خبر را به اشتراک بگذارید