40
یکشنبه 12 آبان 1398
شماره 7797
محله
23023458
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

رونق محله‌های قدیمی با احیای خانه های مشاهیر

نگاه
خریداری و بازگشایی خانه‌های جلال آل احمد، نیما یوشیج و عزت‌الله‌انتظامی و تبدیل آنها به موزه در شمال تهران فرصتی شد تا اهالی با بخشی از هویت محله‌هایشان بیشتر انس بگیرند. این خانه‌ها با توجه به زندگی بزرگانی که در زمان حیاتشان چهره‌های اثرگذاری در حوزه فرهنگ و هنر کشور بوده‌اند، از ارزش بالایی برخوردار است و باید آنها را حفظ کنیم.
اخبار ویژه
بوستان «سالمند» در منطقه 3 با هدف ارائه خدمات رفاهی و تفریحی به سالمندان در خیابان صالح حسینی به بهره‌برداری رسید.
ایستگاه پیشگیری از سرطان زنان با هدف غربالگری سرطان در بانوان در بوستان‌ها و خانه‌های سلامت منطقه 3 برگزار می شود.
مسابقه هنرهای تجسمی با موضوع کتاب توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود. «علی اسدی» رئیس اداره روابط‌عمومی سازمان اسناد کتابخانه ملی با بیان این خبر گفت: «این مسابقه برای تشویق نوجوانان و جوانان به کتابخوانی طراحی شده است.»
درباره هویت و تاریخ محله‌های شمیران اطلاعات خوبی جمع‌آوری کرده و اکنون بانک اطلاعاتی جامعی از مراکز دیدنی منطقه یک دارد.
بوستان تندرستی در ولنجک پاتوقی برای اهالی محله ولنجک و گردشگران توچال به شمار می‌آید.
خش کودک موزه سینمای ایران برای مخاطبان کمتر شناخته شده است. جایی که عروسک‌های فیلم‌های سینمایی کودک در آن نگهداری و در بازدید از آن خاطرات کودکی برای ما زنده می‌‌شود. هرچند شاید به نظر برسد که این بخش موزه سینمای ایران برای ما بزرگ‌ترها جذاب‌ است.
گپی با داریوش شهبازی، تهران شناس درباره ریشه‌های نامگذاری محله‌های شمال شهر

شمیران پُر از داستان و ماجراست

گزارش ویژه
شمیران را با‌آبادی‌های کهن و تاریخچه دور و دراز محله‌هایش می‌شناسیم. محله‌هایی که هنوز هم با وجود گسترش شهرنشینی و رشد قارچ‌گونه ساختمان‌ها و برج‌های سر به فلک کشیده، روایتگر خاطرات خوش‌آبادی‌های قدیم شمیران هستند. هنوز هم با شنیدن نام گوگل خاطرات گذشته سرپل تجریش و ماجراهای فراموش نشدنی آن ‌آبادی خوش آب و هوا برای اهالی قدیمی محله زنده می‌شود.
لبخند بچه‌ها بمب انرژی است

لبخند بچه‌ها بمب انرژی است

«صد دانه یاقوت‌» شعر محبوب دانش‌آموزان دهه 60 به بعد است؛ شعری که با خواندن آن نام «‌‌مصطفی رحماندوست» شاعر، نویسنده و مترجم بنام در حوزه کودک و نوجوان برایمان مجسم می‌شود. «لالایی عاشورایی» و «شب بخیر کوچولو» هم از گزیده اشعار شناخته شده اوست.
بهره‌برداری از پروژه‌های فرهنگی، ورزشی منطقه2

بهره‌برداری از پروژه‌های فرهنگی، ورزشی منطقه2

پروژه‌های اجتماعی، فرهنگی و ورزشی در منطقه 2 به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد. «یوسف مزارعی» معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه 2 با بیان این خبر گفت: «این پروژه‌ها با هدف اولویت قرار دادن و تأمین نیازهای شهروندان ساکن در برخی از محله‌های منطقه 2 اجرا می‌شود.»
PDF یکشنبه 12 آبان 1398
کوتاه محله
اخبار به روایت آمار پهنه شمالی پایتخت را با هم مرور می کنیم.
مربی آتش‌نشانی با لباس سرخ وارد کلاس می‌شود و هیاهوی شادی بچه‌ها مدرسه را پر می‌کند. 3 سالی از اجرای طرح آموزش به دانش‌آموزان مقطع ابتدایی مدرسه «یگانه» در منطقه 2 می‌گذرد. این مدرسه تنها مدرسه تهران است که طی 2 سال گذشته دانش‌آموزانش هر هفته در کلاس‌های آشنایی با اصول ایمنی و آتش‌نشانی شرکت می‌کردند.
محله شریف در گذشته از اراضی محله طرشت به شمار می‌رفت. بیشتر خانه‌های این محله ویلایی بود و تا چشم کار می‌کرد زمین‌های بایر، باغ یا زمین کشاورزی در مقابل شما قرار داشت.
رعایت نکات ایمنی در برنامه‌های کوهنوردی می‌تواند سلامتی و ایمنی بیشتری برای کوهنوردان به همراه داشته باشد.