40
شنبه 4 آبان 1398
شماره 7793
محله
23023458
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

پرهیز از خرافه گرایی در آستانه ماه ربیع

نگاه
در واپسین روزهای ماه صفر که از آن با عنوان ماه «حزن آل محمد»ص یاد می‌شود، قرار داریم. ماهی که متأسفانه در سال‌های اخیر، برخی از اعمال خرافه در آن رخنه کرده و از سوی مردم هم پذیرفته شده است.
اخبار ویژه
در واپسین روزهای ماه صفر، مسئولان فرهنگسرای «عترت» اقدام به برگزاری برنامه‌های مذهبی در میدان آیینی امام‌حسین ع کرده‌اند.
طرح «پیاده‌راه کامل» به‌زودی حدفاصل میدان‌های ولی‌عصرعج و شهدای هفتم‌تیر اجرا می‌شود.
بهسازی بخشی از خیابان جمهوری به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین راسته‌های تجاری پایتخت، به همت شهرداری منطقه 11 در حال اجراست.
طرح «پهنه رودکی» بزرگ‌ترین پروژه فرهنگی شهر تهران است که از سوی سازمان زیباسازی، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و با مشارکت شهرداری منطقه 11 در 35 هکتار از بخش مرکزی پایتخت پیرامون «تئاتر شهر» و تالار «وحدت» در دست اجراست.
خانه موزه استاد «حسین معمار» معروف به «لرزاده» در منطقه 7 تهران با حضور مدیران شهری و منطقه افتتاح و بهره‌برداری شد. او دانش‌آموخته معماری و هنرمند بزرگ ایرانی است که طراحی و مجری بنای آرامگاه «فردوسی» را بر عهده داشته است.
یکی از بهترین راه‌های کسب مهارت و موفقیت در زندگی، غلبه بر استرس و کنترل بسیاری از رفتاری‌های غیر‌عادی در مواقع بحرانی مانند خشم، ترس و... است.
داستان به 3 یا 4 سال پیش برمی‌گردد. به روزی که توریست خارجی در تاکسی نشست و با «حسن خانعلی‌زاده» به زبان انگلیسی از او سؤال کرد، اما او در پاسخ دادن ناتوان ماند. همین انگیزه‌ای شد تا او همت کند و بدون توجه به عدد نوشته شده در شناسنامه‌اش و حساب سال‌های پشت سر گذاشته، یک یا 2 جلسه در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی شرکت کند اما چون به قول خودش عیالوار بود و فرصت رفتن به کلاس را نداشت، سی‌دی‌های آموزش زبان خرید و حین جابه‌جایی مسافر، به درس‌ها گوش داد.
جاذبه های گردشگری پهنه مرکزی پایتخت در کانون توجه قرار گرفته است

سقاخانه‌ها چشم به راه مرمت

گزارش ویژه
پنجره‌ فولادی و مشبک در دل دیوار یک کوچه یا خیابان، نور سبزرنگ و اندک، شیرهای آب و تعدادی کاسه کوچک، پارچه‌های سبز گره خورده به پنجره و شمع‌های دلسوخته و آب شده. این توصیف بناهای تاریخی است که از آنها با عنوان «سقاخانه» یاد می‌شود. مکان‌هایی که در فرهنگ گذشتگان ما، مردم برای مناجات و دعا به آنجا می‌رفتند و آبی می‌خوردند و شمعی روشن می‌کردند.
خیابان خوابی همراهان بیمار

خیابان خوابی همراهان بیمار

ضلع جنوبی میدان قزوین در خیابان کارگر، هر شب شاهد مردمانی است که مسافت‌های دور و درازی را از شهرهای مختلف کشور به امید درمان در بیمارستان «فارابی» طی کرده‌اند و مجبورند برای بهره‌مندی از خدمات درمانی این بیمارستان تخصصی، شب را در پیاده‌راه‌های حاشیه خیابان «کارگر» سپری کنند.
کشف استعداد‌ها از مرکز شماره 15

کشف استعداد‌ها از مرکز شماره 15

کتابخانه «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان»، مرکز شماره 15، واقع در بوستان رضوان، یکی از قدیمی‌ترین مراکز تخصصی کشف استعداد‌های کودک و نوجوان در تکه دهم پایتخت است. کتابخانه‌‌ای براساس اسناد موجود در اوایل دهه 50 پس از تغییر کاربری گورستان ارامنه به بوستان، در دل باغ‌های اناری خیابان شاهرخ، کمیل امروزی، با عنوان کانون‌ پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخته شد.
PDF شنبه 4 آبان 1398
کوتاه محله
یکی از قدیمی‌ترین سالن‌های نمایش تهران، تماشاخانه «سنگلج» در منطقه 12است. این تماشاخانه 55 ساله در 18 مهر سال 1344 با نام «‌25 شهریور» همزمان با برگزاری نخستین جشنواره نمایش‌های ایرانی افتتاح شد.
فصل پاییز هزار رنگ و زیبا از راه رسیده و باید برای پیشگیری از بیماری‌های شایع و حفظ طراوت گل و گیاه خانه، 6دانگ حواستان جمع باشد. البته مراکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز منطقه ٧ با برپایی دوره‌های آموزشی متنوع و تورهای گردشگری از مراکز توزیع گل و گلخانه‌ها به علاقه‌مندان گل و گیاه کمک می‌کند.
نمایش سالنامه‌های تاریخی در کتابخانه و موزه ملی «ملک» فرصت خوبی برای علاقه‌مندان به گشت‌وگذار در دل رویداد‌های تاریخی و فرهنگی است.
برنامه آموزشی «پندهای کودکانه» فرهنگسرای فن‌آوری اطلاعات، از جمله برنامه‌های جالبی است.