40
شنبه 1 اردیبهشت 1397
شماره 7364
محله
123
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

شهر برای تردد جانبازان مناسب نیست

مسلم آژ، خبرنگار و جانباز جنگ تحمیلی:
گپ‌و‌گفت
با شنیدن صدای بوق ممتد اتوبوس تا اتومبیل‌های لوکس که امروز تعدادشان در خیابان‌ها کم نیست، عرق سرد بر پیشانی‌اش می‌نشیند. روح و جانش هنوز که هنوز است با جنگ در آمیخته است و بسیاری از شب‌ها خواب جنگ و انفجار و عملیات می‌بیند.
ویژه
نهاد خانواده، مقدس‌ترین سلول جامعه است و اگر این نهاد ویروسی شود، کل جامعه دچار مشکل خواهد شد.
محله درکه امروز به یکی از مکان‌های گردشگری شهرت پیدا کرده و میدان آن محل تجمع و رفت‌وآمد گردشگران و‌ تردد خودروها و وسایل حمل‌ونقل عمومی شده است؛
این روزها دسترسی به امکانات آنقدر آسان و سهل است که به همین دلیل هرگز به آنها فکر هم نمی‌کنیم. یکی از این امکانات برق است.
زندگی در ساختمان‌های سربه فلک کشیده و آپارتمان‌های کوچک و به اصطلاح قوطی کبریتی رواج بیشتری نسبت به سال‌های گذشته پیدا کرده است. کمتر می‌توان اثری از خانه‌های قدیمی و یک طبقه در محله‌ها پیدا کرد و حیاط خانه‌هایی که در آنها باغچه‌های سرسبز وجود دارد انگشت‌شمار است.
لبخند می‌زند به گونه‌ای که چشمانش هم می‌خندند و صورتش با هر لبخند گل می‌اندازد. دست‌کم باید هر روز 28 عدد قرص بخورد. 3 کپسول بزرگ اکسیژن، گوشه اتاق کارش هست.
شاید در ابتدا به بهانه روز جانباز و هفته دفاع‌مقدس بود که سری به بیمارستان روان‌پزشکی «صدر»، جایی در منطقه اختیاریه زدم. می‌خواستم به عیادت جانبازان بروم و کمی با آنها گپ بزنم و درباره حال و روزشان در بیمارستان و بیرون آن بپرسم.
2 سال است بزرگ‌ترین سوله بحران چهارمین تکه پایتخت تبدیل به شهربازی شده است

سرزمین عجایب درسوله بحران

چند ماه قبل هنوز مردم و مسئولان در شوک زلزله کرمانشاه بودند. هنوز، به دلیل حجم بالای تلفات، آمار دقیقی از فوت‌شدگان زلزله کرمانشاه منتشر نشده بود که تهران هم لرزید.
2 خیابان، 3 پارکینگ باز هم ترافیک

2 خیابان، 3 پارکینگ باز هم ترافیک

بعد از راه‌اندازی ایستگاه مترو شهید بخارایی از سال 1380 در منطقه 16، موضوع رفع ترافیک در خیابان‌های همدانی و شهید پرستویی و همچنین راه‌اندازی پارکینگ طبقاتی نزدیک مترو یکی از مطالبات مهم اهالی این محله شده است.
«شیر» یکی از زورخانه‌های قدیمی تهران است. زورخانه‌ای که سال 1290 چراغ آن در محله نیکنام در یک زیرزمین کنار آب‌انبار روشن شد. شاید مرشد نمی‌دانست قرار است بنای زورخانه‌ای که می‌گذارد تا امروز محکم باقی بماند.

شیخ خیاط

نام‌آوران
«جناب شیخ» و «شیخ رجبعلی خیاط» لقب‌هایی است که اهالی مولوی با آن پیر و عابد محله خود را می‌شناختند.

از قاطر تا قطار

کافه کتاب
سیر حمل‌ونقل شهری تهران از ۲۰۰ سال گذشته تا امروز حکایت‌های شنیدنی دارد. مثل استفاده مردم تهران قدیم از اسب وگاری، واگن اسبی، درشکه، ماشین دودی، گار ماشین، ماشین مش ممدلی، اتوبوس‌های دو طبقه و...

فرهنگ برو بچه‌های تِرون

​​​​ نوشته مرتضی احمدی
PDF شنبه 1 اردیبهشت 1397
کوتاه محله
محله کاظم‌آباد به سیستم یکپارچه فاضلاب شهری متصل می‌شود.
ایوانک از محله‌های قدیمی تکه دوم پایتخت با حدود 303 هکتار مساحت، 35هزار نفر درخود جای داده است. محله‌ای که به اعتقاد کارشناسان از ضروری‌ترین نیاز زندگی شهرنشینی ایستگاه آتش‌نشانی محروم است و نبود آن در وقت خطر می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری را برای اهالی به دنبال داشته باشد.
آب فاضلاب خیابان دربند، روبه‌روی برج کسری، جنب بانک پارسیان به‌صورت دائم داخل جوی آب می‌ریزد و بوی آزار‌دهنده تعفن، ساکنان این محدوده را شاکی کرده است.