40
یکشنبه 27 اسفند 1396
شماره 7348
محله
123
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

امسال سال پاکی‌ات باشد

یادداشت
کیفور دود و دم شده‌اند. سال‌هاست سر به خیابان و بیابان گذاشته‌اند. حتی خانواده‌هایشان هم خبر چندانی از آنها ندارند. زمان برای آنها گمشده غریبی است. 4 فصل برای آنها یکی و اساساً فصل محبوب آنها روزی است که مواد خالص‌تری گیرشان بیاید و کیفور شوند.
ویژه
سال پرفراز و نشیب مدیران شهری واپسین روزهای خود را سپری می‌کند، اما اجرای طرح‌های فرهنگی و عمرانی، بی‌وقفه ادامه دارد. در منطقه6 هم که در قلب پایتخت قرار دارد، فعالیت‌های زیادی به چشم می‌خورد.
فاز ۲ باغ پرندگان برخلاف وعده مدیران قبلی شهرداری، امسال هم به بهره‌برداری نرسید. به گزارش خبرنگار همشهری محله کار اجرایی فاز ۲ باغ پرندگان از اوایل اردیبهشت سال ۹۵ آغاز شد و قرار بود تا پایان سال به اتمام برسد و پذیرای شهروندان شود.
بخشی از بزرگراه شهید چمران در محدوده منطقه 2 قرار گرفته و هر روز تعداد زیادی از شهروندان از این بزرگراه استفاده می‌کنند. متأسفانه حاشیه این بزرگراه تبدیل به محل امنی برای معتادان و کارتن‌خواب‌ها شده است.
« نزدیک عید که می‌شود، هرکدام از آدم‌های این شهر فکری در سر دارند. یکی برای تعویض دکوراسیون خانه‌اش برنامه‌ریزی می‌کند و دیگری در فکر مسافرت است.»
این روزها حال و هوای میدان مرکزی میوه و تره‌بار دیدنی است. از یکسو کامیون‌های پر از میوه را می‌بینیم که کنار غرفه‌ها توقف کرده و کارگرها در حال جابه‌جایی میوه‌ها هستند و آن‌سو‌تر وانت‌بارها، میوه‌های خوش آب و رنگ را بار زده و برای فروش به مناطق مختلف شهر می‌برند.
مسجد دوباره به روزهای پررونق و اثرگذارش بازگشته است؛ به روزهایی که خود را نسبت به تمام جوانب زندگی مردم، مسئول می‌دانست و برای بهبود آن برنامه داشت. شاهد ادعای ما، فعالیت‌های واحد بسیج خواهران در مسجد «منشور» است.
بهبود یافتگان با سبزی پلو و ماهی، سفیر بهاری شدند

نوروز را به یاد بیاور؛ رها شو

بوی سبزی خرد شده حیاط را پرکرده و عطر خوش برنج ایرانی هم مشام‌نواز است. کسی بیکار نیست و کار هرکه تمام می‌شود، نمی‌رود سراغ استراحت و کار دیگری را شروع می‌کند.‌
مختاری؛ خیابان عجیب و غریب تهران

مختاری؛ خیابان عجیب و غریب تهران

خیابانی با بافتی قدیمی، پر از مغازه‌های‌ ریز و درشت و مردمانی‌گاه قدیمی. خیابان سن‌دار است و روی تابلویش تنها نام مختاری حک شده و کمتر کسی می‌داند این خیابان، تنها خیابان شهر است که می‌توان به آن صفت گروتسک داد.
عکس یادگاری با شکوفه‌های بهاری
وقتی صحبت از نارمک و هفت‌حوض می‌شود، سر ذوق می‌آید. از سمنو‌پزان شب‌عید در راسته خیابان آیت برایمان می‌گوید. از بستنی‌فروشی «حاجی نوروز» که از سال‌ها پیش در محل سکونت او قرار داشته و اکنون حتی برای بچه‌های دهه 60 و 70 به نوعی نوستالژی ویژه تبدیل شده است.
دست‌های پینه بسته بچه‌ها، مادران و مردان پیر و جوانی که پای کوره‌های آجرپزی برای تأمین معیشت خانواده عرق می‌ریزند، در انتظار دستان مهربان و چشم‌های خسته‌شان به در است که کسی بیاید و پیام‌آور شادی عید باشد برایشان.

راز خانه ویکتوریا مسعود

دروازه طهرون
عمارت قدیمی و باشکوه و در عین حال ساده‌ای که در میان بوستان قیطریه قرار گرفته است برای خودش داستانی دارد. برخی می‌گویند که اینجا خانه یا باغ امیرکبیر بوده و به همین دلیل تندیس امیرکبیر در این بوستان قرار دارد.

زندان اوین یا باقره

زندان «اوین» در ابتدا محله‌ای به نام باقرآباد یا باقریه یا به قول اهالی باقره بود و قریب به 25 هکتار مساحت داشت. این محله از جنوب غرب و جنوب به محله اوین فعلی، از شرق به رودخانه درکه، از غرب به قلعه سید ضیاء و از شمال به کوه‌های اوین و فرحزاد می‌رسید و 5 تا 7 خانوار از طایفه‌های کمره‌ای در آن زندگی می‌کردند.

سرداری که شهردار شد

گذر خاطره
چهارم مرداد سال 1302 بود که رضاخان، سردار «کریم خان بوذرجمهری» را به کفالت بلدیه انتخاب کرد؛ سرلشکری که دوره سربازی تا سرداری را در مدت کوتاهی طی کرد و همیشه دم دست سردار سپه بود تا فرمان‌های نو به نوی او را اجرا کند و رضایتش را مثل مدالی بر سینه بزند و به همتایانش فخر بفروشد.
PDF یکشنبه 27 اسفندماه 1396
کوتاه محله
نوسازی حسینیه 700 ساله درکه که دی‌ماه امسال توسط اراذل و اوباش آتش گرفت و تخریب شد از دغدغه‌های اصلی شمیرانی‌هاست؛ حسینیه‌ای که قرن‌ها محل گره‌گشایی و مأمن اهالی محله بوده است.
تب حراست از محیط‌زیست طی سال‌های اخیر بالا رفته و راه‌اندازی کمپین‌های زیست‌محیطی دلیلی بر این مدعاست. اقشار مختلف جامعه درباره محیط‌زیست حساس شده‌اند و دیگر کسی نیست که در این‌باره نظری نداشته باشد یا از کمپین‌های زیست‌محیطی حمایت نکند.
اهالی محله مرزداران شرقی، بازار میوه و ‌تره‌بار ندارند و مجبورند با طی مسافت طولانی به محله‌های همجوار بروند. درحالی‌که در این محدوده  زمین مناسب برای ساخت بازار میوه و ‌تره‌بار وجود دارد.