40
شنبه 26 اسفند 1396
شماره 7347
محله
123
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

شهر آدم‌ها، نه ماشین‌ها

یادداشت
پدیده‌ای که این روزها در شهر تهران با آن مواجه هستیم، درخواست‌های مردمی برای ایجاد پارکینگ‌های بیشتر در دل محله‌هاست. در این موضوع به قدری پیشروی کرده‌ایم که حتی برخی از مردم و شورایاران محله‌ها درخواست ایجاد پارکینگ در جوار ایستگاه‌های مترو را دارند.
ویژه
گرچه موها و سبیلش به سپیدی می‌زند اما به قول قدیمی‌ها هنوز پا به سن نگذاشته است. می‌گوید: «در دوران طلبگی که بارها از قم به تهران می‌آمدم همیشه تهران را سبز می‌یافتم و مردمش را مهمان‌نواز.» دکتر صابر امامی از شاعران آیینی سرآمد ماست که امروز در کسوت استاد دانشگاه به تدریس مشغول است.
مردم طهران قدیم برای وقف، چیزهای مختلفی در نظر می‌گرفتند. اما برای انتخاب یک ملاک محکم وجود داشت؛ اینکه چیزی باشد که یک «خدا خیرش بدهد» و «خدابیامرزد» نثار روح امواتشان بکنند
تکه دوم پایتخت گرچه به لحاظ زیرساخت‌های شهرنشینی به منطقه‌ای برخوردار شهرت دارد، ولی در همین منطقه گاه کمبود اعتبار باعث شده تا در سال 1396، با همه تلاش مسئولان شهری پروژه‌هایی مانند ساخت سراهای محله «بهرود» و «آسمان‌ها» و «پل معلق نهج‌البلاغه» حلقه اتصال بوستان‌های نهج‌البلاغه و پردیسان تکمیل شود ولی به مرحله افتتاح نرسد.
از اواسط اسفند به بعد، خورشید که از مشرق طلوع می‌کند و دامنی از نور و روشنایی بر آسمان پایتخت می‌گستراند، همسایه‌ها از خانه خارج شده و شروع می‌کنند به آب و جارو کردن کوچه.
بیش از 3 سال است که مؤسسه «ندای امید موعود» با مجوز آستان مقدس  عبدالعظیم حسنی علیه السلام فعالیتش را شروع کرده است.
صدای ضرب و زنگ مرشد با گفتن نام خدا و اهل‌بیت علیه السلام توسط باستانی‌کاران تغییر می‌کند. ضرب نهایی و مدح‌خوانی مرشد، حاکی از پایان ورزش است.
حال و هوای بازار مرکزی عرضه آبزیان پایتخت در آستانه سال نو تماشایی است

استقبال از نوروزدر شهرماهی‌ها

صبح یکی از آخرین روزهای سال است و در بازار ماهی بعثت و غرفه‌های فروش ماهی جای سوزن انداختن نیست. شهروندان از مناطق مختلف تهران برای خرید ماهی و کامل کردن بزم نوروزی‌شان به بازار مرکزی عرضه ماهی آمده‌اند و حال و هوای این مکان هم مانند حال و هوای شهر ما حسابی نوروزی شده است.
از چاله میدان تا گود حسین نفتی

از چاله میدان تا گود حسین نفتی

روزگاری مرزهای حاشیه شهرمان را گودهای اطراف آن تعیین می‌کردند؛ همانجایی که مردم اسمشان را گذاشته بودند محله‌های پشت و پسله. معروف بود اهالی این محله‌ها زیر بار حرف نرو هستند و زیر سایه حرف سردار سپه که گفته بود هرکسی این گودها را پر کند زمین‌ها مال خودش می‌شود دست به کار شده بودند و در همان گودها خانه‌ای برای خودشان دست و پا کردند.
آه سرد گرمابه‌ها
آه سرد گرمابه‌ها
شاید در نگاه اول گرمابه‌های تاریخی یک مکان یا ساختمان ساده به نظر آیند ولی واقعیت این است که فرهنگ، سبک زندگی، آداب و رسوم و قصه‌ها و... را به تصویر می‌کشند ولی متأسفانه تعداد کثیری از آنها در حال از بین رفتن هستند.
«مسعود فروتن» کارگردان تلویزیون، خاطرات زیادی از عید نوروز در دوران قدیم دارد. خاطراتی که همیشه در ذهنش مانده و وقتی زمستان نفس‌های آخر را می‌کشد و بوی بهار در محله‌ها می‌پیچد، آنها را خودش مرور می‌کند.

جلوه‌گری بهار در شهر

همین حوالی
این روزها اجرای طرحی با عنوان«استقبال از بهار 97» در گوشه و کنار شهر در حال اجراست

ضرورت ساخت پارکینگ  در بازار «نازی‌آباد»

پیشنهاد به مسئول
نازی‌آباد از محله‌های قدیمی و اصیل جنوب شهر تهران به شمار می‌رود.

«برسابه» نخستین کودکستان تهران

گذر خاطره
«برسابه» این روزها نام غریبی روی یکی از کوچه‌های خیابان اکباتان است؛ نامی که اغلب اهالی این محله و رهگذران هم آن را نمی‌شناسند. اندک کودکان «دیروز» هستند که شاید نام «برسابه هوسپیان» برایشان یادآور زنی کوتاه قد و مهربان است که نخستین کودکستان رسمی تهران را دایر کرده بود.
PDF شنبه 26 اسفندماه 1396
کوتاه محله
بعد از سر و صداهای زیاد و رسانه‌ای شدن ساخت غیرمجاز طبقه هفتم پاساژ علاءالدین در منطقه 11 اواخر سال گذشته و در نهایت تخریب این طبقه، اکنون بار دیگر این پاساژ به دلیل رعایت نکردن استانداردهای ایمنی، خبرساز شده است.
رنگ و بوی شهر بهاری شده و مدت زمان کوتاهی تا رسیدن سال جدید باقی مانده است. در این ایام که بیشتر مردم سرگرم خانه‌تکانی، خرید نوروزی و تدارک استقبال از نوروز هستند مدیریت شهری طرح‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای را در طرح استقبال از بهار دنبال می‌کند که از جمله آنها می‌توان به رنگ‌آمیزی و اجرای نقاشی دیواری در معابر و خیابان‌ها، گلکاری و نورپردازی و جانمایی برای اسکان مسافران نوروزی در مبادی ورودی شهر اشاره کرد.
خیابان شریعتی محله گلشن خاک‌سفید در چند سال اخیر به بورس فروش مرغ و خروس زنده تبدیل شده است. به‌طوری‌که از تقاطع خیابان سلطانی تا خیابان شهید زهدی در هر دو سمت خیابان چندین قفس‌ توری دیده می‌شود.