40
یکشنبه 28 مهر 1398
شماره 7788
محله
23023458
123
پیامـک شما را درباره این صفحه می خوانیم

شهر را برای همه شهروندان ایمن کنیم

نگاه
هر آنچه بالقوه و یا حتی بالفعل به ایمنی شهر و شهروندان مربوط می‌شود در حوزه مسئولیتی مدیریت «HSE» قرار دارد و باید مسئولان این حوزه، شهر را برای شهروندان ایمن کنند. واحد «HSE» ارتقای سطح بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست یک مجموعه فانتزی نیست و باید باور سازمانی بشود، چراکه در همه اجزای شهر تصمیمات و نظرات کارشناسی این اداره تأثیر دارد.
اخبار ویژه
اداره ورزش شهرداری منطقه 3 دوچرخه‌سواری در کوهستان را آموزش می دهد. «احمد یزدانیان» با بیان این خبر گفت: «این پیست باتوجه به امکاناتی که در آن در نظر گرفته شده انواع مهارت‌های آموزشی برای استفاده دوچرخه در کوهستان و شیب‌های تند را آموزش می‌دهد.»
طرح همیار سالمند با هدف ایجاد شرایط تکریم برای سالمندان در شهرداری منطقه3 اجرا می‌شود.
«موزه تهران» با هدف پاسداشت تاریخ و فرهنگ شهر تهران و زنده نگه داشتن یاد 27 هزار شهید سرافراز تهران به‌زودی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس به بهره‌برداری خواهد رسید.
اخبار به روایت آمار پهنه شمالی پایتخت را مرور می کنیم.
برنامه‌های فصل پاییز فرهنگسراها با توجه به سلیقه و استقبال مخاطبان آغاز شده‌است. فرهنگسرای آفتاب هم با برگزاری عصرانه‌های داستانی میزبان مخاطبان است. در این برنامه علاوه برشیوه‌های مقدماتی فنون و مهارت‌های داستان‌نویسی، نقش ادبیات بر موضوعات زندگی نیز بررسی می‌شود.
کانون «مفاخر و مشاهیر» یکی از کانون‌های پرطرفدار در فرهنگسرای ملل است. این کانون به تازگی جلسات «حافظ‌پژوهی» را روزهای سه‌شنبه هر هفته با موضوع‌های مختلف از جمله تأمل هستی‌شناسی در فال حافظ، جایگاه ارزش معشوق، تقابل‌های 2گانه تابو شکنی و مفهوم زمان را برگزار می‌کند.
کنار هم ردیف شده‌اند. ماشین‌هایی در رنگ‌های قرمز، مشکی، آبی و صورتی و.... اندازه برخی به یک ‌بند انگشت می‌رسد و برخی کمی بزرگ‌تر هستند. تعدادشان آنقدر زیاد است که در ردیف‌های فشرده کنار هم قرار داده شده‌اند. تماشای این همه ماشین از فولکس و پیکان و شورلت گرفته تا رولزرویس و بنز و اتوبوس 2طبقه، تراکتور در مدل‌های مختلف و در قفسه‌های شیشه‌ای.
خالق «آرش کمانگیر» از نقش آثار هنری سنگی در شهر می‌گوید

وقتی مجسمه‌ها با هویت شهر گره می‌خورند

گزارش ویژه
مجسمه «آرش کمانگیر» در کاخ سعدآباد به یکی از نمادهای این مجموعه تبدیل شده‌است. کسانی که برای بازدید به مجموعه سعدآباد می‌روند، روبه‌روی کاخ «ملت» مجسمه باشکوه آرش کمانگیر را می‌بینند که چگونه با اقتدار کمان کشیده و آماده پرتاب تیر است. خالق این اثر، استاد «سیدحسن ارژنگ‌نژاد» این مجسمه را که دهه گذشته ساخته‌است، به‌عنوان آخرین اثر خود معرفی می‌کند.
اجرای فاز دوم تخلیه سنگفروشی‌های میدان کتاب

اجرای فاز دوم تخلیه سنگفروشی‌های میدان کتاب

سنگبری‌های میدان کتاب با هدف ایجاد آرامش و جلب رضایت شهروندان محله آسمان‌ها در فاز دوم تخلیه شد.
آبشار رجب شمیران، پاتوق کوهنوردان

آبشار رجب شمیران، پاتوق کوهنوردان

آبشار «رجب» در کوه‌های دربند و در مسیر کوهنوردی «شیرپلا» از دیدنی‌های ارتفاعات شمال شهر به شمار می‌آید. کنار این آبشار، کافه و قهوه‌خانه‌ای است که برای شخصی به نام «رجب» بوده و به همین دلیل کوهنوردان سال‌هاست این آبشار را با نام آبشار آقا رجب می‌شناسند.
PDF یکشنبه 28 مهر 1398
کوتاه محله
«زهرا طالب‌زاده» یکی از کارآفرینان و هنرمندان موفق محله زرگنده حسن‌آباد است و برای‌‌ ترویج فرهنگ هنرآموزی در بین بانوان تلاش می‌کند. او می‌گوید: «بانوان باید با همه هنرهای صنایع‌دستی آشنایی کامل داشته باشند تا بتوانند از هنری که دارند برای پرکردن اوقات فراغت یا درآمدزایی استفاده کنند.»
هنوز نام «آلستوم» سردر مغازه‌ها و پاساژهای محله ستارخان به چشم می‌خورد. اغلب اهالی محله گرچه زمان راه‌اندازی کارخانه برق آلستوم در اینجا سکونت نداشته‌اند ولی با نام آن و گوشه‌ای از خاطرات محله آشنا هستند؛ از اواخر دهه 30 که کارخانه برق آلستوم در این محله شکل گرفت و هسته اصلی این محله را شکل داد.
سال 1350 در غرب تهران، محله‌ای با شهرسازی نوین شکل گرفت و از همان آغاز همه زیربناهای شهری مانند مسجد، مدرسه و کتابخانه در نقشه ساخت آن مشخص شده بود. محله‌ای که نام آن از شرکت ساختمان سازی «‌مهدی ابراهیم‌دریانی» وام گرفته شده بود.
زندگی شهرنشینی موجب شده تا نگهداری از گل و گیاه به باغچه منازل محدود نشود و برای داشتن فضایی سبز، گیاهان مهمان خانه‌ها، محل کار، راهروی ساختمان، بام ساختمان‌های بلند مرتبه و حتی در پارکینگ‌های بی‌نور شوند.