• سه شنبه 30 مهر 1398
  • الثُّلاثَاء 22 صفر 1441
  • 2019 Oct 22
شنبه 26 اسفند 1396
کد مطلب : 9980
+
-

پروژه های بزرگ به پیمانکاران استان نمی رسد

دبیر انجمن پیمانکاران عمرانی استان : دولت باید به بخش خصوصی اعتماد داشته باشد و پیمانکاران استانی را نیز وارد میدان بازی کند

اقتصاد
پروژه های بزرگ به پیمانکاران استان نمی رسدشیما موید زاده| ارومیه- خبرنگار


رکود در ساخت و ساز باعث بروز مشکلاتی برای پیمانکاران شده است و این مشکلات برای پیمانکاران شهرستان‌ها چند برابر است، چون بیشتر پروژه‌های عظیم شهرستان‌ها به پیمانکاران پایتخت نشین واگذار می‌شود. از طرفی پرداخت نشدن مطالبات پیمانکاران از سوی دولت به بزرگترین مشکل پیمانکاران تبدیل شده است. 

فعالیت 10 درصد‌ اعضا

دبیر انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان غربی می‌گوید: انجمن پیمانکاران استان با 2 هزار عضو در زمینه پروژه‌های دولتی فعالیت دارد که متاسفانه در شرایط فعلی اقتصادی تنها 10 درصد از اعضای انجمن فعال بوده و بقیه در شرایط نامناسبی هستند و برخی اعضا نیز به علت بدهی در زندان به سر می‌برند. «خسرو خوش خلقی» با بیان اینکه بودجه تخصیص یافته به پروژه‌های عمرانی تنها 70 هزار میلیارد تومان است  که میزان قابل توجهی از آن محقق نمی شود، ادامه می‌دهد: این در حالی است که بودجه تخصیص یافته در بخش خصوصی و نظام مهندسی کشور بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان است. 

وی با تاکید بر اهمیت ساخت و ساز بر اقتصاد کشور و توسعه پایدار اظهار می‌کند: با توجه به اینکه صنعت ساخت و ساز با 270 صنعت دیگر در ارتباط است و این صنایع نیز اثر چرخ دنده ای بر هم دارند و باعث ایجاد اشتغال برای هزاران نفر می‌شود، خواستار توجه ویژه دولت به صنعت ساخت و ساز به‌عنوان محرک اصلی این زنجیره هستیم.


قانون محاسبه مالیات‌ها تغییر کند

دبیر انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان غربی بیان می‌کند: فلسفه وجودی اوراق اسناد خزانه از طرف اداره امور مالیاتی جهت تسویه بدهی دولت به پیمانکاران ایجاد شده است،که متاسفانه پیش پرداخت پیمانکاران نیز با اوراق اسناد سررسید دار پرداخت می‌شود و اینجاست که مشکلات پیمانکاران از لحاظ نقدینگی شروع می‌شود.
خوش خلقی با اشاره به اینکه تامین اجتماعی و اداره مالیات اوراق اسناد را از پیمانکاران نمی‌پذیرد، ابراز می‌کند: علاوه بر اینکه مطالبات پیمانکاران چند ساله تسویه می‌شود، هنگام محاسبه مالیات‌ها اساس را زمان اتمام پروژه در نظر نگرفته و زمان سررسید اوراق را مد نظر گرفته می‌‌گیرد و همین موضوع 4 الی 5 درصد از سود به حق پیمانکاران را پایمال می‌کند. 

دبیر انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان غربی اظهار می‌کند: ‌گفت عامل اصلی بر فعالیت پایین اعضا عدم تعریف پروژه توسط دولت در استان است.  خوش خلقی درباره مهم ترین مشکل پیمانکاران آذربایجان غربی می‌گوید: پروژه‌های عظیم استانی قبل از ورود پیمانکاران استانی، توسط شرکت‌های مادر در تهران قبضه می شود و ارزش افزوده اصلی به جیب این شرکت‌های تهران می‌رود و سپس پروژه فوق تقسیم و توسط همین پیمانکاران استانی اجرا می‌شود و این خود یعنی تبعیض صد در صد. وی ادامه می‌دهد: دولت باید به بخش خصوصی اعتماد و اعتقاد داشته باشد و پیمانکاران استانی را نیز وارد میدان بازی کند.

دبیر انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان غربی درباره ظرفیت‌های آذربایجان غربی در صدور خدمات فنی و مهندسی با توجه به همجواری با 3 کشور توضیح می‌دهد: 5 سال گذشته با شرکت در نمایشگاه‌های ساخت و ساز در ترکمنستان به معرفی پتانسیل‌های استان در زمینه خدمات فنی و مهندسی پرداختیم که متاسفانه به دلایل انسجام و فعالیت‌های هماهنگ دولت با بخش خصوصی ترکیه بازار آن روز را از دست دادیم.

خوش خلقی می‌افزاید: در عراق تنها در اقلیم کردستان و سلیمانیه فضای کار برای پیمانکاران استانی وجود دارد که بعلت مافیای موجود در آنجا تنها چند پیمانکار‌ توانستند پروژه بگیرند که در نهایت آنها هم به علت فضای امنیتی ایجاد شده بدون گرفتن اجرت و دستمزد خود و رها کردن ماشین آلات و سرمایه، تنها جان خود را نجات دادند.
وی با اشاره به اینکه برای صدور خدمات فنی و مهندسی احتیاج به تضامین بانکی و حمایت‌های دولت برای حفظ جان و مال پیمانکاران الزامی است، ابراز می‌کند: توانایی لازم در پیمانکاران استان مهیا است اما با شرایط موجود صدور این خدمات امکان پذیر نیست و اصل اول حفظ امنیت مالی و جانی پیمانکاران است.


پرداخت مطالبات پیمانکار در اولویت
 
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه پرداخت مطالبات پیمانکاران در اولویت پرداختی‌های سال 97 قرار گرفته‌ است، می‌گوید: برای بهبود وضعیت پیمانکاران مقرر شده است تا اسناد خزانه و اوراق مشارکت به عنوان تضمین از طرف اداره دارایی از پیمانکاران قبول شود.
«سیدهادی بهادری» ادامه می‌دهد: طرحی مبنی بر تهاتر پیمانکاران با اداره دارایی به جای تضمین در نظر گرفته شده بود که متاسفانه از طرف مجلس رد شد اما سعی در مطرح کردن  دوباره این طرح داریم چراکه در صورت موافقت مجلس، وضعیت مالی پیمانکاران بهبود خواهد یافت.

وی درباره سپردن پروژه‌های عظیم استانی به پیمانکاران پایتخت نشین توضیح می‌دهد: قانون درباره برگزاری مناقصات شرکت‌های بومی را در اولویت قرار داده است اما در برخی موارد و پروژه‌های عظیم، پروژه باید به پیمانکاران رتبه یک واگذار شود که در این مورد تفاوتی بین پیمانکاران بومی و غیر بومی وجود ندارد.


بدهی دولت به پیمانکاران

دبیر انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان غربی درباره میزان مطالبات پیمانکاران استان از دولت و وضعیت فعالیت آنها توضیح می‌دهد: کل بدهی دولت به پیمانکاران استانی رقمی بالغ بر 500 میلیارد تومان است که از طریق اوراق اسناد خزانه اسلامی، اوراق مشارکت و چک‌های دولتی تسویه می‌شود. خوش‌خلقی در ارتباط با نحوه عملکرد ارگان‌های استان برای تنظیم اوراق اسناد خزانه می‌افزاید: خوشبختانه ارگان‌های استانی مربوطه همکاری‌های لازم را دارند ،طوری که سال گذشته رتبه اول در تنظیم اوراق اسناد خزانه به آذربایجان غربی تعلق گرفته است.

این خبر را به اشتراک بگذارید