• چهار شنبه 1 آبان 1398
  • الأرْبِعَاء 23 صفر 1441
  • 2019 Oct 23
پنج شنبه 18 مهر 1398
کد مطلب : 84208
+
-

آبی 20میلیونی

ژانر سینمای ورزشی در ایران هرگز ژانر موفق و پرمخاطبی نبوده است. طی چند دهه گذشته فیلم‌های ورزشی زیادی در کشورمان ساخته شده‌اند که معمولا فروش خوبی نداشته‌اند. از «فوتبالیست‌ها» با حضور علی پروین و حمید استیلی تا «ازدواج غیابی» احمدرضا عابدزاده و «مثلث آبی»، هیچ‌کدام فروش مورد انتظار را نداشته‌اند. شکست، سرانجام قابل پیش‌بینی عمده این فیلم‌هاست؛ حتی اگر در مورد جهان پهلوان تختی ساخته شده باشد، فیلمی که نوروز امسال اکران شد و با فروشی کمتر از 2میلیارد تومان، نتوانست حتی هزینه هشت‌ونیم میلیاردی تولیدش را برگرداند.

  آبی استقلال؛ ناامیدکننده‌تر از همه
از اوایل مهر اما بعد از سال‌ها تبلیغ و خبرسازی، فیلم مستند «آبی به رنگ آسمان» در مورد تاریخچه باشگاه استقلال در سینماها اکران شده است؛ فیلمی که هیاهوی اطراف آن تا همین حالا هم ادامه داشته و کارگردانش ادعا کرده علاوه بر کشف یک عنوان قهرمانی جدید برای استقلال، در این اثر سینمایی سقوط پرسپولیس به دسته سوم هم افشا شده است! با این فضا شاید انتظار می‌رفت استقبال چشمگیری از فیلم به عمل بیاید، اما حداقل تا روز 16مهر، حاصل اکران این محصول در 19سینمای تهران تنها فروشی 20میلیون تومانی بوده است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که نام علی فتح‌الله‌زاده به‌عنوان تهیه‌کننده فیلم درج شده و در ستون بازیگران هم اسامی آشنایی همچون فرهاد اصلانی، سیامک انصاری، همایون ارشادی، حمیدرضا آذرنگ، رضا یزدانی، مهناز افشار و بابک حمیدیان به چشم می‌خورد. البته فیلم برای اکران در شهرستان‌ها به مشکل خورده و تنها در یزد سالن سینما در اختیار داشته که ظاهرا فروش این شهر هم حدود 200هزار تومان بوده است. به این ترتیب این اثر سینمایی در مسیر ثبت ناامیدکننده‌ترین گیشه ژانر سینمای ورزشی در حرکت است؛ مگر اینکه طی روزهای آینده اتفاق دیگری رخ بدهد.

   پژمان جمشیدی؛ 77میلیارد به تنهایی!
این وسط البته فوتبالی‌ها یک ترانسفر طلایی هم به دنیای سینما داشتند. پژمان جمشیدی که در عین ناباوری تبدیل به یک بازیگر موفق و پولساز شده است، در این سال‌ها توانسته کارنامه‌ای عجیب و غریب برای خودش دست‌وپا کند. تنها در یک مورد، اثر «خوب، بد، جلف» که از قضا تم فوتبالی هم داشت، آمار فروش بیش از 16میلیارد تومان را به جا گذاشت. در کارنامه جمشیدی غیراز این فیلم، محصولات پرفروش دیگری مثل «تگزاس1» با 14میلیارد، «تگزاس2» با 25میلیارد، «لونه زنبور» با 9میلیارد و «50کیلو آلبالو» با 13میلیارد تومان فروش به چشم می‌خورد. این فقط بخشی از فعالیت‌های هنری پژمان است که روی هم عدد عجیب 77میلیارد تومان فروش در گیشه را نشان می‌دهد! البته نیازی به گفتن نیست که در کنار جمشیدی بازیگران خوش‌رنگ و لعاب دیگری هم در این فیلم‌ها حضور داشته‌اند و اساسا فضای این قبیل آثار با فیلم‌های مستندگونه ورزشی قابل مقایسه نیست.

این خبر را به اشتراک بگذارید