• شنبه 16 آذر 1398
  • السَّبْت 9 ربیع الثانی 1441
  • 2019 Dec 07
سه شنبه 26 شهریور 1398
کد مطلب : 79169
+
-

واکنش رئیس قوه قضاییه به سرقت اموال ایران در کانادا

تلافی می‌کنیم

سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در واکنش به اقدام کانادا که اموال ایران را در این کشور به فروش گذاشته، گفته است: اگر کانادا از قصد خود برای مصادره غیرقانونی اموال ایران دست برندارد، مقابله به مثل خواهیم کرد.
3 روز پیش دولت کانادا به بهانه حمایت از قربانیان ادعایی تروریسم در سراسر جهان، بخشی از اموال مصادره‌شده ایران در این کشور را فروخت.
وبگاه «گلوبال‌نیوز» در این‌باره نوشته بود به سندی که ‌ماه گذشته در دیوان‌عالی «اُنتاریو» ارائه شده، دست پیدا کرده که نشان می‌دهد قربانیان [ادعایی] تروریسم، هر کدام بخشی از مبلغ فروش ساختمان‌های ایران در 2شهر اتاوا و تورنتو را دریافت کرده‌اند.
به‌گزارش فارس، براساس این گزارش، سند مذکور نشان می‌دهد اموال فروخته شده بیش از 28میلیون دلار ارزش داشتند.
یکی از این اموال فروخته شده، ساختمان مرکز فرهنگی ایران در نزدیکی دانشگاه اتاوا بود که  به تنهایی به قیمت 26.5میلیون دلار به یک شرکت ساختمانی از مونترال فروخته شد.
ساختمان مرکز مطالعات ایران در شهر تورنتو نیز که ریاست آن برعهده یکی از مقامات سفارتخانه ایران در کانادا بود، به قیمت 1.85میلیون دلار به فروش رفت.
روز گذشته رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اقدام دولت کانادا کاملا غیرقانونی و خلاف همه میثاق‌های بین‌المللی است، تأکید کرد: ملت ایران نشان داده است که در هیچ مسئله‌ای زیر بار زور نمی‌رود و اگر کانادا دست از این مسئله برندارد و اقدام به مصادره اموال جمهوری اسلامی ایران کند، حتما ما با همکاری وزارت خارجه و بخش بین‌الملل قوه قضاییه کار مشترکی را برای شناسایی اموال کانادا انجام خواهیم داد و حتما برای توقیف و مصادره اموال شناسایی شده کانادا از طریق مجامع بین‌المللی اقدام خواهیم کرد.
رئیسی گفته است: ما در این قضیه به هیچ‌وجه ساکت نخواهیم ماند و موضوع را به لحاظ حقوقی دنبال می‌کنیم.
از سوی دیگر سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه هم دیروز در نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در ارتباط با اقدام اخیر کانادا در فروش برخی از اموال ایران در این کشور و واکنش ایران به این موضوع به ارائه‌ توضیحاتی در مورد این مسئله پرداخت و اظهار کرد: ما حق خود را در این زمینه محفوظ می‌دانیم که برای بازپس‌گیری اموال خود اقدامات و تلاش‌هایی را انجام دهیم. اقدامات حقوقی در این زمینه شروع شده و در آینده در مورد آن اطلاع‌رسانی بیشتری صورت می‌گیرد.
دولت محافظه‌کار پیشین کانادا در سال2012 قانونی تصویب کرد که به‌تبع آن شهروندان این کشور می‌توانند خواستار مصادره و فروش اموال ایران جهت پرداخت غرامت قربانیان تروریسم شوند که اکنون با فروش 2 ساختمان مذکور به‌نظر این قانون دیگر به پایان راه رسیده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید