• پنج شنبه 25 مهر 1398
  • الْخَمِيس 17 صفر 1441
  • 2019 Oct 17
سه شنبه 22 مرداد 1398
کد مطلب : 72176
+
-

چشم 22هزار مازندرانی به بنگاه‌های نیمه تعطیل

طبق آمارهای رسمی 70 واحد اقتصادی در مازندران به دلیل مشکلات مختلف در معرض تعطیلی قرار دارند

مازندران
چشم 22هزار مازندرانی به بنگاه‌های نیمه تعطیل

اشکان جهان‌آرای/ساری - خبرنگار

 وضع بنگاه‌های اقتصادی کشور در 2 سال اخیر نوسان زیادی داشت. در همه استان‌ها واحدهای تولیدی متعددی چالش‌های جدی در زمینه سرمایه در گردش، پرداخت بدهی‌ بانکی یا بیمه، تامین مواد اولیه و عرضه کالای تولیدشده دارند. در مازندران هم گفته می‌شود بیش از 50 درصد واحدهای صنعتی با مشکل مواجه و بسیاری از واحدهای فعال هم با زیر 50 درصد توان مشغول کارند. 

رتبه ششم مازندران 
آخرین آماری که از تعداد بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار کشور منتشر شده است نشان می‌دهد تعداد این واحدهای دارای مشکل در سراسر کشور تا پایان بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته اندکی کاهش داشته و از 1351 واحد به 1262 واحد رسیده است. سال گذشته هم تعداد بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار کشور که در شرف تعطیلی بودند از 1430 واحد در سال 1396 به 1351 واحد کاهش یافت که نشان‌دهنده اثرگذاری خفیف برخی سیاست‌های حمایتی دولت از بنگاه‌های اقتصادی فعال برای ادامه کار و پیشگیری از تعطیل شدن است.
این آمارها نشان می‌دهند پس از هرمزگان، فارس، مرکزی، اصفهان و سیستان و بلوچستان، مازندران همراه با خراسان ‌رضوی هر کدام با 70 بنگاه اقتصادی ششمین استان از نظر بیشترین تعداد واحدهای اقتصادی دارای مشکلات حاد هستند. البته در شرایط کنونی می‌توان گفت تمام بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی چالش‌ دارند، اما این 70 بنگاه واحدهای در معرض تعطیلی هستند.

اشتغال‌زایی با فعال کردن واحدهای نیمه‌تعطیل 
یک فعال اقتصادی و عضو هیات مدیره سازمان مردم‌نهاد حمایت از سرمایه‌گذاری مازندران معتقد است با رفع موانع، ظرفیت واحدهای اقتصادی بالا می‌رود و اشتغال‌زایی با هزینه اندک انجام می‌شود. به اعتقاد رضا تویسرکانی با تغییر و اصلاح قانون و بخشنامه‌ها می‌توان موانع سر راه بیش از صدها سرمایه‌گذار استان را برداشت و برداشتن موانع یعنی بالا رفتن ظرفیت واحدهای اقتصادی.
این فعال اقتصادی به همشهری می‌گوید: اگر واحدهای اقتصادی استان برای مثال 200 هزار نفر را پوشش دهند و با رفع موانع فقط 10 درصد افزایش نیرو داشته باشند، در یک گام کوچک بدون این‌که سرمایه‌گذاری جدیدی شده باشد 20 هزار شغل ایجاد می‌شود.
مسئولان استان در حال پیگیری هستند تا این واحدهای اقتصادی به چرخه فعالیت برگردند. یکی از اقداماتی که سال گذشته در این مورد انجام شد جلوگیری از تعطیلی واحدهای اقتصادی و تولیدی بدهکار توسط دادگستری مازندران بود. طبق آمارهای دادگستری مازندران، در سال گذشته با پشتیبانی و اقداماتی که ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان انجام داد، 181 واحد تولیدی که در معرض تعطیلی بودند به فعالیت خود ادامه دادند. با این حال هنوز مازندران بین استان‌های بالای جدول از نظر تعداد بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار است.

معیشت در خطر 22 هزار نفر 
شرایط خاص مازندران زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که این استان با 2 استان همسایه شرقی و غربی خود، یعنی گیلان و گلستان مقایسه شود. گلستان 18 واحد اقتصادی مشکل‌دار با 997 کارگر دارد و در گیلان هم 8 بنگاه اقتصادی مشکل‌دار ثبت شده است. البته همان 8 بنگاه اقتصادی مشکل‌دار گیلان به دلیل بزرگی واحدها، تعداد فرصت‌های شغلی در خطر را به 5519 شغل رسانده است. با این حال استان از نظر تعداد فرصت‌های شغلی در معرض تعطیلی شرایط نامساعدتری نسبت به استان‌های همسایه دارد. وضعیت مازندران نسبت به سمنان که دیگر همسایه این استان است هم به همین شکل است. سمنان 30 واحد با 2987 نیروی کار دارد. تعداد واحدهای مشکل‌دار مازندران حتی نسبت به تهران که 40 واحد مشکل‌دار در آن وجود دارد، بیشتر است، اما از نظر تعداد کارگران مشغول در واحدهای اقتصادی مشکل‌دار تهران با 12 هزار و 750 نفر نخستین استان کشور است. در این جدول مازندران پس از تهران، اصفهان، مرکزی، خراسان رضوی، فارس و خوزستان، ششمین استان کشور است و باز هم بین 10 استان بالای جدول قرار دارد.
طبق آمارهای رسمی در این 70 واحد اقتصادی مازندران 7149 نفر مشغول به کار هستند. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که با محاسبه میانگین سرپرستی هر نیروی کار بر 2 نفر، معیشت حدود 22 هزار نفر در استان وابسته به همین بنگاه‌های اقتصادی است که ممکن است در صورت کم‌توجهی تعطیل شوند.

تلاش برای جلوگیری از تعطیلی واحدها
با این حال مسئولان در تلاش هستند با ارائه تسهیلات و اجرای قوانین حمایتی، از تعطیلی این واحدها جلوگیری کنند. 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران می‌گوید: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در حال انجام اقدامات لازم برای بازگرداندن وضع عادی به بنگاه‌های اقتصادی استان است.
حسن خیریان‌پور ادامه می‌دهد: در روزهای اخیر با انجام برخی حمایت‌ها شرکت فولادسازان امیرآباد که 200 میلیارد تومان برای ساخت آن سرمایه‌گذاری شده بود و توان 700 هزار تن تولید را دارد، پس از چند سال تعطیلی وارد مدار تولید شد و اکنون با ظرفیت نیروی کار 120 نفر به طور مستقیم و چندین شغل غیرمستقیم در حال فعالیت است.
کامران اصغری، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران، هم به کسب رتبه دوم مازندران طی سال گذشته در پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر اشاره می‌کند و با ضروری خواندن پشتیبانی از واحدهای دارای شرایط بحرانی استان، روند کاهشی بیکاری در مازندران طی 2 سال اخیر را حاصل همین حمایت‌ها از واحدهای بحران‌دار یا در حال توسعه می‌داند.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید