• پنج شنبه 25 مهر 1398
  • الْخَمِيس 17 صفر 1441
  • 2019 Oct 17
سه شنبه 22 مرداد 1398
کد مطلب : 72105
+
-

برگزاری 700جشن دهه ولایت در پایتخت

شهرداری تهران برای روزهای اعیاد قربان و غدیر برنامه‌های متنوعی را برای شهروندان تدارک دیده است

گزارش
برگزاری 700جشن دهه ولایت در پایتخت

ویژه‌برنامه‌های دهه ولایت با عنوان «همیشه امیر» با برنامه‌هایی نظیر؛ جشن، توزیع محصولات فرهنگی، جایزه هنری- پژوهشی غدیر، نشست‌های شعرخوانی، اجرای نقالی، کاروان شادی و... تا۲۹ مرداد با ۷۰۰ اجرا در مراکز فرهنگی و هنری مناطق ۲۲ گانه تهران برگزار می‌شود.
به گزارش همشهری، مجموعه جشن‌های «شبیه چشمه » به مناسبت عید غدیرخم و با هدف بزرگداشت بزرگ‌ترین عید شیعیان جهان و تبیین جایگاه امامت و ولایت در بین مردم از ۲۷ تا ۲۹ مرداد در مراکز فرهنگی و هنری مناطق ۲۲گانه تهران برگزار می‌شود. این جشن‌ها با برپایی ایستگاه‌های مختلف فرهنگی و هنری چون؛ مسابقه، گفت‌وگوی مذهبی، نمایش کودک، اجرای گروه‌های موسیقی، تجلیل از خانواده شهدا، اجرای نقالی... برگزار می‌شود.
«مهر آیین» دیگر برنامه‌ای است که با تجلیل از ۱۱۰ خانواده شهید و ایثارگر سادات از ۲۱ تا ۲۷ مرداد در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برگزار می‌شود. این برنامه برای نخستین بار در نوروز ۹۸ با هدف غبار روبی از منزل شهیدان برگزار شد. در مرحله دوم این طرح، ساکنان مناطق ۲۲گانه به همراه اعضای کانون‌ها به دیدار خانواده ۱۱۰ شهید و ایثارگر سادات رفته و ضمن غبار روبی از منازل و اهدای شال سبز سیادت از آنها برای حضور در جشن‌های عید غدیر مراکز فرهنگی و هنری مناطق دعوت می‌کنند. اجرای ۱۱۰ مجلس پرده‌خوانی و نقالی با عنوان «برکه و رود» و با هدف به روزرسانی هنر سنتی و دیرینه نقالی در انتقال روایت‌های جذاب و شنیدنی فضایل والای حضرت امیرالمومنین(ع)، در ۱۱۰ نقطه از شهر تهران تا ۲۹ مرداد برگزار می‌شود. یکی دیگر از فعالیت‌های سازمان فرهنگی و هنری در دهه ولایت، تولید و توزیع محتوای تصویری با هدف ترویج سنت حسنه عقد اخوت و انتشار در فضای مجازی و همچنین توزیع محصولات در ۱۱۰ مسجد تهران با عنوان «آینه با آینه» در دو روز شب و روز عید غدیر است. ویژه ‌برنامه «غزل ارادت» شب شعرهایی است که شاعران کانون‌های شعر و ادب سازمان فرهنگی و هنری با موضوعات مرتبط با واقعه غدیر خم و مناقب حضرت علی(ع) به شعرخوانی‌ می‌پردازند. این نشست‌های شعر خوانی از ۲۱ تا ۲۹ مرداد در ۱۱منطقه برگزار می‌شود و در پایان به ۱۰ شاعر معرفی شده توسط مناطق هدیه‌ای به رسم یادگار اهدا می‌شود.

«شهر ولایت» از دیگر برنامه‌های دهه ولایت است که ۲۹ مرداد با راه‌اندازی هیأت‌های مذهبی و کاروان شادی به همراه اهدای گل به مردم در 4‌منطقه تهران برگزار می‌شود. ششمین جایزه هنری- پژوهشی غدیر، در آستانه عید غدیر ۲۷ مرداد در موزه‌ هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می‌شود. این جایزه نکوداشت هنرمندانی است که در حوزه زنده نگه‌داشتن عنوان غدیر و ترویج نگاه و سیره امیرالمومنین علی(ع) شاخص و مطرح‌اند. همچنین نمایشگاهی از آثار هنرمندانی که آثارشان در گنجینه موزه امام علی(ع) موجود است، برگزار می‌شود.

ویژه‌برنامه «حاضران به غایبان برسانند» با توجه به اهمیت خطبه غدیر هنرمندان و راویان نوجوان و جوان به‌نحوی هنرمندانه و زیبا، از ۲۶ تا ۲۹ مرداد خطبه غدیر را در ۱۱۰ نقطه از ایستگاه‌ها و واگن‌های خطوط منتخب متروی تهران روایت می‌کنند. مراسم بازسازی واقعه غدیر ۲۸ مرداد از طریق حرکت دو کاروان از دو نقطه در محله‌های منطقه ۱۵ با نمایی از کاروان حجاج در زمان واقعه غدیر به سمت محل بازسازی برکه غدیر واقع در پارک پامچال برگزار می‌شود. همچنین نمایشگاه و غرفه‌های فرهنگی برای ارائه محصولات فرهنگی به شهروندان برپا می‌شود. ویژه‌برنامه‌های دهه ولایت با عنوان «همیشه امیر» با برنامه‌هایی چون؛ جشن، توزیع محصولات فرهنگی، نشست‌های شعرخوانی، اجرای نقالی و... از ۲۱ تا ۲۹ مرداد در مراکز فرهنگی و هنری مناطق ۲۲ گانه تهران برگزار می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به نزدیک‌ترین فرهنگسرا به محل سکونت خود مراجعه کنید یا با سامانه ۱۸۳۷ تماس بگیرید.

«غدیرانه» در شب‌های تهران

«غدیرانه» عنوان برنامه‌ای است که به‌مدت ۹ شب از ۲۱ تا ۲۹ مرداد در ۴ بخش در میدان آیینی امام حسین(ع) برگزار می‌شود. برپایی برنامه جشن هر شب با اجرای نمایش، مسابقات مختلف ویژه بزرگسالان و کودکان، اجرای موسیقی، نورافشانی و پذیرایی از ساعت ۱۸:۳۰، اجرای نمایش «ولایت» به کارگردانی قاسم شاورزی با بازسازی واقعه غدیرخم با همراهی مخاطبانی که در این برنامه حضور دارند و اجرای نمایش «قاصدی از غدیر» به کارگردانی زهرا پورخرمی در سالن سینمای فرهنگسرای عترت واقع در میدان امام حسین(ع) قبل از اذان مغرب و «مائده غدیر» برپایی ۲۰ جایگاه پخت طعام در میدان امام حسین(ع) و توزیع به میزان 10هزار وعده در روز عید بزرگ و سعید غدیر خم، ازجمله برنامه‌های «غدیرانه» است. 

این خبر را به اشتراک بگذارید