• پنج شنبه 14 آذر 1398
  • الْخَمِيس 7 ربیع الثانی 1441
  • 2019 Dec 05
سه شنبه 22 مرداد 1398
کد مطلب : 71997
+
-

افزایش 44 درصدی پرداخت وام مسکن در فارس

مدیر امور شعب بانک مسکن فارس اعلام کرد که طی 4 ماه امسال این بانک بالغ بر 135 درصد از منابع را در قالب تسهیلات هزینه کرده است. به گزارش ایسنا، «علی کمالی» گفت: امسال در حوزه جذب منابع نسبت به مصارف چندان موفق نبودیم و تنها حدود یک درصد جذب منابع داشتیم، اما این موضوع مانع ارائه تسهیلات نشده است.

وی گفت: میزان منابع جذب‌شده امسال 229 میلیارد ریال و مصارف 4 ماه امسال 3580 میلیارد ریال بوده که عمده آن را تسهیلات مسکن شامل شده است. این مسئول حجم ریالی تسهیلات پرداخت‌شده در زمینه مسکن را 2472 میلیارد ریال اعلام و با بیان این‌که کل تسهیلات پرداختی این بانک امسال 4739 میلیارد ریال بوده است خاطرنشان کرد: حجم تسهیلات مسکن نسبت به کل تسهیلات پرداختی بیش از دوسوم بوده است.

کمالی با یادآوری این‌که پرداخت تسهیلات از محل وصولی‌های تسهیلات سال‌های گذشته ساماندهی می‌شود گفت: امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 44 درصد رشد در تسهیلات شاهد بودیم. او یکی از دلایل بروز مشکل در جذب منابع را پای‌بند نبودن برخی بانک‌ها نسبت به انضباط نرخ سود سپرده دانست و گفت: با وجود تمام مشکلات در جذب منابع، بانک مسکن در نسبت منابع به مصارف جایگاه اول را دارد و بانک کشاورزی بعد از مسکن قرار دارد و سایر بانک‌ها هیچ‌یک چنین وضعیتی ندارند.

کمالی حجم ریالی مانده منابع بانک مسکن فارس را 56 هزار و 476 میلیارد ریال و مانده مصارف این بانک را اکنون 76 هزار و 982 میلیارد ریال اعلام و خاطرنشان کرد که برابر آمار بانک مسکن 135 درصد منابع را بابت تسهیلات پرداخت کرده است. او با تصریح این‌که پرداخت تسهیلات مسکن بدون سپرده‌گذاری انجام نمی‌شود گفت: افرادی که نیاز به تسهیلات بانکی برای خرید مسکن دارند می‌توانند از طریق فرابورس اوراق صندوق یکم را خریداری و اقدام به دریافت وام کنند.

کمالی با بیان این‌که امسال نرخ اوراق صندوق یکم افت زیادی داشته است گفت: عدد اوراق صندوق یکم برای هر 500 هزار تومان 45 هزار تومان مبادله می‌شود. مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس همچنین از معرفی 486 نفر برای دریافت تسهیلات مرتبط با سیل خبر داد و گفت: سقف تسهیلات ساخت مسکن در تسهیلات مرتبط با خسارت سیل 50 میلیون تومان برای نقاط شهری و 40 میلیون تومان برای نقاط روستایی است.

کمالی تسهیلات جبران خسارت سیل را قرض‌الحسنه اعلام و اضافه کرد: برای تعمیر و خرید لوازم منزل نیز تسهیلات قرض‌الحسنه به افرادی که معرفی می‌شوند پرداخت خواهد شد. تسهیلات ساخت برای جبران خسارت سیل 3 سال، تسهیلات تعمیر 2 سال و خرید لوازم منزل 6 ماه تنفس دارد. مدیر امور شعب بانک مسکن فارس همچنین گفت: تعداد کل واحدهای مسکن مهر که با مشارکت بانک مسکن احداث شده 107 هزار و 475 واحد بوده که تاکنون 96 هزار و 814 واحد آن تقسیط شده و 10 هزار و 931 مورد باقی مانده است.

کمالی با بیان این‌که امسال تسهیلات مربوط به 1372 واحد مسکن مهر تقسیط شده است گفت: برای واحدهای مسکن مهر که هنوز کار ساخت آنها به پایان نرسیده 50 میلیون ریال به سقف وام آنها اضافه شده است. این مقام مسئول همچنین گفت: تاکنون در موضوع تسهیلات بازآفرینی شهری، 377 واحد به بانک مسکن در فارس معرفی شده که 140 واحد آن به انعقاد قرارداد رسیده است.

کمالی با اشاره به این‌که تاکنون 2844 نفر از تبصره 35 در خصوص بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانک مسکن در فارس استفاده کرده‌اند گفت: حجم سود بخشیده شده به این تعداد افراد 11 هزار و 898 میلیارد ریال و اصل بدهی آنها 98 هزار و 805 میلیارد ریال بوده است. مدیر امور شعب بانک مسکن اعلام کرد که این بانک کمترین میزان مطالبات را در نظام بانکی دارد و استان فارس در کشور رتبه دوم را دارد.

این خبر را به اشتراک بگذارید