• یکشنبه 28 مهر 1398
  • الأحَد 20 صفر 1441
  • 2019 Oct 20
سه شنبه 22 مرداد 1398
کد مطلب : 71977
+
-

توسعه اقتصادی باشت با اجرای 62 طرح

برای اجرای این تعداد طرح اعتباری بیش از ۲۶۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است

توسعه
توسعه اقتصادی باشت با اجرای 62 طرح

شهرستان باشت در جنوب شرقی کهگیلویه و بویراحمد با وجود اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی و زیرساختی در سال‌های اخیر و برنامه‌‌ریزی برای اجرای پروژه‌های جدید در حال پیمودن راه پرشتاب توسعه پایدار است. به گزارش ایرنا، پیش‌بینی چند طرح بزرگ اقتصادی، حوزه راه‌سازی، آب روستایی، صنعتی و کشاورزی چشم‌انداز امیدبخشی برای توسعه باشت ترسیم کرده است.

شهرستان ۲۲ هزار نفری باشت در جنوب شرقی کهگیلویه و بویراحمد با وجود ۲ رودخانه پرآب زهره و شاه بهرام، قرار داشتن در مسیر جاده ترانزیتی گچساران به شیراز و طبیعت بکر، ظرفیت‌های مناسبی برای توسعه در حوزه‌های گردشگری، کشاورزی و صنعت دارد.

بر اساس آمار موجود، ۴۸ درصد جمعیت این شهرستان روستایی است و با توجه به جمعیت ۴۴ درصدی روستاییان کهگیلویه و بویراحمد شهرستان باشت دارای جمعیت روستایی بیشتری نسبت به بقیه نقاط استان است. وجود جمعیت روستایی اگرچه یک ظرفیت محسوب می‌شود، به دلیل نیاز به ایجاد امکانات در مناطق دوردست توجه ویژه‌ای لازم دارد.


دیدگاه‌های مردم

یک شهروند باشتی با اشاره به عقب‌ماندگی این شهرستان به‌ویژه در زیرساخت‌های اولیه تا چند سال پیش گفت: احداث چندین پروژه ورزشی و راه‌سازی از مهم‌ترین خدمات دولت در سال‌های اخیر بوده که باعث رفاه مردم این شهرستان شده است. «ابراهیم کریمی» با اشاره به اهمیت توسعه راه‌های ارتباطی و زیرساخت‌های ورزشی در توسعه پایدار از تلاش مسئولان برای کمک به رفاه مردم باشت قدردانی کرد.

وی با یادآوری احداث بیمارستان باشت و افتتاح اولیه آن از مسئولان خواست با تکمیل امکانات مورد نیاز این بیمارستان زمینه رضایت بیشتر مردم را فراهم کنند. یک کشاورز باشتی گفت: تبدیل زمین‌های دیم به آبی بهترین خدمت مسئولان به مردم باشت در سال‌های گذشته بوده که باعث افزایش درآمد مردم و بازگشت تعدادی از شهرنشینان به روستاها شده است.

«کرم حسینی» افزود: توجه به روستاها مهم‌ترین نیاز توسعه باشت است. وی از مسئولان خواست با فراهم کردن زیرساخت‌های اینترنت و ارتباطات به رونق زندگی روستایی کمک کنند. یک کارشناس امور روستایی می‌گوید: اجرای طرح‌های ‌هادی، توسعه زیرساخت‌های شهری و زمین چمن مصنوعی توسعه باشت را برای مردم امیدبخش کرده است.

«علی فاضلی» افزود: تکمیل برق‌رسانی به چند روستایی باقی مانده و گازرسانی و نوسازی شبکه فرسوده آب آشامیدنی نیازهای مهم روستاهای باشت است. وی ادامه داد: تکمیل زیرساخت‌های ارتباط تلفنی و بازگشایی معابر روستاها از دیگر نیازهای توسعه روستاهای باشت است.


چشم‌انداز طرح‌های اقتصادی

فرماندار باشت گفت: ۶۲ طرح اقتصادی برای باشت با اعتباری بیش از ۲۶۰ میلیارد ریال پیش‌بینی شده است. «سید مسعود حسینی» افزود: این طرح‌ها در حوزه‌های کشاورزی، دام‌پروری و گردشگری در باشت پیش‌بینی شده است. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به این‌که با حمایت‌های دولت ساخت کارخانه بیواتانول باشت شتاب می‌گیرد گفت: این کارخانه برای تولید بنزین گیاهی طراحی شده است. اتانول سوختی است که بیشتر به عنوان سوخت اصلی موتور یا یک افزودنی به بنزین به کار می‌رود.

زیست‌‌اتانول بر خلاف نفت، انرژی تجدیدپذیر محسوب می‌شود و می‌تواند از مواد خام کشاورزی به دست آید. زیست‌اتانول می‌تواند از فراورده‌هایی مانند نیشکر، سیب‌زمینی، مانیوک و ذرت به دست آید. «هاشم موسوی» اظهار کرد: این کارخانه که چهار ماه پیش کلنگ‌زنی شد، هم‌اکنون در مرحله تسطیح زمین است و پیشرفت آن در پایان سال جاری به ۳۵ درصد می‌رسد. وی بیان کرد: کارخانه بیواتانول این شهرستان در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در شهرک صنعتی خان‌احمد احداث می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این طرح با سرمایه‌گذاری 5۶۰۰ میلیارد ریال اجرا می‌شود. موسوی ابراز کرد: تکمیل این طرح باعث تولید روزانه ۲۰۰ تن کنجاله تخمیری و ۲۰۰ هزار لیتر سوخت در روز خواهد شد. تعداد اشتغال مستقیم پیش‌بینی‌شده در این طرح ۳۰۰ مورد اعلام شده است.


وضعیت روستاها

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: بررسی‌های صورت‌گرفته نشان می‌دهد باشت در بیشتر زیرساخت‌های روستایی مقام نخست استان را دارد. «حسین کلانتری» اظهار کرد: باشت بر اساس آمار موجود به همراه گچساران در زمینه‌های انتقال آب کشاورزی، گازرسانی، برق‌رسانی و آب آشامیدنی مقام نخست کهگیلویه و بویراحمد را دارد.


حوزه راه‌سازی

رئیس اداره راه و شهرسازی باشت گفت: ۱۶۰‌میلیارد ریال امسال به طرح‌های راه و شهرسازی این شهرستان در زمینه بهسازی، آسفالت و احداث خانه پزشکان اختصاص یافت. «سعید گندمکار» اظهار کرد: این میزان اعتبار برای آسفالت راه ارتباطی ده بزرگ به پیچاب مرکزی، کوه دهک، تلخ‌آب بیدک، حزیم و میانه، سرآستانه، تکمیل ارتباطی روستای نیمدور، ساخت دارالقرآن، تکمیل مجتمع ادارات و ساخت خانه پزشکان باشت در نظر گرفته شده است.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی پروژه مجتمع خانه پزشکان باشت با اعتباری بیش از ۸۸ میلیارد ریال امسال آغاز شده است. گندمکار مجتمع ادارات باشت را یکی از طرح‌های در دست اجرا در این شهرستان اعلام کرد و گفت: بیش از ۱۵ میلیارد ریال اعتبار امسال به این طرح اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: ساخت راه ارتباطی منطقه سخت‌گذر پیچاب به شهر باشت به طول ۱۵‌کیلومتر در دست اجرا است. گندمکار گفت: تاکنون 5 کیلومتر از این راه روستایی به بهره‌برداری رسیده و زیرسازی 5 کیلومتر دیگر انجام شده است. وی اعلام کرد: هم‌اکنون این طرح بیش از ۷۰‌درصد پیشرفت دارد و ۶۰ میلیارد ریال اعتبار امسال به این طرح ملی اختصاص داده شده است. گندمکار ابراز کرد: با اجرای این طرح جاده ارتباطی باشت به روستای پیچاب از ۱۳۰ کیلومتر به ۹۰ کیلومتر کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: با بهره‌برداری از این طرح ۲۲‌روستا با جمعیت ۵۰۰ نفر از مزایای آن یعنی کاهش مسیر جاده، کاهش میزان مصرف سوخت و ایمنی جاده‌ای بهره‌‌مند می‌شوند. گندمکار بیان کرد: رفع نقاط حادثه‌خیز و ایمن‌سازی و روکش آسفالت این مسیر دسترسی اهالی این روستاها را به شهرستان باشت آسان‌تر می‌کند.


توسعه فضای سبز

شهردار باشت گفت: با ساخت افزون بر ۵۵ هزار متر‌ مربع فضای سبز از سال گذشته تاکنون در مناطق مختلف باشت، سرانه فضای سبز در این شهر هم‌اکنون به 9/5 متر‌ مربع رسیده است. «لطف‌الله موسوی» افزود: سرانه فضای سبز این شهرستان 6/5 متر‌ مربع بود و با بهره‌برداری از طرح‌های پارک تپه‌ای، بوستان ابن‌سینا، میدان پرستاران و بلوار ۴۵ متری به 9/5 متر‌ مربع رسید.

شهردار باشت اظهار کرد: سنگ‌فرش ۱۴ هزار متر از معابر شهر باشت با 80 میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات داخلی و استانی در دست اجرا است. فرماندار باشت با اشاره به ایجاد چندین مجتمع آب‌رسانی در روستاهای باشت در دولت گفت: با وجود این خدمات در برخی مناطق کمبود آب آشامیدنی وجود دارد که امید می‌رود با تکمیل طرح تصفیه آب رودخانه شاه بهرام بخش مهمی از این مشکلات برطرف شود.

«سید مسعود حسینی» افزود: در حوزه تخصیص و انتقال آب کشاورزی خدمات چشمگیری در سال‌های اخیر در این شهرستان انجام شده است. وی با اشاره به این‌که ۱۲۵ درصد از تسهیلات روستایی عشایر در شهرستان جذب شده است گفت: پرداخت این میزان تسهیلات رونق خوبی در تولید و اشتغال شهرستان در ایجاد اشتغال شده است.

نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال ۲۳۲ میلیارد و ۸۱۰ میلیون ریال اعتبار از محل درآمدهای نفت، بودجه متوازن و استانی برای تکمیل طرح‌های عمرانی این شهرستان بین دستگاه‌های اجرایی توزیع شد.

«غلامرضا تاج‌گردون» اظهار کرد: از این میزان اعتبارات ۱۷۷ میلیارد ریال از محل متوازن، ۴۰ میلیارد ریال از محل استانی و ۱۵ میلیارد ریال از محل نفت تامین شده است. وی بیان کرد: این میزان اعتبار عمرانی در قالب ۲۸ برنامه در این شهرستان توزیع شد.

تاج‌گردون تصریح کرد: این اعتبار در ۱۷ فصل برای تکمیل پروژه‌های عمرانی در اختیار دستگاه‌های اجرایی این شهرستان قرار می‌گیرد. این میزان اعتبارات برای اجرای ۶۳ طرح عمرانی در مناطق مختلف این شهرستان در نظر گرفته شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید