• چهار شنبه 1 آبان 1398
  • الأرْبِعَاء 23 صفر 1441
  • 2019 Oct 23
دو شنبه 7 مرداد 1398
کد مطلب : 69019
+
-

گره دستفروشی در هشتگرد گشوده شد

شهردار: بازار دائمی هشتگرد به منظور حمایت از کالای ایرانی، رونق تولید، ساماندهی دستفروشان و زنان سرپرست خانوار راه‌اندازی شده است

خبر
گره دستفروشی در هشتگرد گشوده شد

هشتگرد سال‌هاست که از خیل دستفروشان در معابر رنج می‌برد و عده‌ای فروشنده بدون توجه به رعایت حقوق شهروندان با اشغال پیاده‌روها بساط پهن کرده و درآمد کسب می‌کنند.
به گزارش ایرنا، بسیاری از این دستفروشان توسط صاحبان مغازه‌ها به کار گرفته می‌شوند و اجناس داخل مغازه را در کنار خیابان پهن می‌کنند و می‌فروشند، چراکه در بین مردم این اعتقاد وجود دارد که دستفروشان برای این‌که اجازه مغازه نمی‌دهند ارزان‌تر اجناس را می‌فروشند.
البته عده‌ای دیگر به دلیل نداشتن سرمایه برای اجاره‌ مغازه ناچار به دستفروشی هستند. شغلی که نه امنیتی دارد و نه بیمه‌ای، اینها از جمله مشکلاتی هستند که این اقشار از جامعه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و در سرمای زمستان و گرمای تابستان روزها را به‌سختی شب می‌کنند.
حال با وجود این مشکلات مسئولان شهر هشتگرد به این معضل با دیدی وسیع نگریسته و ابتدا امام جمعه، مصلای شهر را برای فروش محصولات دستفروشان در اختیارشان گذاشت و اکنون مدیریت شهری هشتگرد با احداث بازار دائمی رایگان با هدف حمایت از جامعه مددجویان کمیته امداد، بهزیستی و دستفروشان سعی بر ساماندهی دستفروشان کرد.


راه‌اندازی بازار دائمی دستفروشان

شهردار شهر هشتگرد با این اعتقاد که دستفروشی مسئله‌ای فراگیر در کشور است اظهار کرد: دستفروشی پدیده‌ای در حوزه موضوعات اجتماعی است که نباید نادیده گرفته شود و با سازوکار خاص می‌توان آن را ساماندهی کرد.
«امیر بهمنی» افزود: بازار دائمی هشتگرد در راستای اجرای ماده ۱۶ بهبود فضای کسب و کار و ماده ۱۱ مشاغل خانگی به منظور حمایت از کالای ایرانی، رونق تولید، ساماندهی دستفروشان و زنان سرپرست خانوار راه‌اندازی شده است.
وی افزود: تلاش کردیم با راه‌اندازی بازار دائمی این قشر تلاشگر را ساماندهی کنیم تا از دستفروش به کسبه و غرفه‌دار تبدیل شوند.

بهمنی اظهار کرد: در تبصره یک بند 2 ذیل ماده ۵۵ قانون شهرداری، دستفروشی به‌عنوان یک شغل مزاحم و عاملین به امر شغل مزاحم، مسبب سد معبر معرفی ‌شده‌اند. همچنین بر اساس این ماده ‌قانونی برای شهرداری وظیفه تعریف ‌شده که با این پدیده به‌عنوان یک عمل ناهنجار شهری برخورد شود اما ما سعی کردیم با ساماندهی آنها عنوان مزاحم از دستفروش برداشته و به عنوان کاسب مشغول به فعالیت شوند.
وی اظهار کرد: به منظور استقبال مردم از این طرح مینی‌بوس‌های رایگان در اختیار مردم گذاشته‌ایم که وظیفه حمل‌و‌نقل مردم از مرکز شهر به بازار دائمی را بر عهده دارند.

شهردار هشتگرد از اجرای برنامه‌های مختلف در این بازار خبر داد و گفت: تلاش داریم با همکاری اداره صنعت و معدن شهرستان ساوجبلاغ غرفه‌های عرضه‌کننده گوشت و مرغ روز را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت در این بازار راه‌اندازی کنیم.
وی گفت: در راستای ارتقای این بازار هر کاری که از دست مجموعه شهرداری بربیاید، دریغ نخواهیم کرد و غرفه‌داران هر راهکار و پیشنهادی در حوزه خود داشته باشند پذیرا خواهیم بود.


سوء استفاده برخی اصناف

رئیس شورای اسلامی شهر هشتگرد نیز گفت: یک هفته است که دستفروش‌ها از شهر جمع‌آوری شده‌اند و با راه‌اندازی بازار دائمی و مهیا کردن ۱۵۰ غرفه آنها را ساماندهی کرده‌ایم.
«علی شجری‌پور» عنوان کرد: بعد از ساماندهی دستفروشان و جمع‌آوری آنها از شهر، امروز در اغلب اماکن عمومی شهر هشتگرد برخی مغازه‌داران پا را فراتر نهاده و فضای پیاده‌روها را به‌مانند بخشی از ملک خود اشغال کرده‌اند که این بحث نیاز به ورود اتاق اصناف دارد.
وی افزود: با این‌که نقش اصناف در این زمینه باید پررنگ باشد، ولی اصناف با وجود تمام تماس‌ها و مکاتبات توجهی به این موضوع ندارد.

رئیس شورای اسلامی شهر هشتگرد با تاکید بر برخورد جدی با آن دسته از مغازه‌داران و اصنافی که بدون رعایت حقوق شهروندی، اقدام به اشغال سطح معابر و پیاده‌روها می‌کنند، گفت: اصناف باید بدون اغماض با این پدیده شوم اجتماعی برخورد و معابر عمومی را از دست مزاحمان و مخلان نظم عمومی پاک کنند.


رضایت شهروندان

«حسین رویائی» یکی از شهروندانی است که از ساماندهی دستفروشان توسط شهرداری خرسند است و می‌گوید: حضور دستفروشان و سد معبرها نه‌تنها باعث زشتی چهره شهر، بلکه موجب برهم زدن آسایش روانی، ایجاد ترافیک و تجاوز به حقوق شهروندان نیز شده بود.
او می‌گوید: با این اقدام شهرداری شهر هشتگرد نه‌تنها این معضل رفع شده، بلکه اوضاع اقتصادی مغازه‌دارها هم که ماهانه کرایه مغازه می‌دادند اما به خاطر حضور دستفروشان، فروششان کم بود، بهبود یافته و دستفروش هم می‌تواند بدون نگرانی و با آسایش خاطر در گرما، سرما، برف و بوران کسب درآمد کند.

«سیدمحمد حسینی» یکی از دستفروشان شهر ضمن تشکر از شهرداری هشتگرد برای ساماندهی دستفروشان گفت: مدیریت شهری شهر هشتگرد به ما شأن و منزلت داده است و ما با این اقدام شهرداری می‌توانیم ادعای شغل خوب داشته باشیم و اگر کسی از ما بپرسد شغلتان چیست، می‌توانیم با افتخار بگوییم کاسب و غرفه‌دار شهر هشتگرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید