• شنبه 16 آذر 1398
  • السَّبْت 9 ربیع الثانی 1441
  • 2019 Dec 07
سه شنبه 25 تیر 1398
کد مطلب : 66377
+
-

امشب؛ آخرین میهمانی قرن ما و ‌ماه‌گرفته

همه‌‌چیزهایی که باید برای مشاهده دقیق‌تر ماه‌گرفتگی امشب که تا بامداد فردا ادامه دارد، بدانید

امشب؛ آخرین میهمانی قرن ما و ‌ماه‌گرفته

 سه‌شنبه شب و بامداد چهارشنبه بیشتر از نیمی از کره‌ماه در سایه زمین قرار می‌گیرد؛ آنطور که ستاره‌شناسان می‌گویند،‌ماه دچار گرفتگی جزئی خواهد شد. این گرفتگی جزئی 65درصد از سطح‌ ماه را برای چند ساعت از دید اهالی زمین پنهان می‌کند و آخرین مورد تا سال۱۴۰۰ و آغاز قرن جدید شمسی خواهد بود. به گزارش همشهری، این ماه‌گرفتگی در سراسر ایران و بیشتر نقاط جهان قابل دیدن است و برای بررسی بخش اعظم آن، مشاهده‌گران نیازی به وسایل کمکی رصدی ندارند. پیش از رصد آسمان شب، ‌این نقشه راهنما را همراه داشته باشید تا برای رصد بهتر کمک‌تان کند.

قابل مشاهده در تمام ایران

این ماه‌گرفتگی جزئی در تمام ایران دیده می‌شود. مثل تمام پدیده‌های نجومی اگر در شرایط آب‌وهوایی خوب یعنی دور از ابر، گردوغبار و آلودگی نوری باشید، می‌توانید جزئیات بیشتری را ببینید. برای عکاسی از این پدیده نیز، ‌متخصصان عکاسی نجومی پیشنهاد می‌کنند به ارتفاعات و نقاط خلوت خارج از شهر بروید؛ جایی که آلودگی نوری در کمترین حالت ممکن است. این ماه‌گرفتگی جزئی به جز ایران در استرالیا، آفریقا، بیشتر مناطق اروپا و آمریکای جنوبی دیده می‌شود. بخش‌های جنوبی ایالات متحده نیز می‌توانند این پدیده را ببینند.

زمانبندی ماه‌گرفتگی

این ماه‌گرفتگی، جزئی خواهد بود. به این معنا که، فقط بخشی از ‌ماه تاریک خواهد شد. گرفتگی از حدود 30دقیقه بعد از نیمه‌شب امشب آغاز می‌شود و حدود 2ساعت بعد به اوج خودش می‌رسد. به‌خاطر جزئی بودن این ماه‌گرفتگی، حتی در ساعت 2بامداد که‌ماه در تاریک‌ترین حالتش قرار دارد، فقط بخشی از آن را به‌صورت تیره می‌بینید. از نظر نجومی، ماه‌گرفتگی از حوالی ساعت23:10 سه‌شنبه به وقت ایران آغاز می‌شود اما دیدن این مرحله از گرفتن، با چشم غیرمسلح تقریبا غیرممکن است و آنچه برای انسان با چشم غیرمسلح دیدنی است، از 23دقیقه بعد از نیمه‌شب آغاز خواهد شد و تا حدود 3 و 29دقیقه بامداد ادامه دارد. 
زمان ورود ‌ماه به نیم‌سایه زمین 
(غیرقابل دیدن با چشم غیرمسلح)
23:10 (سه‌شنبه شب)
زمان‌ آغاز ماه‌گرفتگی (قابل دیدن با چشم غیرمسلح)
00:31 (چهارشنبه)
زمان کامل شدن ماه‌گرفتگی جزئی
02:00 (چهارشنبه)
پایان ماه‌گرفتگی جزئی (پایان بخش قابل‌دیدن توسط مردم)
03:29 (چهارشنبه)
پایان کل گرفتگی 
4:47دقیقه


تعریف ‌ماه‌گرفتگی از نظر نجومیماه‌گرفتگی زمانی رخ می‌دهد که زمین بین‌ ماه و خورشید قرار بگیرد. در این حالت، ‌ماه در نیم‌سایه و سایه زمین قرار می‌گیرد. ماه‌گرفتگی فقط در حالتی رخ می‌دهد که‌ ماه کامل در آسمان باشد. به‌عبارت ساده‌تر، وقتی‌ماه در حالت هلال قرار داشته باشد، ‌هیچ‌گاه گرفتگی رخ نمی‌دهد. به‌خاطر اینکه ‌ماه کامل تنها حالتی است که کره‌ ماه می‌تواند در آسمان کاملا روبه‌روی خورشید قرار بگیرد. در ماه‌گرفتگی پیش‌رو محل قرارگیری زمین، خورشید و‌ماه طوری بوده که زمین به‌طور کامل نمی‌تواند ‌ماه را بپوشاند و به همین دلیل، فقط 65درصد‌ ماه می‌گیرد.

برنامه رصدی ویژه برای علاقه‌مندانانجمن نجوم آماتوری ایران با همکاری شهرداری تهران برنامه ویژه رصدی را برای علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی تدارک دیده است. در این برنامه رصدی رایگان، مردم می‌توانند همراه خانواده‌هایشان به بوستان ملت (ورودی ولیعصر)، مجاور دریاچه پارک بروند و این پدیده نجومی را ببینند. این برنامه از حوالی ساعت 23 تا زمان پایان گرفتن جزئی یعنی حدود 4بامداد ادامه خواهد داشت. در این برنامه، کارشناسان انجمن نجوم آماتوری ایران هم حضور خواهند داشت تا برای رصد بهتر این پدیده به شهروندان کمک کنند. به‌جز این، اگر دوست دارید از ماه‌گرفتگی عکاسی کنید نیز می‌توانید از کمک‌های این کارشناسان بهره ببرید. هرچند رصد با چشم غیرمسلح هم امکان‌پذیر است اما امکانات رصدی پیشرفته‌تری نیز در پارک فراهم خواهد بود که شهروندان می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید