• دو شنبه 18 آذر 1398
  • الإثْنَيْن 11 ربیع الثانی 1441
  • 2019 Dec 09
سه شنبه 18 تیر 1398
کد مطلب : 64661
+
-

رخت عزا بر تن 330 هکتار جنگل

خبر کهگیلویه و بویراحمد
رخت عزا بر تن 330 هکتار جنگل

مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 330 هکتار از جنگل‌ها و مراتع این استان در آتش سوخته است. به گزارش ایسنا، «غلامحسین حکمتیان اصل» افزود: طی 3 روز هفته گذشته، 5 مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان رخ داد.

وی اظهار کرد: این آتش‌سوزی‌ها در مناطق سپیدار و مارگون بویراحمد، جوخونه و آب حیات چرام و دیشموک کهگیلویه اتفاق افتاد. مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص علت این آتش‌سوزی‌ها خاطرنشان کرد: معمولا علت آتش‌سوزی‌ها انسانی است که توسط چوپانان و افرادی که برای تفریح به کوه رفته‌اند رخ می‌دهد، اما در شهرستان کهگیلویه به علت آتش‌ زدن پسماند مزارع بوده است.

حکمتیان اصل درباره میزان خسارات وارده ناشی از این آتش‌سوزی‌ها تصریح کرد: میزان خسارات وارده هنوز مشخص نیست و تا چند روز آینده ارزیابی و مشخص خواهد شد. 
وی ادامه داد: معمولا نیروهای منابع طبیعی در خاموش کردن آتش‌سوزی جنگل‌ها حضور دارند و در بعضی مناطق نیروهای بسیج و سایر دستگاه‌ها و همچنین نیروهای مردمی به کمک نیروهای منابع طبیعی می‌آیند.

مدیر کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: مدیریت بحران در بعضی از شهرستان‌های استان فعال نیست که نیاز است بیشتر پای کار بیاید. بعضی شهرستان‌ها از جمله کهگیلویه، بهمئی، لنده و گچساران مدیریت بحران فعالی دارند. حکمتیان اصل بیان کرد: کمبود نیروی انسانی و تجهیزات و امکانات از جمله مشکلات استان برای خاموش کردن آتش‌سوزی جنگل‌ها است که پیگیری‌هایی برای رفع این مشکلات داشتیم. هم‌اکنون 22 دستگاه دمنده داریم و نیازمند 100 دستگاه دیگر هستیم.

وی تاکید کرد: میزان خسارت بعضی از آتش‌سوزی‌ها را نمی‌توان برآورد کرد. بعضی مناطق نیز با بارندگی احیا می‌شوند و در مناطقی که درختان خشک آتش ‌گرفته‌اند آسیب ریالی آنها خیلی ملموس نیست، اما برای احیای مناطق جنگلی دچار آتش‌سوزی اقداماتی همچون جنگل‌کاری و احیا انجام می‌شود. مدیر کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 330 هکتار از جنگل‌ها و مراتع این استان در آتش ‌سوخته که میزان خسارت ریالی آنها 66 میلیارد ریال برآورد شده است.

حکمتیان اصل به مردم استان و گردشگران توصیه کرد: در صورتی که برای تفریح به دامان طبیعت می‌روید، اولا آتش ‌روشن نکنید، ثانیا اگر آتش‌روشن کردید، قبل از ترک محل از خاموش شدن آتش‌ مطمئن شوید، چراکه ممکن است بعد از ترک محل بر اثر وزش باد آتش‌سوزی وسیعی شکل بگیرد. وی بیان کرد: از مردم انتظار داریم در صورت مشاهده آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان با شماره تلفن 1504به ما گزارش دهند تا به‌موقع برای خاموش کردن آن اقدام شود.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید