• پنج شنبه 25 مهر 1398
  • الْخَمِيس 17 صفر 1441
  • 2019 Oct 17
سه شنبه 11 تیر 1398
کد مطلب : 63332
+
-

افزایش تسهیلات طرح‌های گردشگری

تسهیلات طرح‌های حوزه گردشگری که با مشکل کمبود اعتبار مواجه شده‌اند، ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

گردشگری
افزایش تسهیلات طرح‌های گردشگری

 معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تسهیلات طرح‌های حوزه گردشگری که به علت تورم داخلی کشور با مشکل کمبود اعتبارمواجه شده‌اند، ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش می‌یابد. به گزارش ایرنا «سعید شیرکوند» در حاشیه بازدید از طرح‌های گردشگری در حال ساخت سنندج اظهار کرد: برخی طرح‌های گردشگری که مطالعات و برآوردهای اولیه آنها در سال‌های ۹۵ و ۹۶ انجام شده به علت تورم داخلی در سال ۹۷ و امسال دچار کمبود اعتبار و تکمیل آنها با مشکل مواجه شده است.

وی اضافه کرد: به همین خاطر اقداماتی اندیشیده شده تا تسهیلاتی که از طریق نظام بانکی و صندوق توسعه ملی در اختیار این پروژه‌ها قرار می‌گیرد ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند، بنابراین مقامات استانی و صاحبان پروژه‌ها باید پیگیر جذب این افزایش منابع باشند.معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس‌جمهوری یادآور شد: امسال با توجه به شرایط کشور و شعار رونق تولید،ستاد اقتصاد مقاومتی فعال‌تر و با برنامه‌‌ریزی بهتری در راستای تحقق توسعه و رونق اقتصادی کشور گام برمی‌دارد. 


شکل‌گیری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی

شیرکوند شکل‌گیری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را برای از بین بردن موانع موجود اعلام کرد و گفت: اگر در نظام اجرایی استان‌ها مانعی برای طرح‌های گردشگری یا دیگر حوزه‌ها وجود داشته باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد و با استفاده از ظرفیت‌های استانی یا حوزه اقتصاد مقاومتی موانع برداشته می‌شود. وی با بیان این‌که همه هزینه‌های مورد نیاز برای دریافت مجوزها و تعرفه‌های بخش گردشگری حذف شده است، اظهار داشت: دولت به شهرداری‌ها و بسیاری دستگاه‌های مرتبط به زیرساخت‌های مربوط به حوزه گردشگری را مکلف به ارائه خدمات بدون دریافت هزینه کرده است. 

معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس‌جمهوری، کردستان را یکی از استان‌های گردشگر‌پذیر از لحاظ شرایط اقلیمی و فرهنگی توصیف کرد و افزود: با وجود کمبود منابع مالی، بر اساس محاسبات انجام شده در سال ۹۶ کردستان در حوزه گردشگری تسهیلات بیشتری نسبت به دیگر استان‌ها دریافت کرد. 


نگاه حمایتی دولت به استان‌های کمتر برخوردار
 
شیرکوند بر نگاه حمایتی دولت به استان‌های کمتر برخوردار تاکید کرد و گفت: سعی داریم با رویکردی مثبت در راستای رفع موانع موجود توسعه و رونق اقتصادی این استان‌ها گام برداریم.  معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس‌جمهوری از هتل در حال ساخت 5 ستاره لاله سنندج بازدید کرد.  مدیر هتل 5 ستاره لاله در این بازدید اظهار کرد: ساخت این هتل از سال ۹۳ آغاز و برای احداث آن هزار میلیارد ریال برآورد شد. 

«کیومرث مرادی» با بیان این‌که زیربنای این هتل ۵ هزار متر‌مربع است، افزود: تاکنون برای ساخت این هتل ۱۳ طبقه ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده، ضمن این‌که درخواست ۲۵۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی کردیم که ۱۷۰ میلیارد آن پرداخت شده است. وی پیشرفت ساخت این هتل را ۶۰ درصد و کار تاسیسات آن را تقریبا پایان یافته اعلام کرد و یادآور شد: به دلیل نداشتن وثیقه بانکی، قادر به دریافت ۸۰ میلیارد ریال دیگر تسهیلات مصوب شده نداشتیم که قرار شده از طریق افزایش سقف تسهیلات ۲۵ درصد ترمیمی مابقی تسهیلات مصوبی را دریافت کنیم.

مدیر هتل 5 ستاره لاله با اشاره به این‌که این هتل ۲۵۰ تا ۲۸۰ تخت دارد، اضافه کرد: این هتل دارای رستوران ۱۲۰۰ نفره، ۱۲۸ اتاق، ۱۶ سوئیت و سالن نمایش است.  معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس‌جمهوری نیز قول داد که تسهیلات مورد نیاز باقی‌مانده سریع‌تر برای تکمیل این هتل پرداخت شود، به شرطی که زودتر کار ساخت آن پایان یابد.


نیاز به اعتبار برای تکمیل هتل 

مدیر هتل شادی ۲ نیز در این بازدید اظهار کرد: این پروژه در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع، در ۱۰ طبقه، ۶۵ اتاق، ۲۰۰ تخت و تالار و رستوران طراحی شده است. «حمید حمیدی» با اشاره به این‌که 5 اتاق خاص معلولان و 5 اتاق برای کاربری‌های خاص در نظر گرفته شده است، افزود: حدود یک سال و نیم است به دلیل بالا رفتن قیمت قطعات آسانسور و موتورخانه مشکل برخوردیم. وی هزینه برآورد شده برای تکمیل این پروژه را ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: 5 طبقه مسکونی ۸۰ درصد و طبقات اداری ۵۰ درصد پیشرفت دارد.


مدیرهتل شادی ۲ یادآور شد:۲۱۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت این پروژه مصوب شده که ۱۹۰ میلیارد ریال آن را دریافت کردیم و برای تکمیل آن به۸۰ میلیارد ریال دیگر نیاز داریم. هتل 5 ستاره پارسیان شامل رستوران، ۱۳۲ اتاق، ۳۱۲ تخت، کافی شاپ، استخر و جکوزی بوده و برای ساخت آن ۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است و 5 درصد پیشرفت دارد. 

ساخت این پروژه از سال ۹۷ آغاز شده و برای تکمیل آن ۹۷۰ میلیارد ریال اعتبار از محل کمک‌های بنیاد مستضعفان در نظر گرفته شده است، ضمن این‌که در کنار این طرح برای ساخت مرکز جراحی هم برنامه‌‌ریزی شده است. بازدید از مجموعه تفریحی آموزشی شاسوار آخرین برنامه شامگاه جمعه معاون اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهوری بود. مجموعه تفریحی آموزشی شاسوار ۳۵۰ متر اصطبل، اقامتگاه بوم‌گردی، ۱۶ آلاچیق و ۲۷ رأس اسب برای تمرین و تفریح دارد که برای آنها ۳۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است. این مجموعه تفریحی برای ۲۰ نفر اشتغال‌زایی کرده و طرح توسعه آن در دست اجراست.

این خبر را به اشتراک بگذارید