• شنبه 16 آذر 1398
  • السَّبْت 9 ربیع الثانی 1441
  • 2019 Dec 07
سه شنبه 11 تیر 1398
کد مطلب : 63111
+
-

هوای یزد خنک می‌شود

در استان یزد
هوای یزد خنک می‌شود

رئیس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی یزد با بیان این‌که کمبود سبزینگی و تشکیل توده هوای پرفشار جنب حاره‌ای از جمله دلایل گرمی هوای این استان است، از کاهش دمای هوای یزد در روزهای آتی خبر داد. 

«سیدعباس میرحسینی» در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان این‌که گرمی هوای استان و دیگر نقاط کشور در این فصل دلایل مختلفی دارد، اظهار کرد: از نظر نجومی با آغاز روزهای ابتدایی فصل بهار زاویه میل خورشیدی افزایش می‌یابد، به گونه‌ای که این زوایه در روزهای ابتدایی فصل تابستان به بیشترین مقدار خود یعنی 5/23 درجه می‌رسد.
وی افزود: بنابراین تابش خورشید در این موقع از سال و در هنگام ظهر برعرض جغرافیایی 5/23 درجه کاملا عمود است که این امر یکی از عوامل موثر بر گرمی هوا است.

رئیس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان یزد، با اشاره به این‌که افزایش طول روز در فصل تابستان فرصت بیشتری را برای دریافت انرژی خورشید و گرم شدن زمین به‌ویژه در استان کویری یزد فراهم می‌کند، گفت: علاوه بر دلایل نجومی و طول روز، از نظر هواشناختی هم عوامل دیگری در گرمی زیاد هوای استان نقش دارد.
این مسئول با بیان این‌که در دوره گرم سال بر اثر فرونشینی مداوم هوا و انباشت آن در عرض‌های 30 تا 40 درجه، توده هوای پرفشار جنب حاره‌ای در اکثر نقاط تشکیل می‌شود، تصریح کرد: این توده همانند تپه یا کوه مانع عبور امواج جوی که همان امواج بارشی و سرمایشی هستند از کشور می‌شود که پیامد این امر در نهایت آسمانی صاف و روزهایی آفتابی است.

میرحسینی خاطرنشان کرد: بنابراین مناطق مرکزی کشور از جمله استان یزد به واسطه تابش بالای دریافتی و بیابانی‌تر بودن نسبت به دیگر نقاط کشور تابستانی گرم و خشک را تجربه می‌کند.
وی با اشاره به این‌که راه خروج از این پدیده تنها افزایش سبزینگی در استان و کشور است، گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی زمان مشخصی برای خروج این توده از آسمان استان و کشور وجود ندارد. در روزهای گذشته شاهد افزایش نسبی دما در سطح استان بودیم به طوری که دمای شهر یزد با افزایش یک یا دو درجه‌ای به 44 درجه سانتی‌گراد رسید.

رئیس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان با بیان این‌که این افزایش دما تداوم ندارد و پیوسته دچار نوساناتی می‌شود، اظهار کرد: طی امروز (سه شنبه) و فردا به واسطه شمالی شدن جریانات و وزش باد نسبتا شدید شمالی، کاهش 3 تا 5 درجه‌ای دما در استان پیش‌بینی می‌شود.
وی در ادامه به احتمال بروز گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا طی روز سه‌شنبه در سطح استان به‌ویژه مناطق مرکزی اشاره کرد و یادآور شد: از روز پنج‌شنبه مجددا روند افزایش دما در استان آغاز می‌شود.

میرحسینی با بیان این‌که طی شبانه‌روز گذشته بافق و اردکان با دمای بیشینه 45 درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین نقطه استان گزارش شده است، تصریح کرد: به طور کلی از میان 10 مرکز شهرستان استان، 8 مرکز دمای 40 و بالاتر از آن را تجربه کردند و تنها شهرستان‌های تفت و هرات طی 24 ساعت گذشته از هوای خنک تری برخوردار بودند. همچنین بیداخوید با دمای کمینه 15 درجه سانتی‌گراد به عنوان خنک‌ترین نقطه استان طی شبانه روز گذشته معرفی شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
در همینه زمینه :