• دو شنبه 18 آذر 1398
  • الإثْنَيْن 11 ربیع الثانی 1441
  • 2019 Dec 09
دو شنبه 3 تیر 1398
کد مطلب : 61668
+
-

اجرای 8 طرح پژوهشی لوبیا در خمین

رئیس پردیس تحقیقات و آموزش لوبیای خمین گفت: اجرای 8 طرح پژوهشی همزمان با آغاز کشت لوبیا در این مرکز کلید خورد.

«عادل غدیری» در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: این طرح‌های پژوهشی در ارقام لوبیای قرمز، چیتی و سفید است و با انجام آنها رقم‌های جدید این محصولات مقاوم به تنش خشکی معرفی می‌شود و نمونه‌های اشاره شده در زمینه به‌زراعی همچون مقابله با آفات و بیماری‌های مهم لوبیا کاربرد دارند.

وی اظهار کرد: 3 عنوان از این پژوهش‌های علمی به صورت ملی و با همکاری محققان و کارشناسان ایستگاه‌های تحقیقات کشور انجام می‌شود و بقیه با مشارکت پژوهشگران این پردیس به اجرا درمی‌آید.

رئیس پردیس تحقیقات و آموزش لوبیای خمین گفت: پژوهش‌های ملی در زمینه معرفی ارقام جدید لوبیا مربوط به تنش خشکی و قابلیت برداشت مکانیزه است.

غدیری ادامه داد: یک طرح مشترک با سازمان انرژی اتمی در خصوص مبارزه با بیماری پوسیدگی و کنترل لیت بیماری در لوبیا اجرا می‌شود.
وی ادامه داد: 2 طرح ‌دیگر نیز تحقیقی و ترویجی هستند و آخرین یافته‌های حاصل از پژوهش‌ها در این مرکز در مزارع برای کشاورزان به نمایش گذاشته می‌شود تا صحت این یافته‌ها خارج از محیط تحقیقاتی مورد بررسی قرار گیرد.

غدیری بیان کرد: زمان اجرای طرح‌ها از ۲ تا 5 سال هدف‌گذاری شده و ارائه طرح‌های مهم وکاربردی، برنامه‌‌ریزی برای اصلاح ارقام لوبیا و ارتباط با مراکز علمی معتبر از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این مرکز است.

بر اساس این گزارش، پردیس تحقیقات و آموزش لوبیای خمین از معتبرترین کانون‌های تحقیقی برای تولید لوبیا در کشور است که فعالیت خود را با عنوان ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای ایران در سال ۷۳ آغاز کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید