• یکشنبه 28 مهر 1398
  • الأحَد 20 صفر 1441
  • 2019 Oct 20
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398
کد مطلب : 53935
+
-

روحی برای شهر

رحیم خستو|  رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای شهر کرج:


با پیچیده شدن مسائل فرهنگی و هنری شهر، نیاز به پیگیری تخصصی و جزئی‌تر امور بیش از پیش احساس می‌شود. در شورای شهر کرج کمیسیون‌های متعددی فعالیت دارند که هر یک امورمرتبط با حوزه کاری خود را دنبال می‌کنند. تجربه نشان داده تلفیق چند حوزه کاری در قالب یک کمیسیون نتیجه چندان قابل قبولی ندارد. به عنوان مثال، سال گذشته حوزه‌های عمران، شهرسازی و حمل ‌و ‌نقل در قالب یک کمیسیون فعالیت داشتند که خروجی نهایی آنها علی‌رغم تلاش‌های صورت‌گرفته، چندان رضایت‌بخش نبود، ولی از وقتی هر یک از این حوزه‌ها در قالب کمیسیونی مجزا فعالیت دارند، اهداف با کیفیت و سرعت بیشتری پیگیری می‌شود. بر این اساس، علی‌رغم فعالیت کمیسیون فرهنگی در شورای شهر، کمیسیون هنر و ارتباطات نیز شکل گرفته است تا به صورت تخصصی و زیربنایی مطالبات هنرمندان را بررسی و نیازهای این حوزه را احصا کند.

هنر گستره وسیعی دارد، ولی عموم مردم شناخت دقیق و شفافی از این گستره ندارند و فعالیت‌های هنری را در برگزاری برخی رویدادهای خاص محدود می‌دانند. کمیسیون هنر و ارتباطات قصد دارد به فراخور توان و امکاناتی که در اختیار دارد شهروندان را با دنیای هنر- از آداب و رسوم و آیین‌ها گرفته تا معرفی و شناساندن هنرمندان رشته‌های مختلف- آشنا کند.
برخی ادعا دارند پیگیری اهداف حوزه هنر به عهده برخی نهادهای دولتی مثل اداره ارشاد است و شورای شهر در این بخش وظیفه‌ای ندارد. اما شورای شهر شورای شهرداری نیست و وظیفه دارد دغدغه عموم شهروندان را پیگیری کند. هنرمندان جزئی از شاکله این شهر هستند. بنابراین پیگیری نیازها و مطالبات بحق آنها از وظایف شورای شهر است. شورای شهر می‌تواند به عنوان نهادی غیردولتی واسط هنرمندان و دولت باشد و صدای آنان را به گوش مسئولان برساند. 

هنرمندان صاحبان سرمایه‌های فرهنگی این شهر هستند، ولی تاکنون نتوانسته‌اند به جایگاه واقعی خود دست یابند. بسیاری از این افراد با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند که در سال‌های گذشته حل‌نشده باقی مانده‌اند. امید است با تشکیل کمیسیون هنر و ارتباطات وضعیت موجود تغییر یابد و امید در دل‌های هنرمندان این شهر زنده شود. نباید اجازه دهیم هنرمندان کرجی در شهری که در آن زندگی می‌کنند غریبه باشند، چون این حس در نهایت به ضرر استان تمام می‌شود.

تشکیل کمیسیون هنر و ارتباطات توجه بیش از پیش مدیران شهری را به هنر و ارتباطات معطوف می‌کند و باعث می‌شود مسئولان در برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های خود این حوزه را نیز مد نظر قرار دهند. این‌که مدیران شهری در گزارش‌های خود صرفا به اقدامات عمرانی اشاره کنند جای دفاع ندارد و این نگرش باید اصلاح شود. باید به جایی برسیم که مدیران شهری ارتقای زیرساخت‌های هنری شهر را در کنار سایر نیازها و مطالبات مد نظر قرار دهند. واقعیت این است که اغلب هنرمندان به دلیل روحیات خاصی که دارند ارتباط چندانی با ادارات و مدیران برقرار نمی‌کنند. بر این اساس، ممکن است با مشکلاتی مواجه باشند که مسئولان از آنها بی‌خبر باشند. 

به نظر می‌رسد تشکیل این کمیسیون بتواند در برقراری ارتباط موثر بین مسئولان و هنرمندان رشته‌های مختلف نقش بسزایی
 داشته باشد. با دیده شدن هنرمندان و نمایش آثار آنها در مناطق مختلف، روح زندگی به کالبد شهر برمی‌گردد و نشاط و آرامش شهروندان افزایش می‌یابد. علاوه بر این، استفاده از المان‌های هنری به هویت‌سازی در شهر کمک می‌کند و احساس تعلق شهروندان را افزایش می‌دهد. واقعیت این است که هنرمندان نیازی به ما ندارند و این شهر است که برای ادامه بقا به روح هنر نیاز دارد. امیدواریم این کمیسیون شرایطی فراهم کند که امکانات و قوانین برای حمایت از هنرمندان بسیج شوند. هدف اصلی تشکیل این کمیته کمک به شهر و شهروندان است و امید است در آینده نزدیک شاهد نمایش آثار هنری در مناطق مختلف شهر باشیم.

این خبر را به اشتراک بگذارید