• دو شنبه 18 آذر 1398
  • الإثْنَيْن 11 ربیع الثانی 1441
  • 2019 Dec 09
دو شنبه 3 دی 1397
کد مطلب : 42022
+
-

محسن هاشمی در جلسه علنی شورای شهر مطرح کرد

پولشویی تحت‌پوشش قراردادهای پژوهشی

شورا
پولشویی تحت‌پوشش قراردادهای پژوهشی

رئیس شورای شهر تهران گفته است: بخشی از پژوهش‌های انجام‌شده کیفیت علمی کافی ندارند و از برخی قراردادهای پژوهشی نیز برای پولشویی و انتقال اعتبارات مالی استفاده می‌شود که بخش قابل توجهی از محتوا، کپی از منابع مختلف است.

به گزارش ایرنا، محسن هاشمی در یکصد‌و‌نهمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران به بیان برخی آسیب‌های حوزه پژوهش پرداخت و گفت: نظام فراخوان پژوهشی ما دچار تبعیض و رانت است و طرح‌های پژوهشی به‌صورت منصفانه و مبتنی بر شایسته‌سالاری بین پژوهشگران توزیع نمی‌شود. بخشی از جامعه علمی و توانمند ما نیز در حوزه پژوهش با بی‌توجهی روبه‌رو هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه امروز شاهد دو گونه پژوهش انحرافی و بی‌جا در سازمان‌ها هستیم، اظهارداشت: نخست، پژوهش برای توجیه و تئوریزه‌کردن تصمیم‌های گرفته‌شده و نوع دوم پژوهش برای کنترل پیامدها و نتایج پیش‌بینی‌نشده تصمیم است که این نوع پژوهش را پساتصمیم می‌نامیم. وی خاطرنشان کرد: به هر اندازه بتوانیم در پژوهش از مرتبه پساتصمیم به پیشاتصمیم حرکت کنیم، بهره‌وری و اثربخشی بالاتری را در مدیریت خواهیم داشت.

به گفته هاشمی، وحدت رویه و مکانیسم شفاف در حوزه اجرای طرح‌های پژوهشی مدیریت شهری وجود ندارد و در این زمینه دچار پراکندگی، موازی‌کاری و ناکارآمدی هستیم.

وی تصریح کرد: اگر وجود این مشکلات پژوهش را بپذیریم، باید درباره ایجاد ساختار پژوهشی کارآمد، منصفانه، رقابتی و مسئله‌محور در مدیریت شهری با استفاده از ظرفیت‌ها و سیستم موجود بیندیشیم.

هاشمی با بیان اینکه مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران برای ساماندهی و مدیریت فعالیت‌های پژوهشی تاسیس شده است که تاکنون پژوهش‌های فراوانی را به انجام رسانده، گفت: اعضای شورا قبل از تصمیم‌گیری و تدوین طرح‌ها و بررسی لوایح از این مطالعات و پژوهش‌ها استفاده کنند.

رئیس شورای شهر تهران همچنین با بیان اینکه فردا مراسم تجلیل از تهران‌پژوهان به همت احمد مسجد‌جامعی (عضو شورا) برگزار می‌شود، از اعضای شورا، کارشناسان و اصحاب رسانه دعوت کرد تا در این مراسم شرکت کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید