• سه شنبه 30 مهر 1398
  • الثُّلاثَاء 22 صفر 1441
  • 2019 Oct 22
چهار شنبه 23 خرداد 1397
کد مطلب : 19605
+
-

از مانع‌تراشان کسب‌و کار شکایت کنید


 وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرد که این وزارتخانه‌ به شکایت‌های مردم در مدت 10روز  پاسخ خواهد داد. او در مراسم بهره‌برداری از ۶ سامانه و خدمات الکترونیک گفت: هدف از این سامانه‌ها این است که مردم در جریان کار باشند و از سامانه‌ها استفاده کنند چون وزارت اقتصاد گستردگی بالایی دارد و بخش زیادی از مردم با دستگاه‌های تابعه و زیرمجموعه‌های این وزارتخانه ارتباط دارند.

 به گزارش مهر،  مسعود کرباسیان، به برخی سامانه‌های الکترونیکی موفق وزارت اقتصاد اشاره و اظهارکرد: سامانه سنهاب بیمه مرکزی،  طرح جامع مالیاتی سازمان امور مالیاتی،  سامانه سهام عدالت که با موفقیت سود سهام‌ها را پرداخت کرد،  سامانه خزانه‌داری کل و سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار جزو موفق‌ترین سامانه‌ها بوده اند.

کرباسیان سپس به معرفی ۶ سامانه جدید وزارت اقتصاد پرداخت و گفت: امروز سامانه ارتباط مردمی وزارت اقتصاد و سازمان‌های تابعه به بهره‌برداری می‌رسد و به این صورت است که مردم می‌توانند از طریق این سامانه شکایات و گزارش‌های خود را از دستگاه‌های تابعه وزارت اقتصاد ارسال و ظرف ۱۰ روز پاسخ دریافت کنند. وی افزود: این پاسخ‌ها راستی آزمایی شده و بازخورد آنها از مردم دریافت می‌شود. من خودم شخصا هر هفته جمع بندی گزارش‌ها و شکایات را بررسی می‌کنم.

وی با اشاره به سامانه وجه الکترونیکی خزانه اظهار کرد: با این سامانه ۶۰ هزار دسته‌چک از دستگاه‌های دولتی جمع‌آوری شده و برای دریافت وجوه از خزانه،  دیگر حضور فیزیکی نیاز نیست،  همچنین در این سامانه نمایش داده می‌شود که چه دستگاهی چه مقدار از وجوه استفاده کرده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به مصوبه مجلس که دستگاه‌ها را ملزم به تمرکز وجوه در خزانه داری کل کرده است،  گفت: تخصیص‌ها را سازمان برنامه و بودجه تعیین کرده و پرداخت از طریق سامانه خزانه داری کل وزارت اقتصاد انجام می‌شود.600 مجوز غیرضروری حذف شد

کرباسیان به رونمایی از 2سامانه دادور و یاور اشاره و اظهار کرد: متقاضیان راه‌اندازی کسب و کار برای آنکه فعالیتی را شروع کنند ابتدا از سامانه یاور مشاوره گرفته و سپس اگر دستگاهی بعد از گذشت ۵ روز مجوز نداد،  مردم می‌توانند در این سامانه شکایت کنند. به گفته وی تاکنون ۶۰۰ مجوز غیرضروری حذف‌شده که در نتیجه از ۲۲۰۰ مجوز  به ۱۵۷۰  عدد رسیده‌ایم. در استان‌ها نیز استاندار مسئول مستقیم صدور مجوزها است و اگر دستگاه‌ها مجوز ندادند،  استانداری مستقیما این کار را انجام خواهد داد.

وی دیگر سامانه الکترونیکی این وزارتخانه را پنجره واحد دادخواهی مالیاتی معرفی کرد و گفت: این سامانه براساس ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم راه‌اندازی شده، تا پیش از این شکایات از سازمان مالیاتی به‌صورت دستی بود ولی با این سامانه دیگر نامه نگاری و کاغذ حذف شده و براساس دفتر الکترونیک شکایات دریافت می‌شود. کرباسیان گفت: به استان‌ها نیز اختیار داده‌ایم تا از رفت‌وآمد به مرکز جلوگیری شود.

وزیر اقتصاد سامانه الکترونیکی تبادل مکاتبات و اسناد را یادآور شد و گفت: این سامانه برای تبادل مکاتبات درون وزارتخانه با دستگاه‌های تابعه است که ما به فکر حفظ محیط‌زیست و طبیعت بوده‌ایم تا با این سامانه کاغذ حذف شود ضمن اینکه ایجاد شفافیت نیز ارزش خواهد یافت.

وی یادآور شد: امروز سامانه مناطق آزاد درخصوص نظام فنی و اجرایی مناطق آزاد نیز رونمایی می‌شود که به شفاف شدن پروژه‌های عمرانی مناطق آزاد کمک می‌کند؛ در این سامانه پروژه‌های عمرانی کنترل شده و می‌تواند الگوی مناسبی برای کل کشور باشد.


   تجربه آقای وزیر از چین و اروگوئه

وزیر اقتصاد همچنین در شبکه اجتماعی‌اش با اشاره به سفر اخیر خود به چین نوشت: اصلاحات ساختاری برمبنای عمل کارشناسی،  صبر و انگیزه ملی برای بهبود رخ می‌دهد. او با اشاره به تجربه کشور چین در کاهش میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی افزود: آنها متهم بودند که در آلودگی زمین نقش زیادی دارند یک دلیل اصلی هم اینکه چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده زغالسنگ در جهان و دومین مصرف‌کننده نفت است،  این موقعیت برای آنها نقطه ضعف بود. وی یادآوری کرد: چینی‌ها با صرف زمان،  کار کارشناسی و دقت و مطالعه موفق شدند بعد از مدتی رهبری انرژی‌های پاک جهان را در اختیار بگیرند. نتیجه اینکه هم‌اکنون چین یک سوم برق حاصل از باد جهان را در اختیار دارد،  یک چهارم انرژی خورشیدی جهان در این کشور تولید می‌شود،  در میان 10کشور تولید‌کننده پنل‌های خورشیدی رتبه ششم را به‌دست آورده‌ و در بازار توربین‌های بادی هم چهارم است و در نهایت چین بیش از تمام کشورهای جهان وسیله نقلیه برقی می‌فروشد. وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به سیر تحول اقتصادی در اروگوئه اظهار کرد: اقتصاد این کشور 15سال متمادی هیچ رشدی نداشت و بین آرژانتین و برزیل درجا می‌زد یا پس رفت می‌کرد اما از سال 2005روند اصلاحی با سیاست تنوع بخشی به اقتصاد،  توجه به صنایع نوین و تسهیل قوانین برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی آغاز شد. وی افزود: دولت اروگوئه هم طی 8سال میزان سرمایه‌گذاری خود را در حوزه‌های مربوط به فناوری 73درصد افزایش داد و امروز کار به جایی رسیده که برخلاف آرژانتین و برزیل، اروگوئه صادرکننده محصولات کشاورزی با اتکا به فناوری‌های نوین در تولید است. در نتیجه رفاهی فراگیر در کشورشان ایجاد شده و جمعیت طبقه متوسط آنها از 39درصد به 71درصد کل جمعیت رسیده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید