• پنج شنبه 25 دی 1399
  • الْخَمِيس 30 جمادی الاول 1442
  • 2021 Jan 14
پنج شنبه 15 آبان 1399
کد مطلب : 114835
+
-

چرا پاییز امسال هوا آلوده‌تر شده است؟


مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در مورد دلیل آلوده‌تر شدن هوای تهران در پاییز امسال با وجود تعطیلی مراکز آموزشی گفت: سفرهای آموزشی در مجموع تنها حدود 25درصد از مجموع سفرهای شهری را تشکیل می‌دهند و به همین نسبت روی رفت‌وآمدهای درون‌شهری تأثیرگذار هستند، اما فراموش نکنیم بسیاری از شهروندانی که قبلاً از حمل‌و نقل عمومی استفاده می‌کردند، هم‌اکنون به‌خاطر شرایط کرونا از خودروی شخصی‌شان استفاده می‌کنند.
به‌گزارش همشهری، حسین شهیدزاده با اعلام اینکه شرایط جوی در کیفیت هوا تأثیر انکارناپذیری دارد، افزود: به‌عنوان نمونه، در مهرماه امسال، تهران 8روز متوالی را پشت سرگذاشت که در این روزها هیچ باد مناسبی که قدرت خروج آلاینده‌ها از هوای شهر را داشته باشد، نوزید.
او با اشاره به اینکه سرعت باد مناسب برای اینکه بتواند آلودگی را از هوای شهر خارج کند، 4 تا 5متر بر ثانیه است؛ درصورتی‌که در آن 8روز، سرعت باد تنها یکی، دو متر بر ثانیه بود، گفت: وقتی آلودگی تولید می‌شود، باید راهی برای خروج این آلودگی وجود داشته باشد که مثال ساده آن، یک زودپز پر از آب و بخاری است که سوپاپ خروج بخار نداشته باشد.
به‌گفته شهیدزاده،‌ در فصل‌های سرد سال همه اتفاقاتی که منجر به افزایش آلودگی می‌شوند، دست به‌دست هم می‌دهند؛ در پاییز، هوا به‌سمت سرد شدن می‌رود و سوخت بیشتری مصرف می‌شود، ضمن اینکه افرادی که در فصول گرم با استفاده از دوچرخه یا از طریق پیاده‌روی در سطح شهر تردد می‌کنند، در فصول سرد ترجیح می‌دهند از خودروی شخصی‌شان استفاده کنند. او با اشاره به افزایش مصرف گاز شهری در نیمه دوم سال، افزود: در نتیجه، کمبود گاز برخی از صنایع، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها را ناچار به استفاده از سوخت‌های جایگزین بسیار آلاینده‌ای همچون گازوئیل و مازوت می‌کند که از دیگر عوامل تشدید آلودگی هوای تهران محسوب می‌شود. شهیدزاده با بیان اینکه پدیده اینورژن یا وارونگی دما از عمده‌ترین دلایل آلودگی هوای تهران در فصول پاییز و زمستان است، تصریح کرد: وقتی هوای آلوده با تهویه طبیعی از شهر خارج نشود و طبیعت در حالتی قرار بگیرد که هوا ساکن شده و وارونگی دما اتفاق بیفتد، شاخص آلودگی هوا از حد مجاز عبور کرده و ناسالم می‌شود که از اوایل پاییز امسال شاهد آن هستیم.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر تأثیر تغییر روش محاسبه شاخص کیفیت هوا در سال‌جاری و سخت‌گیرانه‌تر شدن آن نسبت به سال‌های گذشته، گفت: اگر محاسبه کیفیت هوا از اول فروردین تا یازدهم آبان امسال مطابق با محاسبه سال‌های قبل صورت می‌گرفت، هوای تهران، 26روز پاک، 167روز قابل‌قبول و 33روز ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت می‌شد؛ درحالی‌که طبق محاسبه سختگیرانه جدید، 15روز پاک، 159روز قابل‌قبول، 50روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 2روز ناسالم برای همه در تهران ثبت شده است.
 

این خبر را به اشتراک بگذارید