• پنج شنبه 14 آذر 1398
  • الْخَمِيس 7 ربیع الثانی 1441
  • 2019 Dec 05
دو شنبه 20 فروردین 1397
کد مطلب : 11442
+
-

وزیر ارشاد: رسانه‌ها در مدیریت بحران‌های اجتماعی نقش بسزایی ایفا می‌کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته نشستی صمیمانه با مدیران رسانه‌های مکتوب و مجازی داشت. سیدعباس صالحی در این نشست گفت: از مشروطه تاکنون رسانه‌ها همواره نقش بسزایی در مدیریت بحران‌های اجتماعی داشته و دارند. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، او با بیان این مطلب افزود: مدیران مسئول رسانه‌ها نقش مهمی در فضای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارند و به‌عنوان یک جریان اثرگذار محسوب می‌شوند. رسانه‌ها در ساخت‌وساز و اصلاح افکار عمومی، کمک به نقد دولت‌ها یا نقد آنها تأثیرگذار هستند و امروز باید بیش از گذشته شاهد این تأثیرگذاری باشیم. صالحی ادامه داد: رسانه بخش مهمی از جامعه مدنی است و جامعه مدنی بدون رسانه‌ها بی‌محتوا و بی‌معنا می‌شود. بنابراین سهم رسانه‌ها در رویدادهای مختلف، قابل توجه، بنیادین و اساسی است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: گفت‌وگوی میان اصحاب رسانه و اصحاب دولت و نظام سیاسی و اجتماعی باید بیش از گذشته افزایش یابد تا به اصلاح و حل مشکلات اجتماعی و تبادل نظرات بیشتر دست بیابیم. صالحی افزود: گفت‌وگوهای رو در روی دولت و مدیران رسانه‌ها به آشنا شدن دو طرف نسبت به دغدغه‌های افکار عمومی و نگاه آنها به دولت و زاویه دید دولتمردان کمک می‌کند و منجر به کاهش فاصله و گسست رابطه ملت و دولت می‌شود. بر این اساس رسانه‌ها حلقه اصلی ارتباط افکار عمومی و دولتمردان و نظام سیاسی هستند. عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی اتفاقات طبیعی و اجتماعی در سال ٩٦ ادامه داد: موقعیت رسانه‌ها در ارتباط با بحران‌های طبیعی و اجتماعی مهم و ویژه است و می‌توانند با همگرایی به دولت و نظام سیاسی در مسیر حل مسائل کمک کنند. وی در عین حال تصریح کرد: رسانه‌ها علاوه بر نقد عملکرد دولتمردان باید در مدیریت بحران به آنها کمک کنند تا گرفتار اختلال روانی و اجتماعی نشویم.وزیر ارشاد افزود: رسانه‌ها در مدیریت شایعات در فضای بحران‌های اجتماعی، طبیعی و... نقش مهمی را ایفا می‌کنند. رسانه‌ها همچنین در امید به زندگی در محیط بحران‌زده و تصویری که از محیط بحران‌زده به خارج از آن منعکس می‌شود نقش مهمی دارند.

صالحی با اشاره به اعتراضات اجتماعی در سال گذشته گفت: بستر‌های اجتماعی اینگونه اعتراضات احساس نارضایتی و احساس ناامیدی است. دولتمردان معتقد نیستند که نارضایتی و ناامیدی وجود ندارد. همچنین اعتراض و انتقاد را حق اجتماعی می‌دانند اما آنچه مهم است اینکه نباید این نوع احساس مبالغه‌آمیز باشد و با واقعیت فاصله بسیاری داشته باشد و رسانه‌ها در رفع فاصله بین واقعیت و احساس وجود نارضایتی و ناامیدی می‌توانند نقش ویژه‌ای داشته باشند. وی اظهار کرد: امروز به افزایش فضای امید اجتماعی نیازمندیم. رسانه‌ها در ایجاد امید‌آفرینی نقش بسزایی دارند. جامعه ناامید و بی‌نشاط به جامعه بی‌مسئولیت و کم تحرک تبدیل می‌شود. بنابراین نقش رسانه‌ها در ساخت جامعه با نشاط، پویا و خلاق کم نظیر است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با اشاره به اتفاقات منطقه‌ای و جهانی ادامه داد: در شرایط بین‌المللی امروز همفکری و همکاری رسانه‌ها با دولت و نظام اجتماعی ضروری است و در گفت‌وگوهای دوطرفه میان دولتمردان و رسانه‌ها به سمت حفظ نظام اسلامی و انقلاب که در آستانه چهلمین سالگرد آن هستیم و همچنین برای حفاظت ایران که همگی به آن تعلق خاطر داریم در مسیری درست قدم برداریم.

همچنین به گزارش ایسنا در این جلسه وزیر اطلاعات حجت الاسلام و‌المسلمین سید محمود علوی گفت: در اسلام حکومت نیز برای مردم شکل می گیرد و باید به واسطه آن حقوق مردم احقاق شود. حقوق الهی قابل بخشش است اما حق الناس طبق موازین شرع قابل اغماض و گذشت نیست و باید جبران شود. علوی افزود: تمکن رسانه ای یک نوع امتحان الهی برای مسئولان و مدیران است و در جامعه ایمانی رسانه نباید لجام گسیخته باشد و اسلام انتظار دارد تا تقوای رسانه ای را رعایت کنیم؛ چرا که با دروغ و اتهام به نتیجه نمی رسیم. وزیر اطلاعات دروغ، تهمت، پرده دری و افشای سر دیگران را مخالف موازین شرع مبین اسلام دانست و گفت: راه موفقیت در دنیا و آخرت رعایت ارزش‌های اخلاقی است. وزیر اطلاعات با بیان اینکه فعالیت های رسانه ای باید در چارچوب اخلاق باشد گفت: متأسفانه در سالیان اخیر اخلاق جامعه آسیب دیده است و رسانه ها در ترمیم آن باید پیشگام شوند. علوی ارائه مسائل نادرست به جامعه را برای مردم سم مهلک دانست و افزود: رسانه ها باید در ارائه مطالب صحت را اصل قرار دهند؛ چرا که ارائه خوراک مسموم به جامعه خیانت است. وزیر اطلاعات گفت: مردم از نظر اسلام حق داشتن امنیت جانی، مالی و اقتصادی و آبرو و حیثیت دارند و اگر رسانه ای به آبروی شخصی تعدی کرد باید از او دفاع کنیم و بهشت را به دست آوریم. اگر در جامعه احساس امنیت نباشد، خیر و برکتی نخواهد دید و این امنیت باید همراه با نشاط و سرور باشد. علوی افزود: جامعه ما نیازمند آرامشی  فراتر از امنیت است و این امر، در محترم شمردن حقوق یکدیگر محقق می شود و رسانه ها باید در جهت توسعه آرامش جامعه قلم بزنند تا فرهنگ ایمانی جامعه رشد یابد. وزیر اطلاعات آزار و اذیت از طریق رسانه ها را ممنوع دانست و گفت: عقده گشایی در رسانه ها مضر است اما بیان عقیده برای جامعه مفید خواهد بود. علوی افزود: رسانه ها می توانند پرچمدار خیزش الهی در جامعه باشند تا همگان شاهد برکات آن شوند.

 در ابتدای این نشست محمد سلطانی‌فر معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اهداف برگزاری این نشست‌ها گفت: پرداختن به حوزه‌های محتوایی رسانه‌ها یکی از دلایل برگزاری این جلسات است. حمایت، نظارت و آموزش از اولویت‌های این معاونت در سال پیش رو است. حمایت بیشتر از رسانه‌های مکتوب و فضای مجازی دارای مجوز و هویت از دیگر اولویت‌های معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌جاری است. وی کاهش وابستگی رسانه‌ها به یارانه‌های دولتی و حرکت به سمت حرفه‌ای شدن، حمایت از شکل‌گیری اتحادیه‌های مختلف رسانه‌ای و توجه ویژه به محتوای رسانه‌ها و زبان فارسی را از دیگر اولویت‌های معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای امسال برشمرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید